Covid-19 pandēmijas ietekme uz civillietām un maksātnespējas lietām

Spānija
Saturu nodrošina
European Judicial Network
Eiropas Tiesiskās sadarbības tīkls (civillietās un komerclietās)

1 Covid-19 ietekme uz civilo tiesvedību

1.1 Termiņi civilajā tiesvedībā

Visi termiņi ir apturēti, un procesuālajos likumos paredzētie visu tiesu rīkojumu termiņi ir apturēti un pārtraukti. Termiņu aprēķināšana tiks atsākta brīdī, kad Karaļa dekrēta 463/2020 pagarinājums zaudēs spēku.

Procesuālā termiņa apturēšana neattiecas uz vairākām konkrētām procedūrām, tostarp bērnu aizsardzību.

Tiesnesis vai tiesa var vienoties par jebkādu tiesvedību, kas ir nepieciešama, lai novērstu nelabojamu kaitējumu lietas dalībnieku tiesībām un likumīgajām interesēm.

Lai iegūtu jaunāko informāciju par pasākumiem, ko Spānijas iestādes veikušas, lai novērstu vīrusa izplatīšanos, Spānijas Tiesu ģenerālpadome savā tīmekļa vietnē ir publicējusi īpašu sadaļu ar nosaukumu: Vispārīga informācija Covid-19.

Minētajā tīmekļa vietnē ir sniegta pilnīga informācija, tostarp vispārīga informācija, rokasgrāmatas un protokoli, Pastāvīgās komitejas vienošanās (no 2020. gada 11. marta līdz 2020. gada 5. maijam), judikatūra, Tieslietu ministrijas un Vispārējās valsts prokuratūras sniegtā informācija, Veselības ministrijas sniegtā informācija un Valsts vadītāja un Augstāko tiesu uzraudzības komitejas sniegtā informācija.

1.2 Tiesu organizācija un tiesas

Būtiski samazināts darbs tiesu telpās. IT risinājumi un saziņas līdzekļi ir nodrošināti vai uzlaboti, lai atvieglotu tiesnešu, prokuroru un citu tiesām piederīgu personu darbu attālināti.

Notāri un publiskie reģistri tiek uzskatīti par būtiskiem valsts pakalpojumiem, un tie tiek garantēti.

1.3 ES tiesu iestāžu sadarbība

Spānijas centrālā iestāde nevar garantēt ienākošo pieprasījumu (īpaši papīra pieprasījumu) normālu apstrādi. Pieprasījumi jāiesniedz elektroniski.

  • Pierādījumu iegūšana (Regulas Nr. 1206/2001 3. pants): būtiski un steidzami pieprasījumi tiks apstrādāti, pieprasījumi jānosūta uz rogatoriascivil@mjusticia.es. Visiem pārējiem jāievēro parastā procedūra, nosūtot tos tieši uz kompetento Spānijas tiesu papīra formā.
  • Bērnu nolaupīšana un uzturlīdzekļu piedziņa: Pieprasījumu apstrādi var garantēt tikai tad, ja tos saņem pa e-pastu. Izpilde ir steidzama, ņemot vērā pilsoņiem uzlikto pārvietošanās ierobežojumu. (sustraccionmenores@mjusticia.es) (SGCJIAlimentos@mjusticia.es)

2 Pasākumi saistībā ar maksātnespēju, kas pieņemti vai kurus plāno pieņemt dalībvalstīs kopš pandēmijas sākuma

2.1 Materiāltiesiskie maksātnespējas pasākumi un saistītie līgumi, kas ietekmē pasākumus

2.1.1 Maksātnespējas apturēšana

2.1.1.1 Pienākuma iesniegt maksātnespējas pieteikumu apturēšana (debitori)

Atlikts pienākums iesniegt maksātnespējas pieteikumu, kamēr spēkā ir ārkārtas stāvoklis (pat ja debitors ir iesniedzis pieteikumu par Spānijas Maksātnespējas likuma 5. bis pantā paredzēto pirmstermiņa maksātnespējas mehānismu).

Maksātnespējas likuma 5. prim pants ir aizstāts ar Maksātnespējas likuma konsolidētā teksta 583. līdz 594. pantu, likums publicēts Oficiālajā Vēstnesī 2020. gada 5. maijā un stājās spēkā 2020. gada 1. septembrī.

18. septembra Likuma Nr. 3/2020 6.3. pantā ir noteikts: "Ja līdz 2020. gada 31. decembrim (ieskaitot) parādnieks ir paziņojis par sarunu sākšanu ar kreditoriem, lai panāktu vienošanos par refinansēšanu, ārpustiesas izlīgumu vai pievienošanos agrīnam izlīgumam,

2.1.1.2 Debitoru aizsardzība no kreditora iesniegta maksātnespējas pieteikuma

Divus mēnešus pēc ārkārtas stāvokļa beigām maksātnespējas tiesas nepieņems pieteikumus par nepieciešamajām maksātnespējas procedūrām, kurus kreditori/trešās personas iesniegušas ārkārtas stāvokļa vai šo divu mēnešu laikā.

