- Nástroje, ktoré pomáhajú lepšie pochopiť chartu a to, kedy sa uplatňuje
- Využívanie a presadzovanie nástrojov na výklad charty, ktoré vyvinuli iné krajiny EÚ alebo iné zainteresované strany v EÚ
- Príklady spolupráce medzi obhajcami práv a vnútroštátnymi orgánmi, ktoré prispievajú k lepšej informovanosti o charte a jej lepšiemu využívaniu
- Príklady spolupráce medzi vnútroštátnymi orgánmi a akademickou obcou, ktoré prispievajú k lepšej informovanosti o charte a jej lepšiemu využívaniu
- Príklady mimovládnych iniciatív, ktoré podporujú využívanie charty a informovanosť o nej vo vašej krajine
Informácie podľa oblasti
Konkrétne odkazy na uplatňovanie charty alebo vysvetlenia jej uplatňovania
- Generálne riaditeľstvo pre justičnú politiku (Direcção-Geral da Política de Justiça) (ministerstvo spravodlivosti) (Ministério da Justiça) vypracovalo v roku 2019 príručku o uplatňovaní charty v súvislosti s využívaním európskych finančných prostriedkov určenú odborníkom pôsobiacim v tejto oblasti.
Odborná príprava týkajúca sa uplatňovania charty
- Odborná príprava pre sudcov a ďalších odborníkov pracujúcich v oblasti práva:
- Stredisko pre justičné vzdelávanie (Centro de Estudos Judiciários) ponúka počiatočnú a priebežnú odbornú prípravu pre sudcov a prokurátorov o práve EÚ vo všeobecnosti, ako aj o špecifických otázkach práva EÚ. Táto odborná príprava zahŕňa aj chartu. Na konferenciách a seminároch organizovaných týmto strediskom sa môžu zúčastňovať aj právnici a ďalší odborníci pracujúci v oblasti práva.
- Toto stredisko zorganizovalo v roku 2018 celodenný kurz odbornej prípravy, ktorý bol osobitne zameraný na Súdny dvor Európskej únie a chartu. Program kurzu, videozáznamy a príslušné znenia možno nájsť tu.
- Odborná príprava pre prijímateľov zapojených do využívania finančných prostriedkov EÚ:
- Generálne riaditeľstvo pre justičnú politiku zorganizovalo v júni 2019 pre všetky orgány ministerstva spravodlivosti kurz odbornej prípravy o uplatňovaní charty v súvislosti s využívaním finančných prostriedkov EÚ.
Nástroje, ktoré pomáhajú lepšie pochopiť chartu a to, kedy sa uplatňuje
- Pre odborníkov z praxe (zákonodarcov, správne orgány, orgány presadzovania práva, súdne orgány, právnikov):
- Stredisko pre justičné vzdelávanie vydáva pravidelný informačný bulletin o judikatúre Súdneho dvora Európskej únie: http://www.cej.mj.pt/cej/newsletter_tjue_cej/newsletter_tjue_cej.php,
- Generálne riaditeľstvo pre justičnú politiku (ministerstvo spravodlivosti) vypracovalo v roku 2019 príručku o uplatňovaní charty v súvislosti s využívaním európskych finančných prostriedkov určenú odborníkom pôsobiacim v tejto oblasti.
- Pre občanov:
- webové sídlo ministerstva spravodlivosti obsahuje osobitnú webovú stránku venovanú charte,
- webové sídlo Generálnej prokuratúry (Ministério Público) obsahuje webovú stránku o systéme Európskej únie na ochranu základných práv, na ktorej sa poskytujú aj informácie o charte.
Využívanie a presadzovanie nástrojov na výklad charty, ktoré vyvinuli iné krajiny EÚ alebo iné zainteresované strany v EÚ
Webové sídlo ministerstva spravodlivosti obsahuje osobitnú webovú stránku venovanú charte, ktorá odkazuje na nástroje, ktoré sprístupnila Agentúra pre základné práva (FRA), a zahŕňa odkaz na webové sídlo tejto agentúry.
