- 1 Dalībvalstī pastāvošie reģistri, kuros atrodama mantošanas procesam būtiska informācija
- 2 Informācija, kas ietverta katrā dalībvalsts reģistrā, kuri uzskaitīti 1. punktā
- 3 Pieejamā informācija par bankas kontiem
- 4 Intelektuālā īpašuma tiesību reģistra pieejamība
- 5 Citi reģistri ar mantošanas procesam būtiski informāciju
- 6 Pieejamā informācija par slēgtiem testamentiem un testamentiem, kuri nav jāreģistrē
Meklēt informāciju pēc reģiona
- Beļģijabe
- Bulgārijabg
- Čehijacz
- Dānijadk
- Vācijade
- Igaunijaee
- Īrijaie
- Grieķijael
- Spānijaes
- Francijafr
- Horvātijahr
- Itālijait
- Kipracy
- Latvijalv
- Lietuvalt
- Luksemburgalu
- Ungārijahu
- Maltamt
- Nīderlandenl
- Austrijaat
- Polijapl
- Portugālept
- Rumānijaro
- Slovēnijasi
- Slovākijask
- Somijafi
- Zviedrijase
- Apvienotā Karalisteuk
1 Dalībvalstī pastāvošie reģistri, kuros atrodama mantošanas procesam būtiska informācija
Rumānijas galvenie reģistri, kuros ir informācija par mantošanu, ir šādi:
- Cartea funciară (Zemes reģistrs);
- Registrele de stare civilă (Civilstāvokļa aktu reģistra ieraksti);
- Registrul național notarial al regimurilor matrimoniale (RNNRM, Laulāto mantisko attiecību notariālais valsts reģistrs);
- Registrul național notarial de evidență a liberalităților (RNNEL, Publisku testamentu un ziedojumu notariālais valsts reģistrs);
- Registrul național notarial de evidență a opțiunilor succesorale (RNNEOS, Mantošanas iespēju notariālais valsts reģistrs);
- Registrul național notarial de evidență a procurilor și a revocărilor acestora (RNNEPR, Pilnvaru un to atsaukumu notariālais valsts reģistrs);
- Registrul național notarial de evidență a succesiunilor cu element de extraneitate (RNNES, Pārrobežu elementus ietveroša mantojuma notariālais valsts reģistrs);
- Registrul National de Publicitate Mobiliară (RNPM, Kustamā īpašuma valsts reģistrs);
- Registrul Comerțului (Komercreģistrs).
2 Informācija, kas ietverta katrā dalībvalsts reģistrā, kuri uzskaitīti 1. punktā
1. Cartea funciară (Zemes reģistrs)
Zemes reģistrā ir aprakstīts nekustamais īpašums un noteiktas ar īpašumu saistītās lietu tiesības.
Saskaņā ar tiesību aktiem Zemes reģistra ieraksti var ietvert arī citas tiesības, juridiskos faktus vai tiesiskās attiecības, kas saistīti ar Zemes reģistrā reģistrēto nekustamo īpašumu.
Šīs iedaļas nozīmē nekustamais īpašums ir viens vai vairāki blakus esoši jebkādas izmantošanas kategorijas zemes gabali ar būvēm vai bez tām, kas pieder vienam un tam pašam īpašniekam un atrodas administratīvi teritoriālas vienības teritorijā, un ir identificēti ar vienu kadastrālo numuru.
Kadastrs un Zemes reģistrs veido obligātu, vienotu sistēmu, kurā glabājas valsts nozīmes tehniskie, ekonomiskie un juridiskie dokumenti par visiem nekustamajiem īpašumiem valsts teritorijā.
Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (A.N.C.P.I., Kadastra un zemes reģistrācijas valsts aģentūra) valsts mērogā koordinē un kontrolē kadastrālo darbu īstenošanu un nodrošina nekustamo īpašumu reģistrēšanu Nekustamā īpašuma reģistrā.
Iestādes kontaktinformācija ir pieejama tīmekļa vietnē https://www.ancpi.ro/.
