

Hledat informace podle regionů
Ano, u rozhodnutí o umístění nezletilé osoby do pěstounské rodiny nebo pečovatelského zařízení v Portugalsku se vyžaduje konzultace a předchozí souhlas.
Konzultace a předchozí souhlas nejsou nutné, je-li dítě svěřeno osobě s rodinnými vazbami, například prarodičům, strýcům a tetám či starším sourozencům. V těchto případech postačuje, aby orgán, který o umístění rozhoduje, pouze informoval ústřední orgán pro Portugalsko.
Ústředním orgánem pro Portugalsko pro účely nařízení (ES) č. 2201/2003 je:
DGRSP – Generální ředitelství pro reintegraci a vězeňskou službu (Direcção-Geral de Reinserção e Serviços Prisionais)
Odbor pro právní pomoc a spory (Gabinete Jurídico e Contencioso)
Travessa da Cruz do Torel 1
1150-122 Lisbon (Portugalsko)
Tel. (+351) 218 812 200
Fax: (+351) 218 853 653
E-mailová adresa: gjc@dgrsp.mj.pt
Fáze řízení o umístění nezletilých osob v Portugalsku podle článku 56 nařízení Brusel IIa
ACP = ústřední orgán pro Portugalsko (Autoridade Central Portuguesa)
První fáze – předchozí souhlas ACP s umístěním
Druhá fáze – prohlášení vykonatelnosti vydané soudem
Nebo alternativně:
Rozhodnutí/usnesení o umístění vydané správním nebo justičním orgánem v zemi původu je zasláno ACP spolu s dalšími písemnostmi, které obsahují podrobnosti o umístění: dobu trvání, intervenční plán, prohlášení pěstounské rodiny, že je schopna se finančně podporovat.
ACP předá návrh na prohlášení vykonatelnosti opatření úřadu státního zástupce (Ministério Público) u příslušného soudu, kde bude oficiálně podán jménem dítěte.
Třetí fáze – výkon opatření týkajícího se umístění v Portugalsku
Pro informaci, seznam písemností, které ACP vyžaduje před povolením umístění dítěte v pěstounské rodině nebo zařízení v Portugalsku, je uveden v angličtině na tomto odkazu.
Článek 12 legislativního nařízení č. 139/2019, který stanoví pravidla pro uplatňování opatření týkajících se pěstounských rodin v Portugalsku, zní takto:
Pěstounskou rodinou může být:
V případech uvedených v písmenech b) a c) předchozího odstavce je jeden člen pěstounské rodiny osobou odpovědnou za pěstounskou péči.
Osoby uvedené v odstavci 1, kterým je svěřeno do pěstounské péče dítě či nezletilá osoba, nesmí mít s tímto dítětem či nezletilým rodinný vztah.
Článek 6 tohoto legislativního nařízení stanoví, že za řízení systému pěstounských rodin odpovídá Ústav sociálního zabezpečení (Instituto da Segurança Social, IP) a organizace Santa Casa da Misericórdia de Lisboa, které spolupracují s rámcovými institucemi určenými vnitrostátními právními předpisy jako zvláštní subjekty sociální solidarity nebo obdobně působícími v oblasti dětí a mládeže, které s Ústavem sociálního zabezpečení uzavřely smlouvy o spolupráci.
V čl. 5 odst. 2 legislativního nařízení je stanoveno, že opatření v oblasti pěstounské péče, o nichž je rozhodnuto v soudním řízení, spravuje a sleduje soud, přičemž za tímto účelem jsou určeny zvláštní týmy podle zákona č. 147/99 o ochraně ohrožených dětí a mládeže.
Nikoli, podle portugalských právních předpisů nezahrnuje pojem „pěstounská rodina“ příbuzné (viz čl. 16 odst. 3 legislativního nařízení č. 139/2019, na něž se odkazuje v odpovědi na předchozí otázku).
Příslušné právní předpisy:
legislativní nařízení č. 139/2019
Závěrečná poznámka:
Tyto informace nejsou pro portugalské kontaktní místo, soudy nebo jiné subjekty či osoby, které do nich nahlížejí, závazné. Navzdory péči věnované vypracování těchto informací je vždy nutné prostudovat platné právní předpisy.
Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.