A Covid19-járvány hatása a polgári és fizetésképtelenségi ügyekre

Spanyolország
Tartalomszolgáltató:
European Judicial Network
Európai Igazságügyi Hálózat (polgári és kereskedelmi ügyek)

1 A Covid19-járvány polgári eljárásokra gyakorolt hatása

1.1 Határidők a polgári eljárásokban

Minden időtartamot felfüggesztettek, és az eljárásjogi jogszabályokban meghatározott határidőket minden bírósági végzés tekintetében felfüggesztették és megszüntették. A határidők visszaállítására akkor kerül sor, ha a 463/2020. sz. királyi rendelet meghosszabbításai hatályukat vesztik.

Az eljárási határidők felfüggesztése nem alkalmazandó bizonyos eljárásokra, beleértve a gyermekek védelmével kapcsolatosakat.

A bíró vagy a bíróság dönthet úgy, hogy lefolytatja az olyan bírósági eljárásokat, amelyek az eljárás feleinek jogait és jogos érdekeit érő, helyrehozhatatlan károk elkerülése érdekében szükségesek.

A spanyol hatóságok által a vírus terjedésének megakadályozása érdekében hozott intézkedésekről szóló tájékoztatás céljából a spanyol Általános Igazságszolgáltatási Tanács a honlapján közzétett egy külön részt, amelynek címe: Általános információk a Covid19-ről.

Ez a honlap teljes körű tájékoztatást nyújt, beleértve az általános információkat, útmutatókat és protokollokat, az Állandó Bizottság megállapodásait (2020. március 11. és 2020. május 5. között), az ítélkezési gyakorlatot, az Igazságügyi Minisztérium és a Főügyészi Hivatal tájékoztatóját, az Egészségügyi Minisztérium államfőjének tájékoztatóját, valamint a Legfelsőbb Bíróságok Monitoring Bizottságának tájékoztatóját.

1.2 Igazságügyi szervezet és igazságszolgáltatás

A bíróság területén belüli munka jelentős mértékben csökkent. IT-megoldások és kommunikációs eszközök biztosítására vagy azok megerősítésére került sor, hogy a bírák, ügyészek és egyéb jogi szereplők távmunkavégzése könnyebb legyen.

A közjegyzők és állami nyilvántartások alapvető közszolgáltatásnak minősülnek, és biztosítottak.

1.3 Európai uniós igazságügyi együttműködés

A spanyol központi hatóság nem tudja biztosítani a bejövő kérelmek (különösen a papíralapú kérelmek) rendes ügymenet szerinti feldolgozását. A kérelmeket elektronikus módon kell megküldeni.

  • Bizonyítási cselekmény (1206/2001 rendelet 3. cikke): A súlyos és sürgős kérelmeket feldolgozzák, a kérelmeket a rogatoriascivil@mjusticia.es címre kell küldeni. Az összes többi kérelem esetén a hagyományos eljárást kell követni, és azokat közvetlenül az illetékes spanyol bíróságnak kell megküldeni papíralapon.
  • Gyermekek jogellenes külföldre vitele és tartásbehajtás: A kérelmek feldolgozása csak akkor biztosított, ha e-mailen küldik meg őket. A végrehajtás a sürgősségtől függ, figyelembe véve az állampolgárok számára előírt mozgáskorlátozást. (sustraccionmenores@mjusticia.es) (SGCJIAlimentos@mjusticia.es)

2 A világjárvány kitörését követően a tagállamokban a fizetésképtelenséggel kapcsolatban elfogadott vagy elfogadni tervezett intézkedések

2.1 A fizetésképtelenséggel kapcsolatos lényeges intézkedések és a kapcsolódó, szerződéseket befolyásoló intézkedések

2.1.1 A fizetésképtelenségi eljárás felfüggesztése

2.1.1.1 A fizetésképtelenségi eljárás megindítására vonatkozó kötelezettség teljesítésének felfüggesztése (adósok)

A fizetésképtelenségi eljárás megindítására vonatkozó kötelezettség felfüggesztése mindaddig, amíg a veszélyhelyzet fennáll (még akkor is, ha az adós a fizetésképtelenségről szóló spanyol törvény 5a. cikkében előírt fizetésképtelenséget megelőző eljárást kezdeményezte).

A csődtörvény 5a. cikkét felváltotta a csődtörvény egységes szerkezetű szövegének 583–594. cikke, amelyet a Hivatalos Lap 2020. május 5-én tett közzé és 2020. szeptember 1-jén lép hatályba.

A szeptember 18-i 3/2020 törvény 6.3. cikke kimondja, hogy „ha az adós 2020. december 31-ig bejelentette, hogy a hitelezőkkel tárgyalásokat kezdett refinanszírozási megállapodás, peren kívüli egyezség vagy a csatlakozás megkötését, korai rendezésbe bevonás elérése céljából.

