

Információk keresése régiónként
CSALÁDJOGI KÖZVETÍTÉS PORTUGÁLIÁBAN
Az önkéntes részvétel elve és a megállapodás bíróság vagy anyakönyvi hivatal általi jóváhagyásának szükségessége
Portugáliában a közvetítés önkéntes. A gyermekeket vagy házastársakat érintő családjogi vita felei kölcsönös megegyezés alapján igénybe vehetnek állami vagy magán családjogi közvetítést. A bíróság szintén utalhatja közvetítésre a feleket, de a felek beleegyezése nélkül azt nem rendelheti el.
A családjogi közvetítést igénybe lehet venni, mielőtt a felek kereset nyújtanak be a bíróságon vagy az anyakönyvi hivatalnál (Conservatória do Registo Civil), vagy ha az eljárás már folyamatban van. A családjogi megállapodás mindkét esetben csak akkor lesz végrehajtható, ha azt a bíróság vagy az anyakönyvi hivatal jóváhagyta. A felek képviselői (amennyiben vannak) szintén részt vehetnek a közvetítési megbeszéléseken, amire a gyakorlatban olykor valóban sor kerül. A közvetítésre alkalmazandó általános elveket a 2013. április 19-i 29/2013 sz. törvény állapítja meg.
Közvetítés bírósági eljárásban
Amennyiben a felek a kereset benyújtása előtt veszik igénybe a közvetítést és sikerül megállapodásra jutniuk, kérelmezniük kell a választásuk szerinti anyakönyvi hivataltól a megállapodás jóváhagyását. Ezek a megállapodások a házastársakra vonatkozó (például házasság felbontása, házastársak közötti tartásdíj, házastársi közös lakhely, a volt házastárs vezetéknevének használata), valamint a gyermekeket érintő kérdésekre (például a házasság felbontásáról szóló megállapodáshoz csatolt szülői felelősségről szóló megállapodás vagy a nagykorú gyermek után fizetendő tartásdíjról szóló megállapodás) terjedhetnek ki. Az anyakönyvi hivatal jóváhagyása előtt az ügyészség (Ministério Público) véleményezi a megállapodásnak a kiskorú gyermekeket érintő szülői felelősséggel kapcsolatos részeit.
Ha a közvetítésre a kereset bíróságon való benyújtása előtt kerül sor, és kizárólagos célja a kiskorú gyermekeket érintő szülői felelősségről való megállapodás (a házasság felbontásáról vagy a különválásról szóló kapcsolódó megállapodás nélkül), a feleknek az illetékes bíróságtól kell kérniük a megállapodás jóváhagyását.
Amennyiben a családjogi közvetítésre a bírósági eljárás közben kerül sor, az a következőképpen zajlik:
Amennyiben a fent említett ügyekben folyamatban levő eljárás során a felek közvetítés útján megegyezésre jutottak, kérniük kell a megállapodás bíróság általi jóváhagyását.
Az anyakönyvi hivatal hatáskörébe tartozó családjogi ügyekben a kereseteket a két fél előzetes megegyezésével kell benyújtani, máskülönben az ügy a bíróságok hatáskörébe tartozik. Ebből az okból kifolyólag hasznos lehet az eljárásindítás előtt a felek kezdeményezésére igénybe vett közvetítés. A 2001. október 13-i 272/2001 sz. törvényerejű rendelet 14. cikkének (3) bekezdése kimondja, hogy az anyakönyvi hivatal előtti eljárás megindítását követően az anyakönyvvezetőnek tájékoztatnia kell a házasság felbontását kérő házastársakat a közvetítői szolgáltatások létezéséről. Ez a rendelkezés lehetővé teszi, hogy – amíg a megegyezésen alapuló, a házasságkötés felbontását célzó eljárások az anyakönyvi hivatalnál folyamatban vannak – a házastársak a kibékítésük céljából közvetítést vegyenek igénybe, vagy felülvizsgálják a házasság felbontásáról szóló megállapodáshoz csatolt, a szülői felelősséggel kapcsolatos megállapodást, amennyiben az ügyészség ezt indítványozza.
Az állami vagy magánközvetítő kiválasztása, a közvetítés időtartama és költsége
Általános szabályként a polgári perrendtartásról szóló törvény 272. cikkének (4) bekezdésében foglalt elv alapján a családjogi közvetítés legfeljebb három hónapig tarthat. A közvetítés időtartama kizárólag kivételes és kellően indokolt esetekben lehet ennél hosszabb.
