Poišči informacije po področjih
I. Seznami in registri izvedencev
Vodijo se obsežni registri izvedencev. Različnih področij specializacije je približno 200–300.
- Izvedence, ki so jih javno imenovale gospodarske zbornice, pri katerih so tudi zaprisegli, je mogoče najti tukaj.
- Izvedence, ki so jih javno imenovale obrtne zbornice, pri katerih so tudi zaprisegli, je mogoče najti tukaj.
- Izvedence, ki so jih javno imenovale kmetijske zbornice, pri katerih so tudi zaprisegli, je mogoče najti na regionalnih spletiščih kmetijskih zbornic.
- Izvedence, ki so jih javno imenovale zbornice arhitektov, pri katerih so tudi zaprisegli, je mogoče najti na regionalnih spletiščih zbornic arhitektov.
- Informacije o izvedencih, ki so jih javno imenovale zbornice inženirjev, pri katerih so tudi zaprisegli, in o zadevnih registrih je mogoče najti tukaj.
- Izvedence, ki so jih registrirale zbornice računovodij, je mogoče najti tukaj.
- Še ena podatkovna zbirka je na voljo na spletišču zveze javno imenovanih in zapriseženih izvedencev na naslovu https://www.bvs-ev.de/sachverstaendigenverzeichnis/.
- Medicinskim izvedencem ni treba dovoliti, da se javno imenujejo in zaprisežejo. Seznami za iskanje medicinskih izvedencev so na voljo na regionalnih spletiščih zdravniških združenj.
Sodišča izvedence običajno imenujejo iz registrov. Če izvedenec izpolnjuje pogoje, je samodejno registriran. Za sprotno posodabljanje registrov so odgovorne zbornice za registracijo, ki jih imenuje država.
Glavne pravne določbe, ki se uporabljajo za sodno izvedenstvo v Nemčiji, so:
- člen 401 in naslednji zakonika o civilnem postopku (Zivilprozessordnung, ZPO);
- člen 36 zakona o trgovini;
- člen 91 zakona o obrteh;
- pravilnik o upravnem postopku;
- pravilnik o kazenskem postopku;
- kodeks ravnanja zbornic.
II. Kvalifikacije izvedencev
Oseba je lahko navedena kot izvedenec, če je na svojem strokovnem področju posebej visoko usposobljena. Za vpis v register se od kandidata zahtevajo ustrezne poklicne izkušnje. Strokovno znanje je treba dokazati s predložitvijo ustreznih dokumentov o delu izvedenca (npr. življenjepisa, kopij potrdil o vseh ustreznih akademskih in poklicnih kvalifikacijah, delovnih izkušnjah, izvedenstvu, poročilih in usposabljanju). Kandidat mora tudi opraviti preizkus, ki ga pripravi gospodarska/obrtna zbornica, v primeru arhitektov in inženirjev pa njihova poklicna zbornica. Poleg kvalifikacij je treba izkazati tudi nadaljnjo izobrazbo in izkušnje ter neodvisnost in integriteto.
Javno imenovani in zapriseženi izvedenci so običajno registrirani za pet let. Pred iztekom petletnega obdobja morajo dokazati svojo usposobljenost, integriteto in nadaljnje usposabljanje, če želijo biti ponovno imenovani in se s tem registrirati za naslednjih pet let (npr. po preverjanju in pregledu poročil, ki jih je treba predložiti za registracijo za novo petletno obdobje). Usposabljanje morajo zagotoviti odgovorni subjekti. Če izvedenec ne spoštuje pravil ali ne nadgrajuje svojih znanj in spretnosti, so zbornice pooblaščene, da ga izbrišejo iz registra.
III. Plačilo izvedencev
Plačilo v civilnih, upravnih in kazenskih zadevah se izračuna na podlagi nemškega zakona o plačilih in nadomestilih v sodstvu (Justizvergütungs- und -entschädigungsgesetz, JVEG).
Zaprositi je mogoče za predujem ali predplačilo.
Če izvedenec opravlja nalogo zunaj sodišča, je plačilo odvisno od posameznega dogovora o nadomestilu.
