Poišči izvedenca

Latvija

Vsebino zagotavlja
Latvija

I. Seznami in registri izvedencev

Sodni izvedenec je oseba, ki ima strokovno znanje in izkušnje na določenem področju znanosti, tehnologije ali umetnosti in obrti ter ki je pridobila pravico do zagotavljanja pravnega strokovnega znanja v skladu s postopkom iz zakona o pravnih strokovnjakih (Tiesu ekspertu likums).

Naloge sodnega izvedenca opravlja državni ali zasebni sodni izvedenec, ki ga priznava država in je po pridobitvi dovoljenja za sodnega izvedenca, ki ga je izdal odbor sodnih izvedencev, pridobil pravico do opravljanja dela sodnih izvedencev na določnem strokovnem področju.

Register sodnih izvedencev je javni register, ki vsebuje informacije o certificiranih sodnih izvedencih, ki opravljajo delo v Latviji. Vodi ga svet sodnih izvedencev. Register sodnih izvedencev je na voljo na naslovu: https://eksperti.ta.gov.lv/.

II. Kvalifikacije izvedencev

Minimalne zahteve za dodelitev statusa sodnega izvedenca temeljijo na zakonu o sodnih izvedencih.

Preskus lahko opravlja kandidat za sodnega izvedenca, ki je na izbranem strokovnem področju opravil program usposabljanja, ki ga je odobril svet, ali sodni izvedenec, ki želi pridobiti pravico do opravljanja dela sodnega izvedenca na drugem strokovnem področju.

Potrdilo o imenovanju sodnega izvedenca velja pet let.

III. Plačilo izvedencev

Izvedencem pripada plačilo v skladu s tarifami za plačilo storitev, za katere se zaračunavajo takse, kot jih določijo ustanove sodnih izvedencev. Izvedensko delo, ki v take tarife za plačilo storitev ni vključeno, se obračuna po ceni, ki jo sodni izvedenec navede na poslanem računu.

IV. Odgovornost izvedencev

Odgovornost izvedencev je določena v poglavju V zakona o sodnih izvedencih.

Svet sodnih izvedencev začne disciplinski postopek zoper sodnega izvedenca v primeru neizpolnjevanja zakonov in predpisov, ki se nanašajo na dejavnosti sodnih izvedencev, neopravljanja poklicne dolžnosti ali hude malomarnosti med izvedenskim delom, napačnega prikazovanja ali zlorabe položaja, pa tudi neustreznega in nespoštljivega ravnanja ali kršitve etičnih pravil sodnih izvedencev ter v primeru izgube ali zlonamerne poškodbe predmeta izvedenskega dela ali v primeru razkritja ugotovitev izvedenskega dela osebam, ki niso vključene v naročilo ali izvedbo takega dela.

Sodni izvedenec po prejemu potrdila o imenovanju sodnega izvedenca s podpisom potrdi, da je bil opozorjen, da bo, če bo neupravičeno zavrnil izvedbo izvedenskega dela ali namerno predložil napačno izvedensko mnenje, kazensko odgovoren.

V. Dodatne informacije o postopkovnih ureditvah v zvezi s sodnimi izvedenci

Določbe o postopkovnih ureditvah v zvezi z izvedenci v Latviji so na voljo v naslednjih zakonodajnih aktih:

  • zakonu o kazenskem postopku,
  • zakonu o civilnem postopku,
  • zakonu o upravnem postopku in
  • zakonu o sodnih izvedencih.

V.1 Imenovanje izvedencev

V civilnih postopkih sodišče na zahtevo strank v postopku odredi izvedensko delo. Opravijo ga osebe, opredeljene v zakonu o sodnih izvedencih. Izvedenec je izbran na podlagi medsebojnega dogovora strank, če tega do roka, ki ga določi sodišče, ni mogoče doseči, pa ga izbere sodišče. Po potrebi je lahko izbranih več izvedencev.

V kazenskih postopkih odločitev o odreditvi izvedenskega dela sprejme tožilec, ki vodi postopek. Izvedensko delo je odrejeno, da se razjasnijo dejstva in okoliščine v kazenskem postopku, v katerem se zaprosi za izvedensko mnenje.

V.2 Izvedensko mnenje

Izvedensko mnenje mora biti utemeljeno in upravičeno. Izvedenec v svojem imenu poda objektivno mnenje, za katero je osebno odgovoren.

Mnenje poda pisno in predloži sodišču. Izvedensko mnenje mora vsebovati natančen opis opravljenih preiskav, dosežene ugotovitve in razumne odgovore na vprašanja sodišča. Če izvedenec med izvedensko preiskavo odkrije okoliščine, ki so pomembne za zadevo, o katerih pa mu vprašanja niso bila zastavljena, jih lahko v svojem mnenju navede.

Če je izbranih več izvedencev, se lahko med seboj posvetujejo. Če izvedenci podajo skupno mnenje, ga vsi podpišejo. Če se njihova stališča razhajajo, vsak izvedenec podpiše ločeno mnenje.

Sodišče izvedensko mnenje oceni po lastni presoji, noben dokaz, vključno z izvedenskim mnenjem, nima vnaprej določene moči, s katero bi lahko vplival na sodišče.

Zadnja posodobitev: 19/08/2024

Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezni nacionalni organi, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska komisija ne prevzema nobene odgovornosti za informacije ali podatke, ki jih vsebuje oziroma na katere se sklicuje ta dokument. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.