Zamislite da ste u sporu s nekim u svojoj zemlji ili inozemstvu i želite pokrenuti sudski postupak ili da se morate braniti u sudskom postupku koji je neka stranka pokrenula protiv vas. Zamislite da ste u svojoj zemlji ili inozemstvu optuženi za kazneno djelo I ne raspolažete financijskim sredstvima za plaćanje pravnog savjetovanja i/ili zastupanja pred kaznenim sudom. U svim tim slučajevima možete podnijeti zahtjev za pravnu pomoć.
Pravo na pravnu pomoć predviđeno je:
- Europskom konvencijom o ljudskim pravima (EKLJP) – člankom 6. stavkom 3. točkom (c) EKLJP-a optuženiku se jamči pravo da ga besplatno zastupa odvjetnik ako ne raspolaže sredstvima da ga sam plati, u slučajevima kada je to u interesu pravosuđa.
- Poveljom Europske unije o temeljnim pravima – člankom 47. Povelje predviđa se da se pravna pomoć treba osigurati onima koji ne raspolažu dostatnim sredstvima ako je ta pomoć potrebna radi osiguranja učinkovitog pristupa pravosuđu.
PRAVNA POMOĆ U GRAĐANSKOM POSTUPKU
Domaći sporovi
Sve države članice EU-a imaju sustav pravne pomoći. Ako ste u sporu s poduzećem, stručnom osobom, poslodavcem ili nekom drugom osobom u zemlji u kojoj imate boravište i ako ne raspolažete dostatnim financijskim sredstvima za plaćanje troškova sudskog postupka, možete na temelju važećih nacionalnih propisa podnijeti zahtjev za pravnu pomoć.
Nacionalni sustavi pravne pomoći u državama članicama znatno se razlikuju u pogledu koncepcije, organizacije i upravljanja. Kada je riječ o koncepcijama tih sustava, u nekim državama članicama svima je osiguran pristup pravnim uslugama i pravosuđu, dok je u drugima pravna pomoć dostupna samo najsiromašnijima.
Za detaljne informacije koje se odnose na određenu zemlju odaberite odgovarajuću zastavu.
Arhivirane stranice EJN-a (u građanskim i trgovačkim stvarima)
Prekogranični sporovi
Ako ste u sporu s poduzećem, stručnom osobom, poslodavcem Ili nekom drugom osobom u inozemstvu i ako ne raspolažete dostatnim financijskim sredstvima za plaćanje troškova sudskog postupka, možete podnijeti zahtjev za pravnu pomoć u prekograničnom sporu.
Direktiva o pravnoj pomoći u prekograničnim sporovima donesena je radi olakšavanja pristupa pravnoj pomoći u građanskim i trgovačkim stvarima.
Direktivom je obuhvaćeno pravno savjetovanje prije pokretanja postupka radi postizanja nagodbe, pravna pomoć za pokretanje sudskog postupka i odvjetničko zastupanje pred sudom, te djelomično ili potpuno pokrivanje troškova sudskog postupka.
Da bi vam se odobrila pravna pomoć u prekograničnom sporu, morate ispuniti odgovarajuće obrasce zahtjeva za pravnu pomoć. Direktivom se predviđaju dva obrasca: obrazac zahtjeva za pravnu pomoć i obrazac prijenosa zahtjeva za pravnu pomoć.Obrasci su dostupni ovdje na svim jezicima EU-a.
PRAVNA POMOĆ U KAZNENOM POSTUPKU
Države članice u svom zakonodavstvu utvrđuju načine pružanja pravne pomoći u kaznenim postupcima koji su u njihovoj nadležnosti. Uskoro ćete na portalu e-pravosuđe moći pronaći detaljne informacije o ovoj temi.
Kada je riječ o prekograničnim predmetima, to područje još uvijek nije uređeno zakonodavstvom EU-a.
Stranicu održava Europska komisija. Informacije na ovoj stranici ne odražavaju nužno službeno stajalište Europske komisije. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest koja se odnosi na propise za autorska prava za europske stranice.