

Hledat informace podle regionů
Polské zvláštní právní předpisy stanoví mimo jiné odklad dosud nezapočatých a zastavení běhu započatých:
Byla přijata mimo jiné tato zvláštní opatření ke zmírnění negativních důsledků pandemie COVID-19.
Bylo umožněno předávání věcí mezi polskými soudy (justičním orgánem a po vymezenou dobu v naléhavých věcech vymezených zvláštními právními předpisy týkajícími se zmírnění dopadu pandemie COVID-19 na polskou soustavu soudů).
Kategorie naléhavých věcí je definována takto:
1. Řízení týkající se nezletilých osob, včetně:
2. Řízení týkající se duševně nemocných a nezpůsobilých osob
Předseda každého příslušného polského soudu může nařídit, aby byla jakákoliv věc považována za naléhavou, pokud by nerozhodnutí ve věci samé:
Přidělování soudců k jiným soudům se zjednodušilo. Rozhodnutí v tomto ohledu přijímají justiční orgány v souladu se zásadou nezávislosti soudců a na dobu předem stanovenou. Tyto postupy umožní poskytnout podporu soudům, které se potýkají s větším náporem věcí.
V některých případech je rovněž možné přerušit a odložit řízení.
Zaměstnanci ministerstva spravedlnosti, kteří pracují v ústředním orgánu, vykonávají práci z domova.
Veškerá sdělení určená polskému ministerstvu spravedlnosti jako ústřednímu orgánu (včetně doručování písemností a dokazování) nebo polskému kontaktnímu místu EJS musí být zasílána elektronickými prostředky s nezbytnými přílohami ve formě oskenovaných kopií.
Počínaje dnem 18. dubna 2020 byla na celou dobu trvání rizika pandemie pozastavena povinnost dlužníka podat insolvenční návrh (je-li COVID-19 přímým důvodem platební neschopnosti).
-
-
-
Insolvenční řízení byla od 16. května 2020 do 5. září 2020 kvalifikována jako „naléhavé věci“.
K žádnému obecnému pozastavení insolvenčního soudu nedošlo, přestože mnoho jednání bylo zrušeno.
Jednání jsou vedena on-line, ledaže osobní dostavení se k soudu pro účastníky nepředstavuje mimořádné nebezpečí.
Postupy restrukturalizace zahrnuté v zákoně o restrukturalizaci obsahují řešení, která zvažují jak zájmy dlužníků, tak i věřitelů a slouží na jedné straně k zachování existence dlužníka a na druhé straně k co nejefektivnějšímu uspokojení věřitelů. Proto by se ze své podstaty neměly považovat pro dlužníky za škodlivé.
Dne 24. června 2020 vstoupil v platnost nový postup restrukturalizace (zjednodušený postup restrukturalizace). Dlužníkům umožňuje zahájit restrukturalizační proces bez soudního schválení, aby mohli rychle a účinně jednat, pokud se objeví pravděpodobnost platební neschopnosti. Zahájení tohoto postupu způsobuje obecné přerušení vymáhání pohledávek.
V rámci nového „protikrizového štítu“ lze státní podporu poskytnout podnikateli v obtížné ekonomické situaci (riziko platební neschopnosti), který splňuje kritéria pro podnikatele, jemuž hrozí platební neschopnost (čl. 141 odst. 2 zákona o restrukturalizaci), nebo se ocitne v platební neschopnosti (článek 11 zákona o úpadku), který rovněž splňuje další kritéria.
Po celou dobu trvání rizika pandemie je vyloučena možnost vystěhování fyzické osoby z obydlí.
Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.