Obiteljsko mirenje kao struka
Škotska vlada potiče primjenu alternativnog rješavanja sporova, uključujući mirenje, kako bi se riješili obiteljski sporovi, iako mirenje nije primjereno u slučajevima zlostavljanja u obitelji. Obiteljsko mirenje u pravilu je dobrovoljan postupak. U Škotskoj ne postoji obveza primjene alternativnog rješavanja sporova ili mirenja, iako sudac može zatražiti upuštanje u postupak mirenja nakon što je obiteljski spor pokrenut pred sudom.
Ako tražite izvršenje sporazuma o mirenju u Škotskoj, primjenjuje se jedan od sljedećih postupaka:
• Možete se obratiti Vrhovnom građanskom sudu ili grofovijskom sudu kako biste od suda zatražili da se „umiješa” u sporazum o mirenju. To znači da se sud koristi svojim ovlastima za promjenu sporazuma o mirenju u sudski nalog.
• U protivnom, „samodokazni” pisani sporazumi mogu se upisati za izvršenje u registar isprava ili registar grofovijskog suda. Samodokazna isprava je isprava koja ispunjava formalnosti na temelju kojih se ona smatra potpisanom, a da za to nije potreban dokaz. Pravila o samodokaznim ispravama sadržana su u Zakonu o zahtjevima za sastavljanje isprava (Škotska) iz 1995. Zahtjev za upis sporazuma u registar isprava podnosi se voditelju registara Škotske.
Nakon što se sporazum upiše u registar za izvršenje, predmetna isprava postaje vjerodostojna isprava.
Sporazumi koje je potvrdio sud ili su upisani u registar u skladu s nekim od prethodno navedenih postupaka mogu biti izvršivi u drugim državama članicama EU-a.
Informacije o mirenju u Škotskoj dostupne su na internetskim stranicama Škotske mreže za mirenje.
Nacionalno zakonodavstvo o obiteljskom mirenju
Budući da u obiteljskim sporovima nema obveze mirenja, postoji relativno malo nacionalnog zakonodavstva.
Međutim, u Zakonu o dokazima u parničnom postupku (obiteljsko mirenje) (Škotska) iz 1995. postoji odredba o nedopuštenosti informacija o tome što se dogodilo tijekom obiteljskog mirenja kao dokaza u parničnom postupku u Škotskoj.
Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća kontaktna točka EJN-a. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska pravosudna mreža i Europska komisija ne preuzimaju nikakvu odgovornost u pogledu informacija ili podataka sadržanih ili navedenih u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.