2. Registrele de stare civilă (Civilstāvokļa aktu reģistra ieraksti)
Civilstāvokļa aktu reģistra ieraksti ir dokumenti, uz kuru pamata tiek sagatavotas dzimšanas, laulības un miršanas apliecības. Arhīvos Civilstāvokļa aktu reģistra ierakstus kārto un organizē pa administratīvi teritoriālajām vienībām un visi dokumenti un akti lietās tiek kārtoti hronoloģiskā secībā.
3. Registrul național notarial al regimurilor matrimoniale (RNNRM, Laulāto mantisko attiecību notariālais valsts reģistrs)
Laulāto mantisko attiecību notariālajā valsts reģistrā (RNNRM), lai noteiktu sekas attiecībā uz trešām personām, reģistrē laulāto izvēlēto mantisko attiecību regulējumu. Ir jāreģistrē laulības apliecības par laulībām, kas noslēgtas, sākot ar 2011. gada 1. oktobri, kā arī laulības līgumi un akti, ar kuriem groza laulāto mantisko attiecību regulējumu.
Reģistra kontaktinformācija ir pieejama tīmekļa vietnē https://cnarnn.infonotsystems.ro/ersan/
4. Registrul național notarial de evidență a liberalităților (RNNEL, Publisku testamentu un ziedojumu notariālais valsts reģistrs)
Publisku testamentu un ziedojumu notariālajā valsts reģistrā (RNNEL) ir jāreģistrē šādu veidu juridiski dokumenti, ko sagatavojuši notāri vai specializētas Rumānijas iestādes vai institūcijas: testamenti, to grozījumi un papildinājumi (kodicili); paziņojumi par testamentu atsaukšanu; testamentārie rīkojumi par naudas summām, vērtībām vai vērtspapīriem, kas noguldīti specializētajās kredītiestādēs, un to atsaukumi utt.
Reģistra kontaktinformācija ir pieejama tīmekļa vietnē https://cnarnn.infonotsystems.ro/ersan/
5. Registrul național notarial de evidență a opțiunilor succesorale (RNNEOS, Mantošanas iespēju notariālais valsts reģistrs)
Mantošanas iespēju notariālajā valsts reģistrā, lai noteiktu sekas attiecībā uz trešām personām, tiek reģistrēti visi šie publiskā formā sagatavotie notariālie akti par mantojuma pieņemšanu un/vai atraidīšanu: paziņojumi par mantojuma atraidīšanu, kas apliecināti šīs iespējas izmantošanas termiņa laikā no 1995. gada līdz šim brīdim; paziņojumi par mantojuma nepieņemšanu (saskaņā ar kuriem mantinieki pēc iespējas izmantošanas termiņa beigām paziņo, ka nebija sapratuši, ka ir ieguvuši mantinieka statusu) no 2007. gada līdz šim brīdim; paziņojumi par mantojuma pieņemšanu ar inventāra tiesībām, kas apliecināti no 1995. gada līdz 2012. gada 31. martam; visi paziņojumi par vienkāršu mantojuma pieņemšanu, kas apliecināti no 2007. gada līdz šim brīdim.
Reģistra kontaktinformācija ir pieejama tīmekļa vietnē https://cnarnn.infonotsystems.ro/ersan/
6. Registrul național notarial de evidență a procurilor și a revocărilor acestora (RNNEPR, Pilnvaru un to atsaukumu notariālais valsts reģistrs)
Gadījumos, kad mantojums notariālās procedūrās tiek apstrīdēts, liela nozīme ir Pilnvaru un to atsaukumu notariālajam valsts reģistram, jo tajā ir reģistrētas visas pilnvaras/pilnvarojumi, kas piešķirti ar mantojuma strīdiem saistītajās notariālajās procedūrās, kā arī visi akti, ar ko šādas pilnvaras/pilnvarojumi tiek skaidri atsaukti. Akti par pilnvaru atsaukšanu tiek reģistrēti kopš 2007. gada, un kopš 2013. gada tiek reģistrētas arī pilnvaras, kas attiecas uz notāra darbību.
