Pronađite stručnjaka

Latvija

Sadržaj omogućio
Latvija

I. Popisi i registri vještaka

Sudski vještak je osoba koja ima stručno znanje i iskustvo u određenom području znanosti, tehnologije ili umjetnosti i obrta i koja je stekla pravo na pružanje pravne podrške u skladu s postupkom propisanim Zakonom o sudskim vještacima (Tiesu ekspertu likums).

Dužnosti sudskog vještaka obavlja državni sudski vještak ili privatni pravni vještak kojeg je priznala država i koji stječe pravo na obavljanje djelatnosti sudskog vještaka u određenom području stručnog znanja nakon što dobije potvrdu sudskog vještaka koju je izdao Odbor sudskih vještaka.

Registar sudskih vještaka javni je registar koji sadržava informacije o ovlaštenim sudskim vještacima koji rade u Latviji. Registar sudskih vještaka vodi Vijeće pravnih stručnjaka. Registar sudskih vještaka dostupan je na: https://eksperti.ta.gov.lv/

II. Kvalifikacije vještaka

Minimalni uvjeti za dodjelu statusa sudskog vještaka temelje se na Zakonu o sudskim vještacima.

Ispit može položiti kandidat za sudskog vještaka koji je završio nastavni program koji je odobrilo Vijeće u odabranom području pravne stručnosti ili sudski vještak koji želi steći pravo na obavljanje posla sudskog vještaka u drugom području pravne stručnosti.

Potvrda sudskog vještaka vrijedi pet godina.

III. Naknada za rad vještaka

Naknada vještacima određuje se u skladu s rasporedom usluga za koje se plaćaju naknade koje izdaju instituti sudskih vještaka. Stručni ispiti koji nisu uključeni u popis usluga koje podliježu naknadama koje izdaju instituti sudskih vještaka nadoknađuju se u skladu s računom koji podnosi sudski vještaka.

IV. Odgovornost vještaka

Odgovornost vještaka utvrđena je u poglavlju V. Zakona o sudskim vještacima.

Vijeće sudskih vještaka pokreće stegovni postupak protiv sudskog vještaka u slučaju nepoštovanja zakona i propisa koji se odnose na aktivnosti sudskih vještaka, neizvršavanje profesionalnih dužnosti ili krajnju nepažnju tijekom stručnog ispita, lažnog predstavljanja ili nezakonitog korištenja dužnosti, kao i u slučaju neprimjerenog i omalovažavajućeg postupanja s etičkim pravilima sudskih vještaka ili kršenja etičkih pravila sudskih vještaka; u slučaju gubitka ili zlonamjerne štete na predmetu vještačenja ili u slučaju otkrivanja nalaza vještačenja osobama koje nisu sudjelovale u naručivanju ili provođenju vještačenja.

Nakon primitka potvrde o sudskom vještaku sudski vještak potpisom potvrđuje da je upozoren da će zbog neopravdanog odbijanja provođenja vještačenja ili davanja namjerno lažnog mišljenja vještaka biti odgovoran u skladu s Kaznenim zakonom.

V. Dodatne informacije o postupovnim aranžmanima koji se odnose na sudske vještake

Odredbe o postupovnim aranžmanima u vezi s vještacima u Latviji nalaze se u sljedećim zakonodavnim aktima:

  • Zakon o kaznenom postupku
  • Zakon o parničnom postupku
  • Zakon o upravnom postupku
  • Zakon o sudskim vještacima

V.1. Imenovanje vještaka

U parničnom postupku sud nalaže vještačenje na zahtjev stranaka u postupku. Vještačenje provode osobe navedene u Zakonu o sudskim vještacima. Vještaka sporazumno odabiru stranke ili, ako se dogovor ne postigne do roka koji je odredio sud, odabire ga sam sud. Ako je potrebno, može se odabrati nekoliko vještaka.

U kaznenom postupku odluku o nalaganju vještačenja donosi službena osoba koja vodi postupak. Vještačenje se nalaže kako bi se razjasnile činjenice i okolnosti relevantne za kazneni postupak u okviru kojeg se vještačenje traži.

V.2. Mišljenje vještaka

Mišljenje vještaka mora biti obrazloženo i opravdano. Vještak daje objektivno mišljenje u svoje ime i za njega je osobno odgovoran.

Mišljenje se daje u pisanom obliku i dostavlja se sudu. Mišljenje vještaka mora sadržavati precizan opis provedenih istraga, donesene zaključke i obrazložene odgovore na pitanja suda. Ako tijekom vještačenja vještak utvrdi okolnosti koje su relevantne za predmet, ali o kojima mu nisu postavljena pitanja, ima pravo u svojem mišljenju navesti te okolnosti.

Ako je odabrano nekoliko vještaka, oni imaju pravo međusobno se savjetovati. Ako vještaci donesu zajedničko mišljenje, svi ga odobravaju potpisom. Ako se njihova stajališta razlikuju, svaki vještak potpisuje zasebno mišljenje.

Sud ocjenjuje mišljenje vještaka prema vlastitom uvjerenju, a niti jedan dokaz, pa tako ni mišljenje vještaka, nema unaprijed određenu snagu koja može utjecati na sud.

Posljednji put ažurirano: 19/08/2024

Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.