Upozorňujeme, že výchozí němčina verze této stránky byla v nedávné době aktualizována. Na překladu do jazyka, ve kterém se vám stránka právě zobrazuje, zatím pracujeme.
Swipe to change

Informace pro orgány vydávající evropské dědické osvědčení

Rakousko
Obsah zajišťuje
European Judicial Network
Evropská soudní síť (občanské a obchodní věci)

1 Druhy rejstříků, které existují v členském státě, obsahující informace významné pro dědění

Katastr nemovitostí (Grundbuch) je veřejný rejstřík vedený okresními soudy, do něhož jsou zapsány pozemky a s nimi související věcná práva (např. vlastnictví, zástavní právo).

Centrální registr obyvatel (Zentrales Melderegister (ZMR)) je veřejný rejstřík, který obsahuje jména všech osob registrovaných v Rakousku spolu s údaji o jejich hlavním bydlišti a případně jejich vedlejším bydlišti. V ZMR jsou zaznamenány údaje o totožnosti (např. jméno, pohlaví, datum narození, číslo ZMR, státní příslušnost atd.) a údaje o bydlišti osob.

Centrální rejstřík závětí (Zentrales Testamentsregister (ZTR)) slouží k zaznamenávání úschovy listin týkajících se dědictví uložených u některých správců, čímž se zajistí jejich dohledatelnost při dědickém řízení.

Do rejstříku závětí rakouských advokátů mohou advokáti a advokátní společnosti nechat zapsat závěti, jiné poslední vůle, dohody podle § 14 odst. 5 zákona o vlastnictví bytů (Wohnungseigentumsgesetz) (vlastnictví v případě úmrtí) a odmítnutí dědictví.

Obchodní rejstřík (Firmenbuch) je veřejný rejstřík vedený zemskými soudy (ve Vídni Handelsgericht Wien (obchodní soud ve Vídni) a ve Štýrském Hradci Landesgericht für Zivilrechtssachen Graz (zemský soud pro otázky občanského práva ve Štýrském Hradci). Jeho účelem je zaznamenávat a zveřejňovat skutečnosti, které mají být zaznamenány podle práva obchodních společností.

Databáze soudních oznámení (Ediktsdatei) byla původně omezena na dokumenty z oblasti insolvenčního řízení, ale každý rok byly přidávány i další oblasti působnosti, jako jsou dokumenty zveřejňované okresními soudy v rámci soudního exekučního řízení.

2 Informace obsažené v každém z rejstříků členského státu, uvedeném v bodě 1

Informace o údajích zaznamenaných v příslušných rejstřících, kontaktních údajích rejstříků, základní struktuře rejstříků (např. zda se jedná o regionální nebo celostátní databáze) nebo o přístupových právech a možnostech lze nalézt na internetu pod následujícími odkazy, částečně i v angličtině:

Katastr nemovitostí:

https://www.oesterreich.gv.at/themen/bauen_wohnen_und_umwelt/grundbuch.html

https://www.justiz.gv.at/home/e-justice/grundbuch~8ab4a8a422985de30122a90f642f6204.de.html

Centrální registr obyvatel (ZMR):

https://www.bmi.gv.at/413/Buergerinnen/start.aspx

Centrální rejstřík závětí (ZTR):

Tyto informace jsou k dispozici na internetových stránkách Rakouské notářské komory (notar.at) v části Aktuality/veřejná oznámení/pokyny rakouské notářské komory (Aktuelles/öffentliche Bekanntmachungen/Richtlinien der Österreichischen Notariatskammer).

Rejstřík závětí rakouských advokátů:

https://www.rechtsanwaelte.at/buergerservice/servicecorner/testamentsregister/

Obchodní rejstřík:

https://www.justiz.gv.at/home/e-justice/firmenbuch~36f.de.html

https://www.justiz.gv.at/home/e-justice/firmenbuch/firmenbuchabfrage~2c9484852308c2a601240b693e1c0860.de.html

Databáze soudních oznámení:

https://www.justiz.gv.at/home/e-justice/ediktsdatei~8ab4a8a422985de30122a90efd5761fd.de.html

3 Dostupnost informací o bankovních účtech

Centrální registr účtů (Zentrales Kontenregister) je databáze vedená spolkovým ministerstvem financí, v níž se pro každý účet u domácí banky zaznamenávají základní údaje o účtu. Základní údaje o účtu zahrnují například číslo účtu, jméno a datum narození majitele účtu nebo datum zřízení a zrušení účtu. Na druhé straně se neuchovávají tzv. údaje o pohybu na účtu, jako jsou zůstatky na účtu nebo transakce.