2.1.1.2 Az adósok hitelezőkkel szembeni védelme a fizetésképtelenségi eljárás megindítása tekintetében

A veszélyhelyzet végétől számított két hónapig a fizetésképtelenségi eljárásban eljáró bíróságok nem adnak helyt a hitelezők/harmadik felek által a fizetésképtelenségi eljárás kezdeményezése iránt a veszélyhelyzet vagy e két hónap során benyújtott kérelmeknek.

A veszélyhelyzetet követő két hónapos időszak alatt a bíróság elsőbbséggel bírálja el az adós fizetésképtelenségi eljárás megindítása iránti kérelmét.

A szeptember 18-i 3/2020 törvény 6. cikke kimondta, hogy „2020. december 31-ig a bíróságok nem adnak helyt a kötelező fizetésképtelenségi eljárásokra vonatkozó olyan beadványoknak, amelyeket a hitelezők/harmadik felek 2020. március 14. óta nyújtottak be. Ha az adós 2020. december 31-ig bezárólag önkéntes csődeljárás iránti kérelmet nyújtott be, ennek elintézését elsőbbséggel engedélyezik, még akkor is, ha ez későbbi a kötelező csődeljárás iránti kérelem benyújtásánál”.

A november 17-i 34/2020 királyi törvényerejű rendelet ezt a moratóriumot 2021. március 14-ig meghosszabbította.

2.1.2 A követelések végrehajtásának felfüggesztése és a szerződés felmondásához való jog felfüggesztése

2.1.2.1 Általános / különös moratórium a követelések végrehajtása / a követelések végrehajtásának egyes típusai tekintetében

-

2.1.2.2 A szerződés felmondásának felfüggesztése (általános / egyedi szerződések)

-

2.2 Polgári (beleértve a fizetésképtelenségi) bíróságok működésének felfüggesztése, és eljárások felfüggesztése

Az eljárási határidők általános felfüggesztése. Sürgős esetekben bírósági tárgyalás tartható.

Az eljárások felfüggesztése június végén megszűnt. Tekintettel a kereskedelmi igazságszolgáltatás területén bekövetkezett összeomlásra, amelyet a járvány súlyosbít, a szeptember 18-i 3/2020 törvény megállapította egyes sürgős esetek preferenciális kezelését a fizetésképtelenségi eljárás keretében (9. cikk).

2.3 A fizetésképtelenséggel kapcsolatos egyéb intézkedések (pl. a megelőző intézkedésekkel, reorganizációs tervekkel, informális megállapodásokkal stb. összefüggésben)

Ezenkívül a március 31-i királyi törvényerejű rendelet, amely a Covid19 kérdés kezelése érdekében sürgős kiegészítő intézkedéseket fogad el a szociális és gazdasági területen, biztosította annak lehetőségét, hogy a fizetésképtelen vállalkozások vis maior miatt vagy a Covid19-válságból eredő, szervezeti, műszaki, gazdasági és termelési okokból átmeneti leépítés iránti eljárást („ERTEs”) is kezdeményezhessenek.

  • Ezen intézkedés célja annak megakadályozása, hogy a Covid19 által előidézett gazdasági válság a fizetésképtelen jogalany életben maradásának olyan további akadályát képezze, amely megnehezítheti a hitelezőkkel kötött megállapodás végrehajtását vagy betartását, és felszámolásukhoz vezethet, vagy megnehezítheti az életképes üzleti egység értékesítését.
  • A kérelmet vagy a tájékoztatást vagy a fizetésképtelen társaságnak kell benyújtania a csődgondnok (felszámolóbiztos) engedélyével vagy közvetlenül a csődgondnoknak, attól függően, hogy az adós rendelkezhet-e a vagyonáról.
  • Hasonlóképpen a csődgondnok a konzultációs időszak részes felévé válik. Ha ezen időszak alatt nem születik megállapodás, az ERTE alkalmazására vonatkozó döntéshez meg kell szerezni a csődgondnok engedélyét, vagy arról közvetlenül a csődgondnok határoz, attól függően, hogy az adós rendelkezhet-e a vagyonáról.
  • A fizetésképtelenségi eljárásban eljáró bíróságot minden esetben telematikai eszközökkel haladéktalanul tájékoztatni kell a kérelemről, a határozatról és az alkalmazott intézkedésekről.

Amennyiben a munkaügyi hatóság nem állapítja meg vis maior fennállását, a társaság megtámadhatja e határozatot a társadalombiztosítási ügyeket elbíráló bíróság előtt.

