Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci

Nizozemsko
Obsah zajišťuje
European Judicial Network
Evropská soudní síť (občanské a obchodní věci)

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Parlament (horní a dolní komora) odsouhlasil dočasné mimořádné právní předpisy. Díky těmto právním předpisům je možné vyřešit nejnaléhavější problémy fungování soudnictví.

Právní předpisy jsou v platnosti od 24. 4. 2020.

Jednání v občanskoprávních a správních věcech

Zavedení možnosti konat jednání všemi elektronickými komunikačními prostředky v případě, že v důsledku COVID-19 není možné provést jednání s fyzickou přítomností. Ve všech případech rozhodují o způsobu konání jednání soudci.

Neexistují žádné změny v právních lhůtách v občanskoprávních, správních či trestních věcech.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

V období od 17. 3. 2020 do 11. 5. 2020 byly všechny soudní budovy uzavřeny, vyjma pro velmi naléhavé věci. Všechny ostatní věci byly projednávány písemným postupem nebo prostřednictvím audio nebo video konference.

Od 11. 5. 2020 se soudy znovu otevřou pro všechny trestní věci, věci související s ochranou dětí a rodinným právem. Soudnictví přijalo bezpečnostní a organizační opatření v souladu s doporučeními vnitrostátních zdravotnických orgánů.

V rámci možností se budou u soudu projednávat i jiné věci. Není-li ti možné, lze použít videokonferenci nebo jiné elektronické prostředky.

Soudy však budou uzavřeny pro veřejnost, s výjimkou věcí, kde existuje silný veřejný zájem. Soudy mohou rovněž požádat Státní soudní radu o zavedení profesionálního živého vysílání, pokud to považují za nezbytné ve veřejném zájmu. Jednání se ve všech případech mohou zúčastnit až tři zástupci sdělovacích prostředků. Kromě toho má soudnictví za cíl zveřejňovat více písemných rozhodnutí na internetu.

Soudnictví zkoumá možnosti, jak plnit povinnost veřejně přístupných jednání a zároveň respektovat soukromí zúčastněných stran.

Soudnictví zavedlo dočasnou úpravu procesních pravidel pro všechny jurisdikce a na svých internetových stránkách vytvořilo stránku se všemi aktuálními informacemi a pokyny, jak pracovat během krizí nákazy COVID-19.

1.3 Justiční spolupráce EU

Ústřední orgány v Nizozemsku pracují převážně z domova. Doporučuje se komunikovat prostřednictvím e-mailu.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

Nizozemsko rovněž není zastáncem pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh, neboť tak hrozí, že podniky, které nejsou životaschopné, budou udržovány při životě déle, než by bylo odpovědné. To poškozuje věřitele. Nizozemsko se raději zaměřuje na podporu rychlé a brzké restrukturalizace.

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

-

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

O pozastavení platební povinnosti se momentálně neuvažuje, neboť by to mohlo způsobit řetězovou reakci.

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

-

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

-

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

Řada bank dobrovolně souhlasila s dočasným moratoriem, pokud jde ukončování úvěrových facilit a opatření vymáhání dluhů (za určitých podmínek). V Nizozemsku se banky k podávání návrhů na zahájení insolvenčního řízení stejně příliš často neuchylují.

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

Byla oznámena obecná mimořádná opatření, která mají za cíl umožnit občanům i podnikatelům dále plnit své platební závazky.

Tento balíček obsahuje taková opatření, jako je například okamžité zastavení výběru některých daní (daň z příjmů, daň z příjmů právnických osob, DPH) a liberální režim pro odklad řady dalších daní a penzijních příspěvků.

Poslední aktualizace: 21/10/2021

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.