

Információk keresése régiónként
A polgári perrendtartásról szóló törvény értelmében a bírósági eljárás költségei a következőket foglalják magukban:
I. bírósági költségek; és
II. az eljárással kapcsolatos költségek.
A bírósági költségek és az eljárásokkal kapcsolatos költségek megállapítása a következő céllal történik:
Arról, hogy hol lehet a bírósági költségeket megfizetni, az egyes bíróságok hivatalában lehet tájékozódni.
Az eljárás költségeiről szóló határozattal szemben az eljárás alá vont személy nyújthat be járulékos keresetet.
A BÍRÓSÁGI KÖLTSÉGEK közé a következők tartoznak:
A polgári perrendtartásról szóló törvény 34. cikke értelmében a bíróság előtt indított minden kereset után meghatározott eljárási illetéket kell fizetni, legyen szó eredeti keresetről vagy viszontkeresetről, harmadik fél által egy már folyamatban lévő ügyben benyújtott, a jogvita tárgyára vonatkozó önálló kereseti kérelemről, különleges bírói eljárásban benyújtott kérelemről, valamint az e cikkben meghatározott egyéb kérelmekről. A házasság felbontására vonatkozó azon keresetekben, amelyekben a kérelmezőnek kiskorú eltartottja van, a bíró a kérelmező kérésére elhalasztja az eljárási illeték megfizetését, vagy lehetővé teszi annak részletekben történő megfizetését.
A polgári perrendtartásról szóló törvény 38. cikke értelmében hivatali illeték fizetendő:
A polgári perrendtartásról szóló törvény 39. cikke értelmében az eljárással kapcsolatos költségek közé a következők tartoznak:
A bírósági költségek alóli mentesség:
A törvény meghatározza azokat a személyeket, akik mentesülnek a bírósági költségek megfizetése alól (a polgári perrendtartásról szóló törvény 43. cikkének (1) bekezdése), beleértve az államilag finanszírozott költségmentességben részesülő felet is.
Egyéb esetekben az ügyben részt vevő fél anyagi helyzete alapján és a megfelelő bizonyítékok bemutatása mellett kérheti a bíróságtól a bírósági költségek alóli teljes vagy részleges mentességet.
A bíróság vagy a bíró megvizsgálja a kérelmet, és az egyén pénzügyi helyzetének figyelembevételével teljes vagy részleges mentességet ad a bírósági költségek nemzeti költségvetésbe történő befizetése alól.
A bírósági költségek megfizetése:
Az eljárási illetékek, a hivatali illetékek és az ítélkezési költségek kifizetésére vonatkozó számlák a portálon az „Eljárási illetékek és bírósági számlák” (Valsts nodevas un tiesu konti) menüpontban találhatók.
A bírósági költségek megtérítése:
Az eljárási illeték megtérítése:
Az eljárási illeték visszatérítésének indokairól és eljárásáról a portálon az „Illeték-visszatérítés” (nodevu atmaksa) menüpontban található információ.
II. AZ ELJÁRÁSSAL KAPCSOLATOS KÖLTSÉGEK a következők:
Az eljárással kapcsolatos költségek megtérítése:
Az államilag finanszírozott költségmentesség a jogi ügy bíróságon kívüli vagy bírósági úton történő rendezéséhez nyújtott segítség, amelynek célja a személy megsértett vagy vitatott jogainak vagy törvény által védett érdekeinek védelme az államilag finanszírozott költségmentességről szóló törvényben meghatározott esetekben, eszközökkel és terjedelemben.
Az államilag finanszírozott költségmentesség a jogi tanácsadásra, az eljárási dokumentumok elkészítésére és a bírósági képviseletre terjed ki.
Az alábbi személyek részesülhetnek államilag finanszírozott költségmentességben:
Részlegesen államilag finanszírozott költségmentesség, amelyhez az érintett személy önrészt fizet, valamint ügyvédi segítség bizonyos típusú polgári ügyekben (közgyűlési határozat érvénytelenítésére irányuló ügyek, szerződési jogviták, amelyekben a követelés összege meghaladja a 150 000 EUR-t, valamint üzleti titkok jogellenes megszerzéssel, felhasználással és nyilvánosságra hozatallal szembeni védelmével kapcsolatos ügyek) nyújtható az alábbi feltételeknek megfelelő személyeknek:
A bejelentő személyek anyagi helyzetüktől függetlenül jogosultak államilag finanszírozott költségmentességre.
A határokon átnyúló jogvitában költségmentességre szoruló, az EU valamelyik tagállamában szokásos tartózkodási hellyel vagy lakóhellyel rendelkező személy a pénzügyi helyzete és jövedelmi szintje alapján akkor tekinthető jogosultnak arra, hogy a jogvita elbírálásához Lettországban költségmentességet kapjon, ha a költségmentesség igénylésének napján az előző három hónapra vonatkozó átlagos havi jövedelme nem haladta meg a lettországi havi minimálbér 50%-át, az egyéb alkalmazandó szabályozási feltételekre is figyelemmel.