A fizetésképtelenségi eljárásban eljáró bíróság bírálja el a határozattal szemben csalás, megtévesztés, kényszerítés vagy joggal való visszaélés miatt benyújtott jogorvoslati kérelmet, illetve e bíróság jár el, ha a munkavállalók támadják meg a vállalkozás vagy a munkaügyi hatóság ERTE-re vonatkozó határozatát, amennyiben jogtalan előnyökre kívántak szert tenni. Az ilyen jogorvoslati kérelem esetén a munkaügyi fizetésképtelenségi eljárás az irányadó, és az ítélet megtámadható (suplicación).

Mind a szeptember 18-i 3/2020 törvény, mind a november 17-i 34/2020 királyi törvényerejű rendelet (D.F. 10, a Covid19 bírósági igazgatás területén történő kezelésének eljárási és szervezési intézkedéseiről szóló szeptember 18-i 3/2020 törvény módosításáról) intézkedéseket tartalmaz a megállapodások vagy a refinanszírozási megállapodások esetében a szerződésszegés megállapításának megelőzése érdekében, és mindkét esetben lehetővé teszik az említett megállapodások feltételeinek módosítását.

2.4 A fizetésképtelenségi eljáráson kívüli, kapcsolódó intézkedések (a fizetések halasztása, bankhitelek, társadalombiztosítás, egészségbiztosítás, vállalkozások támogatása)

A spanyol kormány olyan intézkedéseket hagyott jóvá, amelyek a gazdasági szempontból kiszolgáltatott helyzetben lévő személyek által felvett jelzáloghitelből eredő szerződéses kötelezettségek ideiglenes felfüggesztését eredményezik.

A jelzáloghitel-moratórium csak a következőkre vonatkozik:

  • a szokásos tartózkodásra szolgáló/rendes lakások (azaz az üdülők vagy a hétvégi házak kivételével);
  • a vállalkozók és szakemberek által folytatott gazdasági tevékenységhez kapcsolódó ingatlanok; és
  • a szokásos bérleti jogviszony tárgyát képező lakástól eltérő azon lakások, amelyek esetében a jelzálogadós, természetes személy, tulajdonos és bérbeadó a veszélyhelyzet fennállása óta már nem szerez bérleti díjból származó jövedelmet, vagy azt nem szerzi meg a veszélyhelyzet végét követő egy hónapig.

A moratórium elrendelése a jelzáloghitel-részletek (tőke és kamatok) megfizetésének három hónapos időszakra történő felfüggesztését vonja maga után, és a jelzáloghitelek előtörlesztési záradékát sem alkalmazzák. Nem keletkezik késedelmi kamat sem.

A gazdasági szempontból kiszolgáltatott adósok azok, akik/amelyek:

  • munkanélkülivé válnak, illetve vállalkozó vagy szakember esetén jelentős (40%-ot meghaladó) bevételkiesést szenvednek el, vagy értékesítésük ilyen mértékben csökken;
  • a családi egység teljes jövedelme nem haladja meg a moratórium alkalmazását megelőző hónapban a 3 havi IPREM-et (azaz 537,84 EUR x3 összeget. Ezt az összeget gyermekek, 65 évesnél idősebb személyek, fogyatékosság, eltartottság vagy betegség esetén növelni kell;
  • a jelzáloghitel-részletek, valamint a költségek és az alapellátások összege magasabb, mint az egész családi egység nettó jövedelmének 35%-a; és
  • a Covid19-veszélyhelyzet következtében a családi egység gazdasági körülményei jelentősen megváltoztak a lakáshoz jutáshoz szükséges erőfeszítések tekintetében (a jelzáloghitel-költségeknek a családi jövedelemhez viszonyított arányát megszorozták 1,3-del).

Az adósok a veszélyhelyzet végét követő hónap végétől (jelenlegi határidő: május 27.) számított 15 napon belül kérelmezhetik a moratóriumot. A hitelezőknek a kérelem benyújtásától számított legfeljebb 15 napon belül be kell vezetniük a moratóriumot, és a moratóriumról jelentést kell tenniük a spanyol nemzeti bank részére.

A felfüggesztés alkalmazásához nincs szükség sem a felek közötti megállapodásra, sem a szerződés megújítására, a jelzálogkölcsön futamidejének meghosszabbítását közokiratba kell foglalni, és be kell jegyezni az ingatlan-nyilvántartásba.

Utolsó frissítés: 25/10/2021

Ennek a lapnak a különböző nyelvi változatait az Európai Igazságügyi Hálózat tagállami kapcsolattartói tartják fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Sem az Európai Igazságügyi Hálózat, sem a Bizottság nem vállal semmilyen felelősséget, illetve kötelezettséget az e dokumentumban közzétett vagy hivatkozott információk és adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.