

Poišči informacije po področjih
Stroški postopka so zlasti stroški strank in njihovih zastopnikov, kar vključuje sodne takse, izgubljeni zaslužek strank in njihovih pravnih zastopnikov, stroške zbiranja dokazov, notarske stroške in nagrade za dejanja, ki jih notarji opravijo kot pooblaščenci sodišča, nagrade in stroške izvršitelja v zapuščinskih postopkih, stroške tolmačenja ter stroške zastopanja, če gre za zastopanje po odvetniku.
Stranki v postopku plačata svoje stroške, ki jih imata v postopku, in stroške svojih zastopnikov. Skupne stroške plačata stranki sorazmerno s svojo udeležbo v zadevi in postopku.
Če se za zastopanje strank imenuje odvetnik, njegove stroške in nagrado za zastopanje krije država.
V zapuščinskih postopkih notarske nagrade in stroške plača dedič, če zapuščina ni insolventna. Če je dedičev več, plačajo te stroške sorazmerno z neto vrednostjo svojega deleža na zapuščini. V drugih primerih te stroške krije država.
Pojem „pravna pomoč“ je opredeljen v zakonu št. 327/2005 o zagotavljanju pravne pomoči osebam v materialni stiski, spremembi zakona št. 586/2003 o pravniških poklicih in spremembi zakona št. 455/1991 o poslovni dejavnosti (zakon o poslovanju), kakor je bil spremenjen z zakonom št. 8/2005 (v nadaljnjem besedilu: zakon o pravni pomoči). V členu 4(a) zakona o pravni pomoči je navedeno: „Pravna pomoč pomeni zagotavljanje pravnih storitev osebam, ki so do njih upravičene na podlagi tega zakona, v zvezi z uveljavljanjem njihovih pravic, kar vključuje zlasti pravno svetovanje, pomoč v zunajsodnih postopkih, pripravo vlog, ki se vložijo na sodiščih, zastopanje v sodnih postopkih in opravljanje dejanj v zvezi z navedenim, pa tudi popolno ali delno kritje vseh s tem povezanih stroškov.“.
Več informacij je na voljo na spletišču centra za pravno pomoč, kjer so informacije na voljo tudi v angleščini.
Center za pravno pomoč zagotavlja tudi predhodno posvetovanje,
do katerega je upravičena vsaka fizična oseba. Predhodno posvetovanje je osredotočeno na:
Predhodno posvetovanje se za posamezno sodno zadevo zagotovi le enkrat in traja največ eno uro. Taksa za zagotovitev predhodnega posvetovanja v višini 4,50 EUR je določena z zakonom o pravni pomoči.
V skladu s pogoji iz zakona o pravni pomoči se lahko pravna pomoč v primeru sporov v državi dodeli vsaki fizični osebi, v primeru čezmejnih sporov pa se lahko dodeli le fizičnim osebam, ki imajo stalno prebivališče ali običajno prebivajo v državi članici (to vključuje vse države članice Evropske unije razen Danske).
„Upravičenci“ so fizične osebe, ki jim je bila s pravnomočno odločbo centra za pravno pomoč priznana upravičenost do pravne pomoči, če izpolnjujejo pogoje iz člena 6 zakona o pravni pomoči.
„Tuji upravičenci“ so fizične osebe, ki izpolnjujejo pogoje iz zakona o pravni pomoči za upravičenost do pravne pomoči v čezmejnih sporih in jim je bila pravica priznana s pravnomočno odločbo centra za pravno pomoč.
„Upravičenci v državi“ so fizične osebe s stalnim ali začasnim prebivališčem v Slovaški republiki, ki zaprosijo za pravno pomoč v drugi državi članici, v kateri pristojno sodišče obravnava čezmejni spor.
Fizične osebe so upravičene do pravne pomoči, če hkrati izpolnjujejo naslednje tri pogoje (Te pogoje morajo izpolnjevati fizične osebe v primeru sporov v državi; te določbe ne zajemajo postopkov v primeru insolventnosti fizičnih oseb.):
V skladu z zakonom o pravni pomoči se lahko taka pomoč dodeli v civilnopravnih, delovnopravnih in družinskopravnih zadevah, v postopkih odpusta dolga na podlagi posebne zakonodaje, v postopkih pred upravnim sodiščem in v takih primerih tudi v postopkih pred ustavnim sodiščem Slovaške republike (v nadaljnjem besedilu: spori v državi).