Spolupráca so zainteresovanými stranami na podporu využívania Charty základných práv EÚ a informovanosti o nej
Príklady spolupráce medzi obhajcami práv a vnútroštátnymi orgánmi, ktoré prispievajú k lepšej informovanosti o charte a jej lepšiemu využívaniu
[Neuvádza sa]
Príklady spolupráce medzi vnútroštátnymi orgánmi a akademickou obcou, ktoré prispievajú k lepšej informovanosti o charte a jej lepšiemu využívaniu
[Neuvádza sa]
Príklady mimovládnych iniciatív, ktoré podporujú využívanie charty a informovanosť o nej vo vašej krajine
- Projekt Charta základných práv Európskej únie „v akcii“.
Tento projekt bol financovaný Generálnym riaditeľstvom Európskej komisie pre spravodlivosť a spotrebiteľov a vypracovaný konzorciom európskych univerzít (Inštitútom ľudských práv v Katalánsku, Utrechtskou univerzitou – Školou práva a Štetínskou univerzitou). V Portugalsku tento projekt koordinovalo Stále observatórium pre spravodlivosť (Observatório Permanente de Justiça) Centra pre sociálne štúdiá Univerzity v Coimbre (Centro de Estudos Sociais) a zapojili sa doň Najvyššia súdna rada (Conselho Superior da Magistratura), Generálna prokuratúra (Ministério Público), Stredisko pre justičné vzdelávanie (Centro de Estudos Judiciários) a Advokátska komora (Ordem dos Advogados). Hlavným cieľom projektu bolo vypracovať rozsiahly program odbornej prípravy zameraný na posilnenie kompetencií aktérov v oblasti súdnictva v súvislosti s uplatňovaním charty, aby ju vedeli lepšie vykladať a uplatňovať. Účelom tohto projektu bolo nielen pomôcť prekonať ťažkosti súvisiace s nedostatkom vedomostí o charte, pričom sa zdôraznila potreba zvýšiť informovanosť o nej, ale aj lepšie vysvetliť význam charty na vnútroštátnej úrovni a v rámci európskeho priestoru spravodlivosti.
V rámci tohto projektu sa v roku 2018 zorganizovali viaceré kurzy odbornej prípravy a konferencie zamerané predovšetkým na aktérov v oblasti súdnictva. Uskutočnila sa aj online odborná príprava: https://ces.uc.pt/cfr/moodle/.
Výsledkom projektu bola aj Príručka najlepších postupov a Príručka odbornej prípravy.
Všetky informácie o tejto iniciatíve sú k dispozícii na: https://www.ces.uc.pt/cfr/. - Projekt Vnútroštátna aktívna odborná príprava e-learning týkajúca sa charty (E-Learning National Active Charter Training – e-NACT)
Do tohto projektu, ktorý sa financuje z programu Európskej komisie Základné práva a občianstvo, je zapojených viacero európskych univerzít vrátane Centra pre výskum verejného práva (Centro de Investigação de Direito Público) (CIDP) Právnickej fakulty Lisabonskej Univerzity. Jeho cieľom je poskytovať metodiku odbornej prípravy a činnosti odbornej prípravy, ktoré spolu s odbornými znalosťami zapojených školiteľov podporujú vytváranie a upevňovanie spoločnej kultúry základných práv.
V rámci tejto iniciatívy sa ponúkajú aj kurzy elektronického učenia sa a tematické príručky o rôznych oblastiach práva.
V roku 2019 sa na Právnickej fakulte Lisabonskej univerzity uskutočnili tri workshopy o ochrane údajov, azyle a migrácii a slobode prejavu určené predovšetkým právnikom, sudcom a prokurátorom Generálnej prokuratúry – https://www.icjp.pt/cidp/eventos/17759/programa.
Viac informácií o tomto projekte nájdete na: https://cjc.eui.eu/projects/e-nact/. - Konferencia s názvom „Charta základných práv EÚ a súdny aktivizmus Súdneho dvora Európskej únie: listina práv pod tlakom?“
Právnická fakulta Lisabonskej univerzity zorganizovala v roku 2017 konferenciu o charte a súdnom aktivizme Súdneho dvora Európskej únie. V nadväznosti na túto konferenciu sa v roku 2018 na túto problematiku zameralo vydanie online časopisu o verejnom práve e-Pública – Revista Eletrónica de Direito Público (Zv. 5 č. 2, júl 2018).
Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.