IV. Odgovornost izvedencev
Izvedenec je odgovoren za napake v izvedenskem mnenju, ne glede na to, ali je to fizična oseba ali sodišče. Če je izvedenec, ki dela za sodišče, namerno ali iz hude malomarnosti pripravil napačno izvedensko mnenje in je tako napačno mnenje podlaga za odločitev sodišča, lahko oškodovana stranka sproži sodni postopek in zahteva nadomestilo za tako škodo (člen 839a civilnega zakonika – Bürgerliches Gesetzbuch, BGB).
Kadar izvedenec opravlja nalogo zunaj sodišča, veljajo splošne določbe o (pogodbeni) odgovornosti.
V. Dodatne informacije o izvedenskih postopkih
1. Imenovanje izvedencev
Izvedenca imenuje sodišče, vendar imajo stranke pravico, da predlagajo, koga naj imenuje.
(a) Imenovanje s strani sodišča
Sodišče običajno uporablja seznam ali register izvedencev, imenuje pa lahko katerega koli izvedenca, za katerega meni, da je primeren in usposobljen. Sodni izvedenec je izvedenec, ki ga sodišče imenuje in mu daje navodila. Njegova glavna naloga je, da s svojim strokovnim znanjem pomaga sodišču.
(b) Imenovanje s strani strank
Če se stranke dogovorijo o imenovanju posameznih oseb za izvedence, mora sodišče upoštevati njihov dogovor, lahko pa omeji število oseb, ki jih izberejo stranke.
Če želi stranka izvedenca imenovati na svoji strani, da bi ji pomagal, se ta izvedenec ne šteje za sodnega izvedenca, ampak zasebnega.
2. Postopek
(a) Civilni postopek
Sodišče mora navesti razloge za svoje odločitve in se sklicevati na ugotovitve izvedenca, če sledi njegovemu mnenju. Izvedensko mnenje je za sodbo pogosto bistveno, čeprav ga sodišču ni treba upoštevati. V primeru pregleda na kraju samem mora izvedenec stopiti v stik z vsemi strankami. Če na primer od strank potrebuje več informacij, mora za to običajno poskrbeti sodišče.
i. Izvedensko poročilo
Stranke lahko poročilo imenovanega izvedenca izpodbijajo z izjavami ali nasprotnim izvedenskim mnenjem, tako da najamejo zasebnega izvedenca in njegovo poročilo predložijo sodišču.
ii. Obravnava pri sodišču
Za zbiranje dokazov se lahko pred sojenjem sproži neodvisni postopek („selbständiges Beweisverfahren“). V tem primeru je lahko izvedenec imenovan, preden se začne postopek v glavni stvari. Obseg neodvisnega postopka je omejen na zavarovanje dokazov za prihodnje sodne postopke ali za to, da se prepreči pravdni postopek.
Na obravnavi pri sodišču se upoštevajo kodeks ravnanja in postopkovna pravila. Izvedenec mora na vprašanja odgovarjati objektivno, razumljivo in izčrpno. V nemškem procesnem pravu ni navzkrižnega zaslišanja, vendar lahko vprašanja poleg sodnika postavljajo tudi pravdne stranke.
(b) Drugo
V kazenskih zadevah mora sodišče izvedenca imenovati iz priznanega registra sodnih izvedencev; drugo osebo lahko izbere samo, če je to potrebno zaradi posebnih okoliščin (člen 73(2) zakonika o kazenskem postopku – Strafprozessordnung, StPO). Sodišče lahko usmerja dejavnosti izvedenca. Druga pravila so navedena v zakoniku o kazenskem postopku – Strafprozessordnung, StPO.
Tukaj predstavljene informacije so bile zbrane v okviru projekta „Poišči izvedenca“ iz stikov po posameznih državah, ki jih je zbral Evropski inštitut za sodno izvedenstvo in sodne izvedence (EEEI).
Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezni nacionalni organi, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska komisija ne prevzema nobene odgovornosti za informacije ali podatke, ki jih vsebuje oziroma na katere se sklicuje ta dokument. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.