Povelja o temeljnim pravima – najbolje prakse država članica

Slovačka

U predmetu PL. ÚS 10/2014 Ustavni sud Slovačke Republike [Ústavný súd Slovenskej republiky] donio je odluku o primjenjivosti Povelje u Slovačkoj, u kojoj je izričito zaključio da Povelja mora imati isti položaj u okviru slovačkog ustavnog poretka kao i drugi međunarodni sporazumi o ljudskim pravima i temeljnim slobodama uređeni člankom 7. stavkom 5. slovačkog Ustava. To znači da ima prednost pred nacionalnim zakonodavstvom. U zakonodavnom postupku svaki novi zakonodavni akt sadržava odredbu o sukladnosti s pravom Unije, a mora biti usklađen i s Poveljom ako se odnosi na prava iz Povelje.

Sadržaj omogućio
Slovačka

Informiranje o Povelji i njezina primjena u vašoj zemlji

Vladine politike kojima se promiču primjena Povelje i informiranje o njoj u zakonodavnim i upravnim tijelima, tijelima za izvršavanje zakonodavstva i pravosudnim tijelima

Isprave u nastavku sadržavaju poveznice na Povelju i ističu njezinu važnost kad je riječ o međunarodnom i europskom zakonodavstvu o ljudskim pravima.

Povelja EU-a uključena je u okvir za osposobljavanje [koncepcia vzdelávania] Pravosudne akademije Slovačke Republike [Justičná akadémia Slovenskej republiky]. Okvir za osposobljavanje slovačke Pravosudne akademije dokument je kojim se određuje njezina uloga u postupku osposobljavanja ciljanih skupina u Ministarstvu pravosuđa i Uredu glavnog javnog tužitelja [Generálna prokuratúra Slovenskej republiky], koje su navedene u Zakonu br. 548/2003 o pravosudnoj akademiji kako je izmijenjen. Kao dio cjeloživotnog učenja o kojem će riječ biti u nastavku, to znači osposobljavanje sudaca, pomoćnika sudaca i sudskih službenika u području njihove specijalizacije i kompetencija.

• Okvir Pravosudne akademije Slovačke Republike za osposobljavanje (na snazi od 25. rujna 2019.)

  • Dio je cjeloživotnog učenja. Pravo Unije sastavni je dio „Aktualnih pitanja o načinu na koji sudovi primjenjuju pravo u različitim područjima prava”.
  • Način učenja odražava aktualne europske trendove. Temelji se na tri stupa obrazovanja, poštovanju prava i pravde te vladavini prava.
  • U aktivnostima osposobljavanja naglasak se stavlja na panel-rasprave, radionice te prijenos znanja i iskustva u praktičnoj primjeni prava koje vode slovački i međunarodni predavači. Događanja su interaktivna i uključuju analizu slučajeva te specifične stvarne predmete.

• U području prava Unije i međunarodnoga prava naglasak je na:

  • načinu na koji nacionalni sudovi primjenjuju pravo Unije, sudsku praksu Suda Europske unije i sudsku praksu ustavnih sudova država članica EU-a
  • postupku povezanom s pitanjima koja se upućuju na prethodnu odluku te prethodnom postupku
  • zaštiti ljudskih prava u EU-u – Povelja Europske unije o temeljnim pravima iz 2009. i njezina primjena u praksi (sudska praksa Suda Europske unije)
  • naknadi štete u kontekstu sudske prakse Suda Europske unije i Europskog suda za ljudska prava
  • pravu EU-a o zaštiti potrošača
  • radnom pravu EU-a na jedinstvenom tržištu, posebno na antidiskriminacijskom pravu i pravu ravnopravnosti spolova i socijalnoj sigurnosti.

Alati koji pomažu da se bolje razumije Povelja i kad se ona primjenjuje

• Za stručnjake (zakonodavna tijela, uprave, tijela za izvršavanje zakonodavstva, pravosudna tijela i pravni stručnjaci):

  • publikacije Europske komisije i Agencije Europske unije za temeljna prava (detaljan popis naveden je u nastavku).

• Za građane:

Upotreba i promidžba alata za razumijevanje Povelje koje su razvile druge zemlje EU-a ili drugi dionici u EU-u

Različiti dokumenti Agencije Europske unije za temeljna prava (FRA) dostupni su besplatno, a velik broj njih je i na slovačkom. Temeljni su dokumenti i alati sljedeći:

Izvješće o temeljnim pravima za 2019., 2. poglavlje: Povelja Europske unije o temeljnim pravima i kako je države članice primjenjuju

Charterpedia, internetski alat koji omogućuje jednostavan pristup informacijama o cijelom nizu temeljnih prava iz različitih članaka Povelje te sadržava cjelovit tekst i pravna pojašnjenja pojedinih članaka, povezanu europsku i nacionalnu sudsku praksu te povezane publikacije FRA-e, a dostupan je i u obliku mobilne aplikacije

Izvješće Europskog parlamenta o provedbi Povelje Europske unije o temeljnim pravima u institucijskom okviru EU-a od 30 siječnja 2019.

Suradnja s dionicima radi promidžbe informiranja o Povelji EU-a o temeljnim pravima i njezine upotrebe

Primjeri suradnje između branitelja ljudskih prava i nacionalnih tijela kojom se doprinosi boljem informiranju o Povelji i njezinoj upotrebi

• Publikacija Slovačkog nacionalnog centra za ljudska prava [Slovenské národné stredisko pre ľudské práva]: Smjernice o temama ljudskih prava povezanima s članstvom Slovačke Republike u Europskoj uniji [Sprievodca ľudskoprávnymi témami súvisiacimi s členstvom Slovenskej republiky v Európskej únii]

• Stručne internetske stranice s informacijama o praktičnoj primjeni prava te stručnim i znanstvenim člancima

  • Internetske stranice Slovačke odvjetničke komore [Slovenská advokátska komora] i Slovačke komore poreznih savjetnika [Slovenská komora daňových poradcov]
  • Glasnik Slovačke odvjetničke komore [Bulletin Slovenskej advokátskej komory]
  • Stručni pravni časopis na internetskim stranicama pravnelisty.sk
  • Internetske stranice epravo.sk

Primjeri suradnje između nacionalnih tijela i akademske zajednice kojom se doprinosi boljem informiranju o Povelji i njezinoj upotrebi

Ta informacija nije dostupna.

Primjeri nevladinih inicijativa kojima se promiče informiranje o Povelji i njezina upotreba u vašoj zemlji

  • Internetske stranice Europskog pravnog centra EUROIURIS, građanske udruge – Zakonodavstvo o ljudskim pravima u Europskoj uniji i Vijeću Europe i njegova primjena u Slovačkoj [Právna úprava ochrany ľudských práv v Európskej únii a v Rade Európy a ich aplikácia v podmienkach Slovenskej republiky].
  • Informativni portal euractiv.sk o europskim pitanjima, posebno onima povezanima sa Slovačkom.
Posljednji put ažurirano: 27/02/2023

Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.