Információk keresése régiónként
- Belgiumbe
- Bulgáriabg
- Csehországcz
- Dániadk
- Németországde
- Észtországee
- Írországie
- Görögországel
- Spanyolországes
- Franciaországfr
- Horvátországhr
- Olaszországit
- Cipruscy
- Lettországlv
- Litvánialt
- Luxemburglu
- Magyarországhu
- Máltamt
- Hollandianl
- Ausztriaat
- Lengyelországpl
- Portugáliapt
- Romániaro
- Szlovéniasi
- Szlovákiask
- Finnországfi
- Svédországse
- Egyesült Királyságuk
Családjogi közvetítői eljárás
A családjogi közvetítői eljárás önkéntes. Angliában és Walesben azonban 2014 áprilisától valamennyi felperesnek (nem csupán azoknak, akik állami finanszírozásban részesülnek) meg kell fontolnia a közvetítői eljárás igénybevételét, és e célból részt kell vennie egy közvetítői tájékoztató és értékelő találkozón (Mediation Information and Assessment Meeting, MIAM), mielőtt keresetével a bírósághoz fordulhat, kivéve, ha valamely kivétel érvényesül, például kapcsolati erőszak esetén. A leendő alperestől elvárt, hogy e találkozón megjelenjen, ha arra kérik. Ha a felperes továbbmegy a bíróságra, a keresetében ki kell töltenie a vonatkozó szakaszt, amely vagy azt igazolja, hogy mentesül a közvetítői tájékoztató és értékelő találkozón való részvétel alól, vagy azt, hogy habár részt vett egy ilyen találkozón, azon azonban úgy döntöttek, hogy a közvetítői eljárás nem megfelelő, a közvetítői eljárás sikertelenül zárult, vagy nem sikerült rendezni valamennyi kérdést.
A családjogi közvetítői eljárással kapcsolatos további nyilvános információs anyagok elérhetők az Egyesült Királyság kormányzati honlapján.
A költségmentesség továbbra is elérhető a családjogi közvetítői eljárással, valamint a családjogi közvetítői eljárás támogatására szolgáló jogi tanácsadással kapcsolatban. A költségmentességről, azon belül az arra való esetleges jogosultságáról az alábbi honlapon tájékozódhat.
A családjogi közvetítői szakma
A családjogi közvetítés önszabályozó szakma, amely számos, tagságon alapuló szervezetből áll, amelyhez az egyes közvetítők tartoznak. E tagszervezeteket a Családjogi Közvetítői Tanács (Family Mediation Council, FMC) képviseli mint „ernyőszervezet”. A Családjogi Közvetítői Tanácsot azért hozták létre, hogy harmonizálja a családjogi közvetítői eljárásra vonatkozó normákat Angliában és Walesben, valamint hogy a tagszervezeteit és a családjogi közvetítőket szakmai kérdésekben a kormánnyal szemben képviselje.
A családjogi közvetítők változatos, többek között jogi, terápiás, illetve szociális szolgáltatási háttérrel rendelkeznek. A különféle tagsággal rendelkező, illetve akkreditációs szervezetek saját képzési és szakmai normákkal rendelkeznek, amelyek a képzési követelményeket is magukban foglalják. A Családjogi Közvetítői Normabizottságot (Family Mediation Standards Board, FMSB) a Családjogi Közvetítői Tanács tagszervezetei által alkalmazott családjogi közvetítői normák ellenőrzése és szabályozása érdekében alapították.
A Családjogi Közvetítői Tanács nem kormányzati szerv, és központi jelentőséggel bír tagszervezetei számára, amelyek nem kormányzati szervezetek/egyesületek, illetve a Családjogi Közvetítői Tanács alapító tagjai. Ezek közül a legfontosabbak a következők:
• Alternatív Vitarendezési Csoport (ADR Group)
• Családjogi Közvetítői Egyesület (Family Mediators Association)
• Nemzeti Családjogi Közvetítés (National Family Mediation)
• Közvetítők Testülete (College of Mediators)
• Vitarendezés (Resolution)
• Jogászegylet (The Law Society)
Akkreditált családjogi közvetítőt a Családjogi Közvetítői Tanács honlapján találhat.
A lakóhelyéhez közel működő közvetítőt a „Találjon helyi közvetítőt” (Find a Local Mediator) eszköz használatával találhat.
Ennek a lapnak a különböző nyelvi változatait az Európai Igazságügyi Hálózat tagállami kapcsolattartói tartják fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Sem az Európai Igazságügyi Hálózat, sem a Bizottság nem vállal semmilyen felelősséget, illetve kötelezettséget az e dokumentumban közzétett vagy hivatkozott információk és adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.