Az államilag finanszírozott költségmentesség az indokolt polgári jogviták és polgári ügyek bírósági rendezéséhez az ítélet jogerőre emelkedéséig jár, kivéve például a következőket:
A személynek egy kitöltött költségmentesség iránti kérelmet (igénylőlapot) kell benyújtania a költségmentességi hivatalhoz a kérelemben szereplő információkat alátámasztó dokumentumok másolatával együtt (az államilag finanszírozott költségmentességre való jogosultságot igazoló dokumentumok, valamint a polgári jogvita és a kapcsolódó eljárás jellegét leíró dokumentumok). Az iratokat személyesen, postai úton vagy a pasts@jpa.gov.lv e-mail-címen, időbélyegzővel ellátott elektronikus aláírással kell benyújtani a költségmentességi hivatalhoz.
A költségmentességi hivatal a kérelem kézhezvételétől számított 21 napon belül, illetve a kérelem kézhezvételétől számított 14 napon belül, ha az ügy a gyermekek jogait érinti, megvizsgálja a kérelmet, és dönt a költségmentesség megítéléséről vagy a kérelem elutasításáról.
Ha további információkat kérnek, a határozathozatal határidejét elhalasztják a szükséges információk beérkezéséig vagy a benyújtás határidejének lejártáig.
A költségmentesség nyújtásáról szóló határozat meghozatalakor a költségmentességi hivatal olyan költségmentességet nyújtó szolgáltatót jelöl ki, amely a költségmentességi hivatallal költségmentesség nyújtására vonatkozó szerződést kötött.
A költségmentesség biztosításáról szóló határozat meghatározza a költségmentesség nyújtóját, valamint a költségmentesség nyújtásának helyét és idejét.
A kérelmezőt a költségmentesség megítéléséről vagy a kérelem elutasításáról szóló döntésről írásban, a kérelemben megadott címre küldött postai vagy elektronikus üzenetben értesítik; a kérelmező személyesen is átveheti az értesítést a költségmentességi hivatal irodájában.
A költségmentességi hivatal határozata ellen az Igazságügyi Minisztériumhoz, míg az Igazságügyi Minisztérium határozata ellen a közigazgatási bírósághoz lehet jogorvoslattal fordulni.
Az államilag finanszírozott részleges költségmentesség (azaz a polgári eljárások bizonyos típusaiban nyújtott ügyvédi segítség) nyújtására vonatkozó esetekben a költségmentesség iránti kérelem beérkezésétől számított egy hónapon belül a költségmentességi hivatal határozatot hoz, és a határozatban meghatározza a költségmentesség körét és a költségmentesség kifizetésének határidejét. A befizetés beérkezését követően hét napon belül megbízást állítanak ki a költségmentesség nyújtójának az államilag finanszírozott költségmentesség nyújtásáról. Ha a költségmentesség nyújtásáért nem érkezik befizetés, a költségmentességi hivatal határozatot hoz a költségmentesség megszüntetéséről.
Ha egy olyan személy, akinek szokásos tartózkodási helye vagy lakóhelye az EU valamelyik tagállamában van, határon átnyúló jogvitában költségmentességet igényel, és a határon átnyúló jogvitát Lettországban bírálják el, a költségmentességi hivatal megkapja a határon átnyúló jogvitában a másik EU-tagállam illetékes hatósága vagy a személy által továbbított kérelmet, és azt az államilag finanszírozott költségmentességről szóló törvényben meghatározott eljárásnak megfelelően bírálja el. Azokban az esetekben, amikor a határokon átnyúló jogvitát Lettországon kívül bírálják el, annak a személynek, akinek szokásos tartózkodási helye vagy lakóhelye az EU valamelyik tagállamában van, a vonatkozó kérelmet a költségmentességi hivatalhoz kell benyújtania (a kérelem formanyomtatványa a következő címen érhető el: https://e-justice.europa.eu/157/hu/legal_aid_forms). Ilyen esetekben a költségmentességi hivatal az összes fordítás kézhezvételétől számított hét napon belül megküldi az érintett uniós tagállam illetékes hatóságának a költségmentesség iránti kérelem és a vonatkozó dokumentumok továbbítására szolgáló, kitöltött formanyomtatványt.
Az államilag finanszírozott költségmentesség iránti kérelem formanyomtatványának elérhetősége:
Az Európai Unió egy másik tagállamában (határokon átnyúló jogvitában) benyújtott költségmentesség iránti kérelem formanyomtatványa az Európai E-justice portálon az „Online formanyomtatványok” menüpontban érhető el.