Reģistra kontaktinformācija ir pieejama tīmekļa vietnē https://cnarnn.infonotsystems.ro/ersan/
7. Registrul național notarial de evidență a succesiunilor cu element de extraneitate (RNNES, Pārrobežu elementus ietveroša mantojuma notariālais valsts reģistrs)
Pārrobežu elementus ietveroša mantojuma notariālajā valsts reģistrā (RNNES) kopš 2007. gada tiek reģistrētas mantošanas lietas, kas attiecas uz Rumānijas pilsoņiem, ārvalstniekiem un bezvalstniekiem, kuru pēdējā dzīvesvieta nav zināma vai kuri neatrodas Rumānijas teritorijā un kuru manta ir palikusi Rumānijā, kā arī vajadzības gadījumā Eiropas mantošanas apliecību risinājumi.
Reģistra kontaktinformācija ir pieejama tīmekļa vietnē https://cnarnn.infonotsystems.ro/ersan/
8. Registrul National de Publicitate Mobiliară (RNPM, Kustamā īpašuma valsts reģistrs)
Kustamā īpašuma valsts reģistrs ir kustamā īpašuma reģistrācijas juridiskā sistēma, kas attiecas uz hipotēkām, trastiem, īpašiem paziņojumiem, vērtspapīrotiem produktiem un hipotekārajām ķīlu zīmēm. Nekustamā īpašuma valsts reģistrs ir strukturēts pēc personām un īpašuma, un tajā tiek reģistrētas prioritātes piespiedu izpildes gadījumiem un publicēti tiesību aktos paredzēti juridiski akti un darbības.
9. Registrul Comerțului (Komercreģistrs)
Komercreģistrs ir sabiedrisks vispārējas nozīmes pakalpojums, kurš paredzēts, lai reģistrētu un publiskotu informāciju par uzņēmējiem, kas ir individuālie komersanti, viena īpašnieka sabiedrības un ģimenes uzņēmumi, arī par tādiem uzņēmējiem, kas ir sabiedrības, Eiropas sabiedrības, kooperatīvās sabiedrības, Eiropas kooperatīvās sabiedrības, kooperatīvās kredītorganizācijas, ekonomisko interešu grupas un Eiropas ekonomisko interešu grupas, kuru juridiskā adrese ir Rumānijā, kā arī lai reģistrētu un publiskotu informāciju par to filiālēm un par tādu iepriekš minēto juridisko personu filiālēm, kuru juridiskā adrese ir ārvalstīs.
Komercreģistrs ir strukturēts pa šādām reģistra kategorijām:
- reģistrs, kurā reģistrē sabiedrības, valsts uzņēmumus, valsts sabiedrības, autonomās korporācijas, ekonomisko interešu grupas, Eiropas sabiedrības, Eiropas ekonomisko interešu grupas, citas tiesību aktos skaidri paredzētas juridiskas personas, kuru juridiskā adrese ir Rumānijā, to filiāles un attiecīgā gadījumā tādu juridisko personu filiāles, kuru juridiskā adrese ir ārvalstīs;
- reģistrs, kurā reģistrē kooperatīvās sabiedrības un Eiropas kooperatīvās sabiedrības, kuru juridiskā adrese ir Rumānijā, to filiāles un attiecīgā gadījumā to kooperatīvo sabiedrību vai Eiropas kooperatīvo sabiedrību filiāles, kuru juridiskā adrese ir ārvalstīs;
- reģistrs, kurā reģistrē individuālos komersantus, viena īpašnieka sabiedrības un ģimenes uzņēmumus, kuru juridiskā adrese un attiecīgā gadījumā darba vietas atrodas Rumānijā.
Reģistra kontaktinformācija ir pieejama iestādes tīmekļa vietnē https://www.onrc.ro/index.php/ro/
Daži no iepriekš minētajiem reģistriem darbojas valsts līmenī. Tāds ir, piemēram, Laulāto mantisko attiecību notariālais valsts reģistrs (RNNRM) un Publisku testamentu un ziedojumu notariālais valsts reģistrs (RNNEL). Civilstāvokļa aktu reģistra ieraksti tiek organizēti pa administratīvi teritoriālajām vienībām.
Kadastra un zemes reģistrācijas biroji, kas izveidoti katrā žudecā un Bukarestes pilsētā, darbojas Kadastra un zemes reģistrācijas valsts aģentūras pakļautībā. Katrā tiesu apgabalā teritoriālo biroju pakļautībā kā vienība bez juridiskas personas statusa darbojas vismaz viena kadastra un zemes reģistrācijas nodaļa vai attiecīgā gadījumā viena sabiedrisko attiecību nodaļa.
