

Намиране на информация по региони
Трябва да гарантираме достъп до правосъдие и продължаване на висящите производства. Следователно няма прекъсване на дейността на съдилищата в Унгария. Прилагат се специални процесуални правила за улесняване на дейността им, например в случай на налагане на противоепидемични мерки. Всички съдилища работят.
По правило процесуалните срокове продължават да текат по време на извънредното положение.
Достъпът до правосъдие и продължаването на висящите производства са гарантирани; няма прекъсване на дейността на съдилищата в Унгария.
Достъпът до правосъдие и продължаването на висящите производства са гарантирани; няма прекъсване на дейността на съдилищата в Унгария. По време на извънредното положение по принцип не се извършват само процесуални действия, които трябва да бъдат извършени на място, по отношение на което се прилагат противоепидемични мерки. Ако това е обосновано с противоепидемични мерки, съдебното заседание може да се проведе и по електронен път или по друг начин, чрез който може да се предават електронни изображения и звук.
Централните органи работят.
Удовлетворяването на искания за правна помощ може да бъде забавено в сравнение с времето за обработване при нормални обстоятелства.
-
Мерки, свързани с дружествата:
Въведен е законоустановен мораториум върху плащанията за длъжници по договори за кредит, заем и финансов лизинг до 31 декември 2020 г.
Със Закон CVII от 2020 г. за длъжниците от някои социални групи (безработните, бившите участници в схемата за наемане на работа в публичния сектор, родителите, които отглеждат деца, пенсионерите, участниците в производства по лична несъстоятелност) срокът се удължава до 30 юни 2021 г.
Това означава, че длъжниците по всички все още действащи договори, които са подписани и средствата по тях са предоставени преди 19 март 2020 г., получават мораториум върху погасяването на главница, лихви и такси.
Мораториумът продължава до края на настоящата година.
Срокът за погасяване ще бъде удължен със срока на мораториума, като самите договори ще бъдат продължени, в случай че при нормални условия договорът за кредит изтича по време на мораториума. Със същия срок (9 месеца) се удължават и всички гаранции.
Мораториумът върху погасяването на задължения се прилага само за кредитни инструменти, предоставени от местни финансови дружества, следователно мярката не се отнася за кредити, предоставени от международни финансови институции.
Мораториумът върху погасяването се прилага и за заеми на служителите. Мораториумът върху погасяването се прилага и за длъжници по дела за лична несъстоятелност (съдебни и извънсъдебни производства) и за погасителните планове за задължения, за които има постигнати извънсъдебни споразумения за уреждане, съдебно споразумение за погасяване на дълга или решение на съда.
Лихвата и таксите, които не се плащат по време на мораториума, не се капитализират. Те трябва да бъдат погасени по-късно, след изтичане на мораториума, на равни суми при същите условия, така че техният размер не следва да се увеличава заради мораториума. Срокът за погасяване се увеличава съответно.
Суспендиране на прекратяването на договори до 30 юни 2021 г. в случай на неплащане (договори за заем, кредит и финансов лизинг, отпуснати в хода на стопанската дейност на кредитора) — специфично задължение да има опит за предоговаряне на условията по договора (Закон CVII от 2020 г., влязъл в сила на 1 януари 2021 г.).
Трябва да гарантираме достъп до правосъдие и продължаване на висящите производства. Следователно няма прекъсване на дейността на съдилищата в Унгария. Прилагат се специални процесуални правила за улесняване на дейността им, например в случай на налагане на противоепидемични мерки. Всички съдилища работят.
По време на извънредното положение по принцип не се извършват само процесуални действия, които трябва да бъдат извършени на място, по отношение на което се прилагат противоепидемични мерки.
-
-
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответното звено за контакт към Европейската съдебна мрежа. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите. Нито ЕСМ, нито Европейската комисия поемат каквато и да е отговорност по отношение на информацията или данните, които се съдържат или са споменати в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.