

Wyszukaj informacje według regionu
W praktyce organ centralny ma obowiązek dowiedzieć się od właściwej lokalnej agencji zajmującej się ochroną dzieci, jakie rozwiązania w zakresie umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej są dostępne.
Organ centralny udziela zgody po zasięgnięciu opinii właściwej lokalnej agencji zajmującej się ochroną dzieci. Organ centralny udziela zgody nieformalnie, sporządzając stosowną opinię na piśmie.
Organ centralny kontaktuje się z właściwą lokalną agencją zajmującą się ochroną dzieci (organem gminy, któremu powierzono dodatkowe uprawnienia), która z kolei ustala, czy dziecko można umieścić w rodzinie zastępczej lub placówce, a jeżeli tak – wskazuje odpowiednią rodzinę lub placówkę (analizując, czy opiekunowie zastępczy i placówki opiekuńczo-wychowawcze mogą przyjąć dziecko).
Jeżeli żadne z rodziców nie jest w stanie samodzielnie sprawować opieki nad dzieckiem, sąd może powierzyć obowiązek sprawowania pieczy nad dzieckiem opiekunowi prawnemu (dzieje się tak w przypadku, gdy sąd pozbawił rodziców władzy rodzicielskiej bądź ją ograniczył lub gdy rodzice zmarli) lub opiekunowi zastępczemu; alternatywnie, dziecko można umieścić w pieczy „innej osoby”. Opiekun zastępczy i opiekun prawny mogą pobierać ściśle określone świadczenia społeczne. „Inna osoba” nie jest uprawniona do pobierania takich świadczeń.
Opiekun zastępczy jest zobowiązany i upoważniony do sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wychowując dziecko, opiekun zastępczy w odpowiedni sposób korzysta z praw przysługujących jego rodzicom i wykonuje obowiązki spoczywające na jego rodzicach. Opiekun zastępczy jest zobowiązany i upoważniony wyłącznie do podejmowania decyzji dotyczących codziennych spraw dziecka, do reprezentowania dziecka w tych sprawach oraz do zarządu majątkiem dziecka. Opiekun zastępczy ma obowiązek informować rodziców dziecka o istotnych kwestiach wywierających wpływ na dziecko. W stosownych przypadkach sąd może przyznać opiekunowi zastępczemu dodatkowe prawa i powierzyć mu dodatkowe obowiązki.
Jeżeli dziecko nie może zostać objęte żadną z opisanych powyżej form pieczy, sąd może nakazać umieszczenie dziecka w placówce.
Tak, znaczna liczba opiekunów zastępczych w Republice Czeskiej jest spokrewniona z dzieckiem. W czeskim ustawodawstwie dotyczącym pieczy zastępczej nie przewidziano żadnych przepisów dotyczących stopnia pokrewieństwa ani żadnych innych ograniczeń.
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwy punkt kontaktowy Europejskiej Sieci Sądowej (EJN). Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. ESS ani Komisja Europejska nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie informacje, dane lub odniesienia zawarte w tym dokumencie. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.