Az államilag finanszírozott költségmentesség iránti kérelemhez a következő dokumentumokat kell csatolni:
Az államilag finanszírozott költségmentesség egyéb ügykategóriákban történő nyújtásának feltételeiről és eljárásairól a következő honlapon található információ: https://jpa.gov.lv/ (a költségmentességi hivatal weblapja, lett nyelven) vagy https://jpa.gov.lv/par-mums-eng (a költségmentességi hivatal weblapja, angol nyelven).
A költségmentességi hivatal címe: Pils laukums 4, Riga, LV-1050.
E-mail-cím: pasts@jpa.gov.lv
Ingyenes információs vonal: +371 80001801 (a költségmentességi hivatal által nyújtott szolgáltatásokkal kapcsolatos információkkal és a formanyomtatványok kitöltésével kapcsolatban).
Állami finanszírozású költségmentességre jogosultak a rászoruló vagy alacsony jövedelemmel rendelkező személyek, azok akik teljes mértékben az államtól vagy a helyi önkormányzattól függnek, illetve azok, akik váratlanul olyan körülmények közé és pénzügyi helyzetbe kerültek, amely megakadályozza őket jogaik védelmének biztosításában.
Állami finanszírozású költségmentesség peren kívüli és peres polgári ügyekben (beleértve a határokon átnyúló jogvitákat is), a menedékjog biztosításával kapcsolatos közigazgatási ügyekben indított fellebbezési eljárásokban, valamint a megtámadott kitoloncolást elrendelő határozatok elleni fellebbezések vagy a megtámadott kényszerkiutasítási határozatok elleni fellebbezések esetén biztosított.
A személynek egy kitöltött költségmentesség iránti kérelmet (igénylőlapot) kell benyújtania a költségmentességi hivatalhoz a kérelemben szereplő információkat alátámasztó dokumentumok másolatával együtt (az államilag finanszírozott költségmentességre való jogosultságot igazoló dokumentumok, valamint a polgári jogvita és a kapcsolódó eljárás jellegét leíró dokumentumok). Az iratokat személyesen, postai úton vagy a pasts@jpa.gov.lv e-mail-címen, időbélyegzővel ellátott elektronikus aláírással kell benyújtani a költségmentességi hivatalhoz.
Az államilag finanszírozott költségmentesség igénybevételéhez a következő dokumentumokat kell benyújtani a költségmentességi hivatalhoz:
1. az államilag finanszírozott költségmentesség iránti kérelem kitöltött formanyomtatványa és a költségmentességre való jogosultságot igazoló dokumentum másolata, pl. a rászoruló vagy alacsony jövedelemmel rendelkező személy státuszát bemutató igazolás;
2. a jogvita jellegét, az ügyben folytatott eljárást stb. leíró dokumentumok másolatai.
A költségmentességi hivatal a költségmentesség biztosítása céljából megállapodásokat köt a költségmentességi szolgáltatókkal. A költségmentesség megadásáról szóló határozat meghozatalakor a költségmentességi hivatal az adott ügyhöz költségmentességet nyújtó szolgáltatót rendel ki.
Kivételek hiányában a magánszemélynek saját magának kell viselnie az eljárás költségeit.
A költségmentesség által nem fedezett költségeket a magánszemélynek kell viselnie.
A költségmentességi hivatal az állam által garantált költségmentességet a következő esetekben biztosítja:
1. alkotmánybírósági eljárásban költségmentességben részesül az a személy, akinek alkotmányjogi panaszával kapcsolatban az Alkotmánybíróság kizárólag a jogalapok hiánya vagy azok nyilvánvaló elégtelensége miatt döntött az eljárás megindításának mellőzéséről;
2. polgári ügyekben (kivéve, ha az ügy vám- vagy adóügyeket, a becsület és méltóság megsértésével kapcsolatos ügyeket, a személy kereskedelmi vagy üzleti tevékenységéhez, vagy önálló szakmai tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó ügyeket stb.);
3. közigazgatási ügyekben:
Államilag finanszírozott részleges költségmentesség nyújtható az ügyvédi segítségért bizonyos típusú polgári ügyekben:
Ha a személynek nincs szüksége a megítélt költségmentességre, az eljárás lezárása előtt visszavonhatja a költségmentesség iránti kérelmét, és erről értesíti a költségmentességi hivatalt.
A költségmentességi hivatal költségmentesség nyújtásáról vagy elutasításáról szóló határozatát a közigazgatási eljárásról szóló törvényben meghatározott eljárásnak megfelelően lehet megtámadni és ellene fellebbezni.
Ennek a lapnak a különböző nyelvi változatait az Európai Igazságügyi Hálózat tagállami kapcsolattartói tartják fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Sem az Európai Igazságügyi Hálózat, sem a Bizottság nem vállal semmilyen felelősséget, illetve kötelezettséget az e dokumentumban közzétett vagy hivatkozott információk és adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.