Saskaņā ar Civilkodeksa 334. panta 5. punktu par Laulāto mantisko attiecību notariālo valsts reģistru (RNNRM) ikviena persona var veikt meklēšanu reģistrā un saskaņā ar tiesību aktiem pieprasīt izdot apliecinātus izrakstus, nenorādot lūguma iemeslu.
Attiecībā uz notāra darbību jānorāda, ka notāri, lai izpildītu savus pienākumus, var brīvi piekļūt zemes reģistrācijas nodaļām, kā arī citām iestādēm, lai iegūtu dokumentus un informāciju, kas nepieciešami notariālo procedūru veikšanai, un tie no vietējās publiskās pārvaldes iestādes kompetentās nodokļu struktūras var pieprasīt un saņemt nodokļu izziņas papīra vai elektroniskā formātā.
Laulāto mantisko attiecību notariālais valsts reģistrs (RNNRM), Publisku testamentu un ziedojumu notariālais valsts reģistrs (RNNEL) un Mantošanas iespēju notariālais valsts reģistrs (RNNEOS) informāciju valsts iestādēm var sniegt bez maksas.
Valsts iestādēm no valsts reģistriem RNNRM, RNNEL un RNNEOS var sniegt tādu informāciju, kas tajos ir jāreģistrē.
Sniegt informāciju no RNNRM, RNNEL un RNNEOS valsts līmenī varētu atteikt, ja, piemēram, balstoties uz pieprasījumu, nav iespējams pietiekami labi identificēt personu vai dokumentu, par kuru ir pieprasīta informācija.
Saskaņā ar Civilkodeksa 1046. pantu, lai informētu personas, kas var pierādīt likumīgu interešu esību, apliecinātie testamenti tiek ievadīti Publisku testamentu un ziedojumu notariālajā valsts reģistrā (RNNEL). Tomēr informāciju par testamenta esību var sniegt tikai pēc testatora nāves.
RNNEL tiek reģistrēti un pārbaudīti šādu veidu juridiskie dokumenti: testamenti, to grozījumi un papildinājumi (kodicili); paziņojumi par testamentu atsaukšanu; testamentārie rīkojumi par naudas summām, vērtībām vai vērtspapīriem, kas noguldīti specializētajās kredītiestādēs, un to atsaukumi. Testamentu, kodicilu un to atsaukumu gadījumā juridisko aktu nesūta iekļaušanai reģistrā. Reģistrā ir tikai informācija par šo aktu esību, bet ne par to saturu. Pēc testamentārā rīkojuma esības pārbaudes testamenta saturu var uzzināt no notāra, kura arhīvā dokuments tiek glabāts, vai attiecīgā gadījumā no specializētajām Rumānijas iestādēm vai institūcijām.
Ieinteresētās personas testamenta esības pārbaudi var pieprasīt, tikai pamatojoties uz miršanas apliecību. Ja pārbaudes veic ar notāra starpniecību, pieprasīto informāciju šīm personām nosūta portālā, t. i., elektroniski.
Ieraksti valstu reģistros un atbildes uz vaicājumiem ir rumāņu valodā.
Pēc to ieinteresēto personu lūguma, kuras izmanto notāra pakalpojumus, notārs ar elektronisku pieteikumu uz ieinteresēto personu rēķina var pieprasīt no valsts reģistra datus par testamentāro rīkojumu esību.
Īpašumtiesību nodošana tiek ierakstīta Zemes reģistrā, pamatojoties uz dokumentu, kas apstiprina šo nodošanu, piemēram, uz publisku aktu, ar kuru tiek nodotas īpašumtiesības uz nekustamo īpašumu, mantošanas apliecību vai tiesas nolēmumu. Dokumentam jābūt sagatavotam, ievērojot tiesību aktos paredzētos nosacījumus, un parasti tajā ir jābūt pareizi norādītiem pušu vārdiem un personas kodam vai attiecīgā gadījumā nodokļu maksātāja identifikācijas numuram (ja tāds ir piešķirts), nodokļu maksātāja reģistrācijas kodam vai attiecīgā gadījumā unikālajam reģistrācijas kodam, kas piešķirts juridiskām personām, un nekustamajam īpašumam ir jābūt individuāli identificējamam pēc Zemes reģistra numura un kadastra vai attiecīgā gadījumā topogrāfiskā numura.