Ha a felek saját maguk által választott közvetítőhöz fordulnak, a közvetítő díját nekik kell megfizetniük. Ezt az összeget, a szabályokat, valamint a közvetítés menetrendjét a közvetítés kezdetekor a felek és a közvetítő által aláírt közvetítési jegyzőkönyv rögzíti. Az Igazságügyi Minisztérium az állami és a magánközvetítőkről jegyzéket vezet, amely hozzáférhető a felek számára a magánközvetítő kiválasztása céljából.
Az állami közvetítés igénybevételéhez a feleknek fel kell keresniük az Igazságügyi Politikai Főigazgatóság (Direcção Geral da Política de Justiça) Alternatív Vitarendezési Hivatalát (Gabinete de Resolução Alternativa de Conflitos), és időpontot kell kérniük a közvetítést előkészítő megbeszélésre. A megbeszélésre telefonon (+351 808 26 2000), vagy online űrlapon keresztül lehet időpontot kérni. Az állami közvetítést előkészítő megbeszélésen a felek és a közvetítő közvetítési protokollt írnak alá. Meghatározzák a közvetítés időtartamát, rögzítik a megbeszélések időpontját, és a közvetítő elmagyarázza az eljárási szabályokat.
Az állami családjogi közvetítés költsége – függetlenül a tervezett megbeszélések számától – mindegyik fél esetében 50 euró. Ezt az 50 eurós díjat mindegyik fél az állami közvetítés kezdetekor fizeti be. Az állami rendszeren keresztül dolgozó közvetítők munkadíját nem a felek fizetik, hanem a törvényben rögzített díjjegyzék alapján az Igazságügyi Politikai Főigazgatóság folyósítja.
Az állami közvetítési megbeszélések lefolytathatók az Igazságügyi Politikai Főigazgatóság helyiségeiben vagy a felek lakóhelye szerinti önkormányzat által rendelkezésre bocsátott helyiségekben.
Az állami közvetítésekhez a felek az állami közvetítők egy szűkített jegyzékéből választhatnak közvetítőt. Amennyiben a felek nem élnek ezzel a lehetőséggel, az Igazságügyi Politikai Főigazgatóság Alternatív Vitarendezési Hivatala sorrend alapján és a felek lakóhelyéhez való közelséget figyelembe véve jelöl ki egy közvetítőt az állami közvetítők listájáról. Ez a kijelölés rendszerint elektronikusan történik.
Ha a felek költségmentességre jogosultak, az fedezheti a közvetítés költségét.
Határokon átnyúló közvetítés, két közvetítő által végzett közvetítés
Azokban a határokon átnyúló vitákban, amelyek esetében a megbeszéléseken nem lehetséges a személyes részvétel, a közvetítés videokonferencia útján is lefolytatható.
Portugáliában a más tagállamokból származó közvetítők nem csupán feliratkozhatnak az Igazságügyi Minisztérium által összeállított, az állami és a magán családjogi közvetítőket egyaránt tartalmazó jegyzékére, de nyilvános pályázat útján az állami családjogi közvetítői jegyzékbe is felvételt nyerhetnek. A más tagállamokból származó közvetítőkre mindkét esetben ugyanazok a feltételek vonatkoznak, mint a portugál közvetítőkre.
Portugáliában mind az állam által fenntartott közvetítői rendszerben, mind a magán közvetítői rendszerben megengedett a két közvetítő által végzett közvetítés. Két közvetítő közreműködésére sor kerülhet a felek kérésére vagy a közvetítő javaslatára, amennyiben úgy ítélik meg, hogy ez a legjobb módszer az ügy megoldására.
Hasznos linkek / alkalmazandó jogszabály
Az Igazságügyi Politikai Főigazgatóság honlapján elérhetők a következők:
Állami közvetítés a (+351) 808262000 telefonszámon vagy az online űrlapon keresztül kérhető.
Arról, hogy mennyibe kerül az állami közvetítés, a következő weboldal ad tájékoztatást:
Pedir mediação familiar | Justiça.gov.pt (justica.gov.pt)
A magánközvetítésért felszámított díjak eltérhetnek az állami közvetítésért felszámított díjaktól.
Záró megjegyzés
A tájékoztatóban található információk általános jellegűek és nem teljes körűek. Nem kötelezik a kapcsolattartó pontot, a polgári és kereskedelmi ügyekben illetékes Európai Igazságügyi Hálózatot, a bíróságokat vagy bármely más személyt, továbbá nem mentesítenek az alkalmazandó hatályos jogszabályok tanulmányozása alól.
Ennek a lapnak a különböző nyelvi változatait az Európai Igazságügyi Hálózat tagállami kapcsolattartói tartják fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Sem az Európai Igazságügyi Hálózat, sem a Bizottság nem vállal semmilyen felelősséget, illetve kötelezettséget az e dokumentumban közzétett vagy hivatkozott információk és adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.