Divu mēnešu laikā pēc ārkārtas stāvokļa beigām tiesa prioritārā kārtā pieņems debitoru pieteikumus maksātnespējas procedūras ierosināšanai.

18. septembra Likuma Nr. 3/2020 6. pantā ir noteikts, ka "Līdz 2020. gada 31. decembrim (ieskaitot) tiesneši nepieņems pieteikumus par nepieciešamajām maksātnespējas procedūrām, ko kreditori/trešās personas iesnieguši sākot ar 2020. gada 14. martu. Ja parādnieks līdz 2020. gada 31. decembrim (ieskaitot) ir iesniedzis pieteikumu par brīvprātīgu bankrotu, tas tiks prioritāri pieņemts izskatīšanai pat tad, ja tas būs iesniegts vēlāk nekā pieteikums par nepieciešamo bankrotu.”

Ar Karaļa 17. novembra Dekrētlikumu Nr. 34/2020 šo moratoriju pagarināja līdz 2021. gada 14. martam.

2.1.2 Prasības izpildes apturēšana un līguma izbeigšanas apturēšana

2.1.2.1 Vispārīgs / speciāls prasību izpildes / konkrēta veida prasību izpildes moratorijs

-

2.1.2.2 Līguma izbeigšanas apturēšana (vispārīgi / speciāli līgumi)

-

2.2 Civillietu izskatīšanas, maksātnespējas tiesas ietverot, apturēšana un procesuālās apturēšanas

Procesuālo termiņu vispārēja apturēšana. Tiesas sēdes var rīkot, ja nepieciešams izskatīt steidzamus gadījumus.

Tiesvedības apturēšana beidzās jūnija beigās. Ņemot vērā sabrukuma situāciju komerctiesību jomā, ko saasinājusi pandēmija, 18. septembra Likumā Nr. 3/2020 tika noteikta dažu steidzamu lietu preferenciāla izskatīšana maksātnespējas procedūras ietvaros (9. pants).

2.3 Citi ar maksātnespēju saistīti pasākumi (saistībā ar apstrīdēšanas prasībām, reorganizācijas plāniem un citi pasākumi attiecīgā gadījumā)

Turklāt 31. marta Karaļa dekrēts, ar kuru pieņem steidzamus papildu pasākumus sociālajā un ekonomikas jomā, lai risinātu ar Covid-19 saistītos jautājumus, paredz iespēju, ka maksātnespējīgie uzņēmumi var ierosināt pagaidu nodarbinātības regulējuma procedūru (“ERTE”), pamatojoties uz force majeure apstākļiem vai organizatoriskiem, tehniskiem, ekonomiskiem un ražošanas iemesliem, ko izraisījusi Covid-19 krīze:

  • šā pasākuma mērķis ir nepieļaut, ka Covid-19 izraisītā ekonomiskā krīze rada papildu šķēršļus maksātnespējīgo uzņēmumu dzīvotspējai, kas varētu liegt tiem izpildīt vai ievērot vienošanos ar kreditoriem, kas novestu pie to likvidācijas vai apgrūtinātu dzīvotspējīgu uzņēmējdarbības vienību pārdošanu;
  • maksātnespējīgais uzņēmums drīkst iesniegt pieprasījumus vai paziņojumus ar maksātnespējas administratora (procesa administratora) atļauju, vai tas jādara pašam maksātnespējas administratoram atkarībā no tā, vai debitoram tāds ir;
  • tāpat maksātnespējas administrators būs konsultāciju perioda dalībnieks. Ja šajā laikā vienošanās netiek panākta, lēmumam par ERTE piemērošanu ir jāsaņem maksātnespējas administratora atļauja, vai tas jāpieņem pašam maksātnespējas administratoram atkarībā no tā, vai debitoram tāds ir;
  • jebkurā gadījumā maksātnespējas tiesa nekavējoties jāinformē par pieprasījumu, lēmumu un piemērotajiem pasākumiem, izmantojot telemātikas līdzekļus;
  • ja darba attiecības regulējošā iestāde uzskata, ka force majeure apstākļi nepastāv, uzņēmums var apstrīdēt šādu lēmumu sociālo jautājumu tiesā;.