3 Pieejamā informācija par bankas kontiem
Gadījumos, kad mantošanas procedūras strīdā Rumānijas notāram, kas izskata mantojuma strīdu, ir vajadzīga informācija par to, vai pastāv uz mirušās personas vārda atvērti bankas konti, viņam, pamatojoties uz informāciju, kas saņemta no mantiniekiem, ir jāsazinās tieši ar attiecīgo banku, norādot, ka šī informācija ir nepieciešama notāra birojā reģistrētā mantojuma lietā.
2015. gada 20. jūlija Likuma Nr. 207/2015 par Nodokļu procesa kodeksu 61. panta 1. punkts deva juridisko pamatu izdot Valsts nodokļu administrācijas aģentūras priekšsēdētāja 2020. gada 23. oktobra Rīkojumu Nr. 3746/2020 par to maksājumu kontu un bankas kontu centrālā elektroniskā reģistra organizāciju un darbību, kuri identificēti ar IBAN, un par to procedūru apstiprināšanu, kas attiecas uz kredītiestāžu, maksājumu iestāžu un elektroniskās naudas iestāžu pienākumu sniegt informāciju saskaņā ar Likuma Nr. 207/2015 par Nodokļu procedūras kodeksu 61. pantu; minētajā rīkojumā ir izklāstīta procedūra, kas attiecas uz kredītiestāžu, maksājumu iestāžu un elektroniskās naudas iestāžu pienākumu sniegt informāciju centrālajām nodokļu struktūrām, un procedūra, saskaņā ar kuru tiek veikta reģistrācija Valsts finanšu ministrijas nodrošinātajā IT sistēmā.
Valsts nodokļu administrācijas aģentūra organizē ar IBAN identificēto maksājumu kontu un bankas kontu centrālo elektronisko reģistru un nodrošina tā darbību.
Valsts nodokļu administrācijas aģentūras (ANAF, Agenția Națională de Administrare Fiscală) juridiskā adrese ir Bucharest, Str. Apolodor No 17 Sector 5, tālr. 04021-3199750, 04021-3199759, 04021-3199776.
Saskaņā ar Likuma Nr. 207/2015 par Nodokļu procesa kodeksu 61. panta 1. punkta 4. apakšpunktu pēc pamatota vietējās nodokļu struktūras vai citas centrālās vai vietējās publiskās iestādes lūguma centrālā nodokļu struktūra sniedz tai informāciju, kas nepieciešama tiesību aktos noteikto pienākumu izpildei.
Saskaņā ar Likuma Nr. 207/2015 par Nodokļu procesa kodeksu 61. panta 5. punkta 1. apakšpunktu maksājumu kontu un bankas kontu centrālajā elektroniskajā reģistrā esošajai informācijai var piekļūt iestādes un institūcijas, kas minētas 1. pantā grozītajā Likumā Nr. 129/2019 par nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanu un apkarošanu un ar ko groza dažus leģislatīvus aktus, proti:
- kriminālvajāšanas struktūras;
- valsts iestādes un iestādes, kurām uzticēti regulatīvie, informācijas un kontroles pienākumi šajā jomā, piemēram, Rumānijas finanšu ziņu vākšanas vienība, iestādes ar finanšu/fiskālās kontroles pienākumiem vai iestādes ar fiskālās kontroles pienākumiem un muitas dienests;
- valsts struktūras, kas specializējas izlūkošanas darbā saskaņā ar pārpublicētā un grozītā Likuma Nr. 51/1991 par Rumānijas valsts drošību 6. panta pirmo daļu;
- autonomas administratīvās iestādes un institūcijas, kurām ir nozaru regulatīvās un uzraudzības pilnvaras un kontrole pār ziņojošajām struktūrām, piemēram, Rumānijas Valsts banka, Finanšu uzraudzības iestāde un Valsts azartspēļu birojs.