Kromě státních zastupitelství a trestních soudů mohou do registru účtů nahlížet pouze finanční policie, daňové orgány a Spolkový finanční soud. Orgány pozůstalostního řízení nemají právo do nich nahlížet.

Právo na přístup k informacím o údajích uložených k jeho osobě má pouze dotčený majitel účtu. Právo na informace se považuje za vysoce osobní právo, které zaniká úmrtím majitele účtu.

Bližší informace o registru účtů jsou k dispozici na této internetové adrese: https://www.bmf.gv.at/themen/betrugsbekaempfung/kontenregister-konteneinschau.html

4 Dostupnost rejstříků práv duševního vlastnictví

Právo autora na dílo, které vytvořil, vzniká s vytvořením díla. Zápis do rejstříku se nevyžaduje.

Rejstříky práv k průmyslovému vlastnictví (patentů, průmyslových vzorů, ochranných známek) vede rakouský patentový úřad:  https://www.patentamt.at/

5 Jiné rejstříky s informacemi významnými pro dědění

Kromě výše uvedených rejstříků, které mohou být v této souvislosti rovněž předmětem zájmu, jsou v Rakousku vedeny další registry/rejstříky:

Centrální matrika (Zentrales Personenstandsregister (ZPR) je rejstřík používaný na všech rakouských matričních úřadech, který byl spolu s Centrálním registrem občanství zprovozněn na celostátní úrovni dne 1. listopadu 2014. ZPR obsahuje údaje o osobním stavu (narození, manželství, registrované partnerství, úmrtí) a souvisejících záležitostech (např. jménech). Nahrazuje záznamy o osobním stavu.

V Centrálním registru občanství (Zentrales Staatsbürgerschaftsregister (ZSR)) se zaznamenává nabytí rakouského občanství (na základě narození nebo nabytí) a jeho pozbytí. V ZSR jsou navíc obsažena vydaná osvědčení o státní příslušnosti. Dne 1. listopadu 2014 byl ZSR zprovozněn na celostátní úrovni společně s Centrálním registrem občanského stavu (ZPR).

Evidence motorových vozidel (Zentrales Kraftfahrzeugregister (KZR)): Centrální registrace vozidel obsahuje údaje o fyzických osobách, které mají podle zákona o vozidlech motorové vozidlo registrované v Rakousku. Tyto údaje se týkají: vlastníka vozidla (identifikace, adresa), vozidla (registrační značka, registrace, technické údaje).

Centrální registr zbraní (Zentrales Waffenregister (CWR)) je elektronický rejstřík střelných zbraní všech kategorií.

6 Dostupnost informací o pořízených závětích a závětích, které nepodléhají registraci

Se souhlasem autora může závěť uchovávat jakákoli osoba nebo orgán.

Depozitář závěti nesmí závěť otevřít, ale musí ji předat soudu pro věci pozůstalostní (Verlassenschaftsgericht).

Každý, kdo tvrdí, že má na závěti právní zájem, zejména proto, že je dědicem ze závěti, může požádat o otevření závěti.

Podle rakouského práva neexistuje slavnostní ani formální čtení závěti, ale pouze vyhotovení protokolu o převzetí bez přítomnosti stran. § 152 odst. 1 zákona o nesporném řízení (Außerstreitgesetz) zní:

„(1) Soudní komisař přijímá listiny týkající se pozůstalosti (závěti, jiné poslední vůle) a jejich zrušení, dědické a pozůstalostní smlouvy a smlouvy o povinném dědickém podílu, smlouvy o zřeknutí se dědictví a povinného dědického podílu a jejich zrušení nebo jiná prohlášení v případě úmrtí a v předávacím protokolu uvede všechny okolnosti relevantní pro posouzení pravosti a platnosti, například zda byla listina zapečetěna nebo zda vykazuje vnější vady.“

Po vyhotovení protokolu doručí soudní komisař neověřenou kopii převzaté listiny účastníkům řízení a všem osobám, které by na základě informací uvedených ve spise mohly být ze zákona nabyvateli dědictví. Podle znění zákona tedy musí být v každém případě doručena dědicům ze závěti, osobám oprávněným k povinnému podílu a dalším zákonným dědicům.

Poslední aktualizace: 09/10/2024

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.