

Hledat informace podle regionů
Prodlužují se lhůty (procesní), včetně promlčecích a prekluzivních lhůt, které uplynou mezi 12. 3. a koncem nouzového stavu plus 1 měsíc. Na konci uvedeného období se běh všech lhůt znovu rozeběhne avšak s limitem dvou měsíců. Toto prodloužení lhůt však stranám nebrání v tom, aby se domáhaly nápravy nebo v co největší možné míře vykonávaly svá práva jednat v průběhu nouzového stavu.
V zásadě nejsou dotčeny povinnosti poskytovat plnění a dodržovat lhůty stanovené smluvně, přičemž se použijí vnitrostátní právní předpisy upravující zvláštní okolnosti (vyšší moc atd.). Smluvní sankce za neplnění ze strany dlužníka (sankční ustanovení, ustanovení o odstoupení atd.) jsou však dočasně neúčinné, aby se zohlednily obtíže s výkonem.
Rovněž se pozastavuje účinnost smluvních pokut, obnovení smluvního závazku a výpovědních lhůt stanovených zákonem, nebo se u nich lhůty prodlužují.Mezi 17. 3. a 10. 5. se soudy zabývaly pouze naléhavými věcmi (jednání týkající se občanské svobody a péče o dítě v občanských věcech, výkon rozhodnutí, ochrana dětí, naléhavé rodinné věci, včetně ochranných příkazů, a naléhavá předběžná opatření).
Od 11. 5. soudy postupně obnovují svou činnost ve všech oblastech.
V případě, že soud nemůže pracovat, může být pro řešení naléhavých věcí určen jiný soud.
Účastníci jsou informováni o soudních rozhodnutích všemi prostředky, zejména e-mailem nebo telefonicky (rozhodnutí se nepovažují za doručená příjemci).
Pokud jde o ochranná opatření týkající se dětí a dospělých, ta, která skončí během nouzového stavu, se automaticky prodlužují, nerozhodne-li soudce jinak.
Lhůty pro vyšetřovací a mediační opatření neběží a ode dne 23. 6. 2020 se prodlužují o další 3 měsíce.
Předsedové soudů budou moci regulovat tok osob, které vstupují do soudních budov, a určit počet osob, jimž je dovoleno vstupovat do soudní síně, aby bylo zajištěno dodržování pravidel pro rozestupy osob.
Na soudy se lze obrátit jakýmkoli způsobem s žádostmi a návrhy osob, které se chtějí účastnit jednání, je-li přístup omezen.
Pokud se k pořádání jednání používají audiovizuální nebo jiné elektronické komunikační prostředky, nesmí se jednání konat na jednom místě.
V neposlední řadě je třeba připomenout, že použité komunikační prostředky musí zaručovat důvěrnost porad.
Pokud jde o justiční spolupráci, žádosti se vyřizují obvyklým způsobem.
Spolupráce v rodinných věcech (nařízení č. 2201/2003): V oblasti mezinárodních únosů dětí a ochrany dětí pracuje pracovník francouzského ústředního orgánu vyřizující žádost většinu času na dálku, přičemž nejméně jeden den v týdnu přichází do své kanceláře. To znamená, že všechny nové žádosti mohou být zasílány poštou, faxem nebo elektronickou poštou.
Dokazování (nařízení č. 1206/2001): Žádosti jsou vyřizovány obvyklým způsobem. Doba zpracování může být o něco delší, neboť pracovník vyřizující žádost pracuje na dálku, přičemž do kanceláře přichází jeden den v týdnu, aby mohl vyřídit žádosti, které byly zaslány poštou nebo faxem.
Doručování písemností (nařízení č. 1393/2007): Za stávajících okolností se doručování písemností může zpomalit. Elektronické doručení lze provést za podmínky, že příjemce k němu předem udělil souhlas.
Francouzský ústřední orgán podle těchto tří nařízení (2201/2003, 1206/2001, 1393/2007) nadále komunikuje e-mailem (entraide-civile-internationale@justice.gouv.fr), ale rovněž poštou nebo faxem.
Francouzský ústřední orgán podle nařízení (ES) č. 4/2009 týkajícího se vyživovacích povinností komunikuje e-mailem: obligation.alimentaire@diplomatie.gouv.fr
-
-
Vyhláška 2020-596 stanoví, že dlužník může požádat předsedu soudu o všeobecné přerušení na dobu trvání dohodovacího řízení. Během tohoto řízení jsou rovněž uplatňovány podmínky pro poskytnutí „odkladné“ lhůty.
Viz vyhláška 2020-596 ze dne 20. května 2020.
Připomenutí (opatření, která nesouvisí konkrétně s COVID-19):
V průběhu řízení o soudní reorganizaci (procédures de sauvegarde ou de redressement judiciaire) je použitelné všeobecné přerušení vymáhání individuálních nároků (se specifickými výjimkami).
Před zahájením likvidačního řízení (procédure de liquidation judiciaire) nebo řízení o soudní reorganizaci (procédure de sauvegarde ou redressement judiciaire) může být na žádost dlužníka zahájeno neformální a důvěrné řízení (dohodovací řízení). Podá-li věřitel v průběhu dohodovacího řízení proti dlužníkovi návrh na mimosoudní nebo soudní opatření, může dlužník požádat předsedu soudu, aby mu poskytl „odkladnou“ lhůtu.
Připomenutí (opatření, která nesouvisí konkrétně s COVID-19):
V průběhu řízení o soudní reorganizaci (procédures de sauvegarde ou de redressement judiciaire) brání obchodní zákoník věřitelům v tom, aby ukončovali nebo upravovali zásadní nesplněné smlouvy na úkor dlužníka.
-
Vyhláška 2020-596 stanoví, že soud může dlužníkovi povolit změnu a prodloužení doby trvání jeho plánu soudní reorganizace.
Poskytovatelé nového nebo prozatímního financování během řízení o soudní reorganizaci mohou mít nárok na zvláštní výsadu (přednost při výplatě v případě následné platební neschopnosti). Tuto výsadu uděluje soud za určitých podmínek.
Je usnadněno zjednodušené likvidační řízení pro podnikatele a malé podniky.
Viz vyhláška 2020-596 ze dne 20. května 2020.
Toto jsou hlavní emblematická opatření:
Ekonomická a finanční opatření na podporu podnikatelských činností: na nové peněžní půjčky poskytnuté finančními institucemi je použitelný režim státních záruk (s konkrétními podmínkami, které musí být splněny).
Sociální opatření: podniky mohou žádat o režim zkrácené pracovní doby za neobvyklých okolností.
Další informace naleznete na adrese: https://www.economie.gouv.fr/covid19-soutien-entreprises/les-mesures
Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.