

Намиране на информация по региони
Да, консултациите и предварителното съгласие са необходими за вземането на решения за настаняване на малолетно или непълнолетно лице в приемно семейство или институция в Португалия.
Не са необходими консултации и предварително съгласие, ако детето е поверено на лице със семейни връзки, например баби и дядовци, чичовци и лели или по-възрастни братя и сестри. В такива случаи е достатъчно органът, който взема решение за настаняването, само да информира централния орган за Португалия.
За целите на Регламент (ЕО) № 2201/2003 централният орган за Португалия е:
DGRSP — Генерална дирекция за реабилитация и услуги в местата за лишаване от свобода (Direcção-Geral de Reinserção e Serviços Prisionais)
Отдел за правна помощ и правни спорове (Gabinete Jurídico e Contencioso)
Travessa da Cruz do Torel 1
1150-122 Lisbon (Portugal)
Телефон: (+351) 218 812 200
Факс: (+351) 218 853 653
Електронна поща: gjc@dgrsp.mj.pt
Етапи на процедурата за настаняване на деца в Португалия съгласно член 56 от Регламент „Брюксел IIa“
ACP = централен орган за Португалия
Етап 1 — Предварително разрешение за настаняване от ACP
Етап 2 — Декларация за изпълняемост от съда
Или като алтернатива:
Решението за настаняване, издадено от административния или съдебен орган на държавата на произход, се изпраща на ACP заедно с допълнителни документи, които дават подробности за настаняването: продължителност, план за интервенция, декларация от приемното семейство, че са в състояние да се издържат самостоятелно.
ACP препраща искането за изпълняемост на мярката до прокуратурата (Ministério Público) при компетентния съд, пред който то ще бъде официално подадено от името на детето.
Етап 3 — Изпълнение на мярката за настаняване в Португалия
Списък на английски език на документите, изисквани от ACP преди даването на разрешение за настаняване на дете в приемно семейство или институция в Португалия, може да бъде намерен тук.
Член 12 от Наредба-закон № 139/2019 за определяне на правила за прилагане на мерки за приемни грижи в Португалия гласи следното:
Приемното семейство може да бъде:
а) само едно лице;
б) две сключили или несключили брак лица;
в) две или повече лица, свързани със семейни връзки и живеещи в едно и също домакинство.
В случаите, посочени в букви б) и в) от предходния параграф, един от членовете на приемното семейство е лицето, което отговаря за приемните грижи.
Лицата, посочени в параграф 1, на които са поверени приемните грижи за дете или младеж, не могат да имат семейни отношения с него.
В член 6 от този декрет-закон се предвижда, че управлението на системата за приемни грижи е отговорност на Института за социално осигуряване и на Свещения дом на милостта в Лисабон (Santa Casa da Misericórdia de Lisboa), които работят заедно с рамковите институции, определени от националното законодателство като органи за социална солидарност, или с подобни организации, които работят с деца и младежи и са сключили споразумения за сътрудничество с Института за социално осигуряване.
Член 5, параграф 2 от Декрета-закон предвижда, че мерките за приемни грижи, постановени в рамките на съдебни производства, се управляват и контролират от съда, като се определят конкретните екипи за тази цел, предвидени в Закон № 147/99 относно защитата на децата и младежите, изложени на опасност.
Съгласно португалското законодателство понятието „приемно семейство“ не обхваща роднини (вж. член 16, параграф 3 от Декрет-закон 139/2019, посочен в отговора на предходния въпрос).
Приложимо законодателство:
Заключителна бележка:
Тази информация не е обвързваща за португалското звено за контакт, съдилищата или други органи или лица, които я ползват. Въпреки положените усилия за изготвянето ѝ, все още е необходимо да се направи справка с действащото законодателство във всеки един момент.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответното звено за контакт към Европейската съдебна мрежа. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите. Нито ЕСМ, нито Европейската комисия поемат каквато и да е отговорност по отношение на информацията или данните, които се съдържат или са споменати в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.