Maksātnespējas tiesa izskatīs lēmuma pārsūdzības attiecībā uz krāpšanu, nepatiesu informāciju, piespiešanu vai likuma ļaunprātīgu izmantošanu, vai gadījumos, kad uzņēmuma vai darba attiecības regulējošās iestādes lēmumu par ERTE pārsūdz darbinieki jautājumos par nepamatoti lieliem pabalstiem. Šādas pārsūdzības tiks izskatītas saskaņā ar maksātnespējas gadījumu procedūru darba lietās, un spriedums būs pārsūdzams (suplicación).

Gan 18. septembra Likumā Nr. 3/2020, gan Karaļa 17. novembra Dekrētlikumā Nr. 34/2020 (D. F. 10, ar ko groza 18. septembra Likumu Nr. 3/2020 par procesuālajiem un organizatoriskajiem pasākumiem, lai risinātu ar Covid-19 saistītus jautājumus tieslietu pārvaldības jomā) ir paredzēti pasākumi, kuru mērķis ir novērst vienošanos vai refinansēšanas vienošanos neievērošanu un abos gadījumos atļaut grozīt šādu vienošanos noteikumus.

2.4 Citi ar maksātnespēju nesaistīti pasākumi (maksājumu atlikšana, banku aizdevumi, sociālais nodrošinājums, subsīdijas uzņēmumiem)

Spānijas valdība ir apstiprinājusi pasākumus, kuru rezultātā uz laiku tiek pārtrauktas līgumsaistības, kas izriet no jebkura hipotekārā aizdevuma, ko uzņēmusies persona, kura ir ekonomiski neaizsargāta.

Hipotekāro parādu moratorijs attiecas tikai uz:

  • sadzīves/parastajiem mājokļiem (t. i., neieskaitot brīvdienu vai nedēļas nogales mājas);
  • īpašumiem, kuri ir saistīti ar uzņēmēju un amatnieku veikto saimniecisko darbību; kā arī
  • mājokļiem, kas nav parastie īres mājokļi un par kuriem hipotēkārais parādnieks, fiziskā persona, šo mājokļu īpašnieks un iznomātājs vairs nesaņem ienākumus no īres kopš ārkārtas stāvokļa izsludināšanas vai nesaņem tos viena mēneša laikā pēc ārkārtas stāvokļa beigām.

Moratorija piešķiršana nozīmē hipotekāro parādu maksājumu (pamatsummas un procentu) apturēšanu uz trīs mēnešiem, turklāt netiks piemērota arī hipotekāro aizdevumu pirmstermiņa atmaksas klauzula. Netiks uzkrāti arī nokavējuma procenti.

Ekonomiski neaizsargātie debitori ir:

  • tie, kuri kļūst par bezdarbnieku vai, ja tas ir uzņēmējs vai amatnieks, cieš no ievērojamas ienākumu vai pārdošanas apjoma samazināšanās (virs 40 %);
  • tie, kuru ģimenes kopējie ienākumi mēnesī pirms moratorija piemērošanas nepārsniedz mēneša IPREM reizinātu ar 3 (t. i., 537,84 EUR x 3). Šo aprēķinu palielina, ja ģimenē ir bērni, personas, kas vecākas par 65 gadiem, personas ar invaliditāti, apgādājamas personas vai slimnieki;
  • tie, kuru hipotekāro aizdevumu maksājumi, kam pieskaitīti izdevumi un pamatmaksājumi, pārsniedz 35 % no visas ģimenes neto ienākumiem; kā arī
  • tie, kuru ģimenes ekonomiskais stāvoklis Covid-19 ārkārtas stāvokļa rezultātā ir ievērojami mainījies attiecībā uz pūliņiem, kas nepieciešami, lai piekļūtu mājoklim (hipotekāro maksājumu attiecība pret ģimenes ienākumiem ir kļuvusi 1,3 reizes lielāka).

Debitori var atsaukties uz moratoriju 15 dienu laikā no dienas, kad pēc ārkārtas stāvokļa beigām (pašreizējais ārkārtas stāvokļa beigu datums ir 27. maijs) būs pagājis viens mēnesis. Aizdevējiem šāds moratorijs būs jāīsteno ne vēlāk kā 15 dienu laikā pēc pieteikuma iesniegšanas, un par šādu moratoriju būs jāziņo Spānijas Bankai.

Apturēšanas piemērošanai nebūs nepieciešama ne pušu vienošanās, ne arī līguma atjaunošana, lai tā stātos spēkā, hipotekārā aizdevuma termiņa pagarināšana ir jāformalizē publiskā aktā un jāreģistrē zemesgrāmatā.

Lapa atjaunināta: 25/10/2021

Šīs lapas versiju savā valodā uztur attiecīgais Eiropas Tiesiskās sadarbības tīkla kontaktpunkts. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Ne Eiropas Tiesiskās sadarbības tīkls, ne Eiropas Komisija neuzņemas nekādu atbildību par šajā dokumentā ietverto vai minēto informāciju vai datiem. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.