V čezmejnih sporih se lahko pravna pomoč v skladu z zakonom o pravni pomoči dodeli v civilnopravnih, družinskopravnih, gospodarskopravnih in azilnih zadevah, v upravnih postopkih izgona, postopkih v zvezi z omejitvijo gibanja državljana tretje države, postopkih v zvezi s pridržanjem prosilca, postopkih v zvezi z dodelitvijo azila in v takih primerih tudi postopkih pred upravnim in ustavnim sodiščem Slovaške republike ter osebam, v zvezi s katerimi je bila veljavnost zakona o delovnih razmerjih začasno ukinjena na podlagi posebne zakonodaje v postopku, ki se nanaša na vložitev zahtevka za nujni ukrep.
Kazenskopravne zadeve ne spadajo na področje centra za pravno pomoč.
Da, če bi lahko prosilci zamudili rok, lahko ob vložitvi vloge na centru za pravno pomoč zaprosijo tudi za začasno pravno pomoč; dokazati morajo obstoj tveganja, da bodo zamudili določen rok. Ta center nato nemudoma odloči o dodelitvi začasne pravne pomoči, preden odloči o priznanju upravičenosti do pravne pomoči.
Vloge so na voljo na spletišču centra za pravno pomoč in v katerem koli uradu centra za pravno pomoč.
Predložiti je treba dokumente, s katerimi se podkrepijo podatki, navedeni v vlogi, in dokaže materialna stiska prosilca (dokumenti, ki dokazujejo materialno stisko, ne smejo biti starejši od treh mesecev).
Na uradu centra za pravno pomoč, ki je najbližje stalnemu, začasnemu ali običajnemu prebivališču prosilca. Več informacij je na voljo na spletišču centra za pravno pomoč.
Center za pravno pomoč o dodelitvi pravne pomoči odloči v 30 dneh po prejemu vloge (v 60 dneh v primeru čezmejnih vlog); odločba se pošlje s priporočenim pismom in osebno vroči naslovniku ali pa se pošlje elektronsko s kvalificiranim elektronskim podpisom v delujoč elektronski poštni nabiralnik prosilca.
Prosilci morajo v treh mesecih po izdaji pravnomočne odločbe o dodelitvi pravne pomoči na povabilo centra za pravno pomoč skleniti pogodbo o pravni pomoči neposredno s centrom ali z imenovanim odvetnikom ter center ali imenovanega odvetnika pooblastiti za izvedbo dejanj, povezanih z dodelitvijo pravne pomoči.
Center za pravno pomoč v odločbi o dodelitvi pravne pomoči imenuje odvetnika, pravnega svetovalca centra ali mediatorja, ki upravičenca zastopa na sodišču ali v postopku mediacije, kadar je treba zaščititi njegove interese.
Z odločbo centra za pravno pomoč se prizna polna upravičenost do pravne pomoči, upravičenost do pravne pomoči z 20-odstotnim prispevkom prosilca za pravne stroške, ali pa se taka upravičenost zavrne.
Ni relevantno.
Da, pravna pomoč se dodeli tudi za redne in izredne pritožbene in izvršilne postopke.
Da, pravna pomoč se lahko ukine še pred zaključkom postopka. Okoliščine, v katerih se lahko pravna pomoč ukine, ureja člen 14 zakona o pravni pomoči.
Center za pravno pomoč se lahko odloči za ukinitev pravne pomoči v naslednjih primerih:
Če je bil postopek v skladu z zakonikom o upravnem postopku ustavljen (na primer zaradi nepredložitve zahtevanih dokumentov), se lahko v 15 dneh od prejema odločbe vloži pritožba v upravnem postopku.
Če glede na postopek ali, natančneje, vlogo pravna pomoč ni bila dodeljena v skladu z zakonom št. 327/2005, kakor je bil spremenjen (na primer ker je spor očitno neutemeljen ali ker prosilec ne izpolnjuje dohodkovnega merila), se lahko v 15 dneh od prejema odločbe pri upravnem sodišču vloži tožba v upravnem sporu.
Odločba o zavrnitvi pravne pomoči mora vsebovati podrobnosti, določene v posebni zakonodaji (tj. zakonu o upravnem postopku št. 71/1967 (zakonik o upravnem postopku), kakor je bil spremenjen), in mora prosilca poučiti o tem, da lahko šele šest mesecev po izdani odločbi vloži novo vlogo za isto zadevo, če se spremeni njegov dohodek ali premoženjsko stanje.
Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezne kontaktne točke pri Evropski pravosodni mreži, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska pravosodna mreža v civilnih in gospodarskih zadevah ter Evropska komisija ne prevzemata nobene odgovornosti v zvezi z informacijami in podatki v tem dokumentu. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.