Tāpēc datus no šā reģistra var nosūtīt tikai šo kategoriju iestādēm un institūcijām.
Saskaņā ar Likuma Nr. 129/2019 1. panta 3. punktu Nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas novēršanas un apkarošanas valsts birojs ir iestāde, kas koordinē ar nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un terorisma finansēšanu saistīto riska novērtējumu veikšanu valsts līmenī. Tos veic sadarbībā ar iepriekšējā atbildē minētajām iestādēm un institūcijām, vienlaikus nodrošinot personas datu aizsardzību.
4 Intelektuālā īpašuma tiesību reģistra pieejamība
Saskaņā ar Valdības lēmumu Nr. 573/1998 par Izgudrojumu un preču zīmju valsts biroja organizāciju un darbību Izgudrojumu un preču zīmju valsts birojs (OSIM, Oficiul de Stat pentru Invenții și Mărci) ir Rumānijā vienīgā industriālā īpašuma aizsardzības piešķīrēja iestāde, kas reģistrē un izskata pieprasījumus rūpnieciskā īpašuma jomā, piešķir aizsardzības tiesības, kuras to īpašniekiem dod ekskluzīvas tiesības Rumānijas teritorijā, un glabā iesniegto pieteikumu valsts reģistrus un valsts reģistrus, kuros reģistrētas aizsardzības tiesības, kas piešķirtas izgudrojumiem, preču zīmēm, ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm, dizainparaugiem un modeļiem, pusvadītāju izstrādājumu topogrāfijām, funkcionālajiem modeļiem, un papildu aizsardzības sertifikāti.
Papildus tam autortiesību jomā darbojas Rumānijas Autortiesību birojs (ORDA, Oficiul Român pentru Drepturile de Autor), kas ir vienīgā autortiesību un blakustiesību jomas regulatīvā iestāde un glabā ierakstus no valstu reģistriem, veic uzraudzību, pilnvarošanu, šķir strīdus un izdara zinātniskus un tehniskus konstatējumus šajā jomā saskaņā ar Likumu Nr. 8/1996 par autortiesībām un blakustiesībām.
OSIM kontaktinformācija ir pieejama biroja tīmekļa vietnē https://osim.ro/.
ORDA kontaktinformācija ir pieejama biroja tīmekļa vietnē https://orda.ro/contact/.
5 Citi reģistri ar mantošanas procesam būtiski informāciju
Vēl viens reģistrs, kam ir nozīme mantošanas lietās, ir Fizisku personu kreditoru un iebildumu pret mantojuma dalīšanu notariālais valsts reģistrs (RNNEC, Registrul național notarial de evidență a creditorilor persoanelor fizice și a opozițiilor la efectuarea partajului succesoral). Lai noteiktu sekas attiecībā uz trešām personām, tajā tiek reģistrēti kreditoru prasījumi pret fiziskām personām. Mirušu personu nodokļu saistības ieraksta Valsts nodokļu administrācijas aģentūras (ANAF, Agenția Națională de Administrare Fiscală) un vietējo nodevu un nodokļu direktorātu reģistros.
6 Pieejamā informācija par slēgtiem testamentiem un testamentiem, kuri nav jāreģistrē
Saskaņā ar spēkā esošajām tiesību normām testamentus var sagatavot kā publiskus testamentus vai kā hologrāfiskus testamentus (ar roku rakstīts testaments, ko parakstījis un datējis testators).
Publisku testamentu un ziedojumu notariālajā valsts reģistrā (RNNEL, Registrul național notarial de evidență a liberalităților) ir jāievada tikai publiski testamenti. Tiesību aktos nav paredzēti īpaši nosacījumi hologrāfisku testamentu glabāšanai vai reģistrācijai. Tos var glabāt testators, mantojuma saņēmējs vai trešā persona, un tos var iesniegt arī kādas iestādes repozitorijam.
Šīs lapas versiju savā valodā uztur attiecīgais Eiropas Tiesiskās sadarbības tīkla kontaktpunkts. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Ne Eiropas Tiesiskās sadarbības tīkls, ne Eiropas Komisija neuzņemas nekādu atbildību par šajā dokumentā ietverto vai minēto informāciju vai datiem. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.