Wyszukaj informacje według regionu
Informacje ogólne
Rozporządzenie Rady (WE) nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r. dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, uchylające rozporządzenie (WE) nr 1347/2000.
Rozporządzenie ma zastosowanie w obrocie prawnym pomiędzy wszystkimi Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej, za wyjątkiem Danii.
Orzeczenia wydane w jednym Państwie Członkowskim są uznawane w innych Państwach Członkowskich bez potrzeby przeprowadzania specjalnego postępowania.
Orzeczenia wydane w jednym Państwie Członkowskim i w tym Państwie wykonalne, są wykonalne w innym Państwie Członkowskim, jeżeli ich wykonalność w tym Państwie zostanie stwierdzona na wniosek uprawnionego. Wniosek o stwierdzenie wykonalności składa się do sądu znajdującego się w Sąd właściwy w zakresie uznawania i wykonywania. Środek odwoławczy od decyzji w sprawie stwierdzenia wykonalności wnosi się do sądu znajdującego się w Sąd, do którego wnosi się odwołanie w sprawie decyzji o uznawaniu lub wykonywaniu.
Orzeczenia dotyczące prawa do kontaktów z dzieckiem oraz orzeczenia dotyczące powrotu dziecka, uznaje się i wykonuje w innych Państwach Członkowskich bez potrzeby stwierdzenia wykonalności, jeżeli takie orzeczenie uzyskało świadectwo w Państwie Członkowskim pochodzenia.
Rozporządzenie przewiduje cztery standardowe formularze.
Każde Państwo Członkowskie wyznacza co najmniej jeden organ centralny wspierający stosowanie Rozporządzenia.
W europejskim portalu „e-Sprawiedliwość” można znaleźć informacje dotyczące stosowania rozporządzenia oraz program on-line ułatwiający wypełnienie formularzy.
Aby uzyskać szczegółowe informacje krajowe, należy kliknąć na flagę kraju.
Powiązane strony
Praktyczny przewodnik dotyczący stosowania rozporządzenia Bruksela II bis (2014) (1076 Kb)
ARCHIWALNA strona europejskiego atlasu sądowego (zamknięta 30 września 2017 r.)
WYSZUKIWANIE WŁAŚCIWYCH SĄDÓW I URZĘDÓW
Za pomocą tej wyszukiwarki można wyszukiwać sądy i urzędy posiadające kompetencje w odniesieniu do konkretnych europejskich instrumentów prawnych. Należy pamiętać o tym, że choć dokładamy wszelkich starań, aby wyniki były jak najdokładniejsze, mogą istnieć wyjątki, w przypadku których kompetencje nie zostały określone.
Stroną zarządza Komisja Europejska. Informacje na tej stronie nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Komisji Europejskiej, nie ponosi ona również odpowiedzialności za wszelkie informacje, dane czy odniesienia na niej zawarte. Więcej informacji na temat praw autorskich odnoszących się do stron UE znajduje się na stronie „Informacje prawne”.