

Wyszukaj informacje według regionu
Ustawa w brzmieniu z dnia 22 marca 2020 r.
Bieg terminów procesowych, który rozpoczął się przed 22 marca lub w normalnych okolicznościach rozpocząłby się w tym dniu lub później, przerywa się i zawiesza do 30 kwietnia 2020 r. Po tym dniu terminy procesowe będą biegły od nowa. Oznacza to, że czternastodniowy termin upłynie 15 maja, a czterotygodniowy termin – 29 maja.
Niektóre wyjątki: terminy płatności, przymusowe umieszczenie w zakładzie psychiatrycznym. W przypadku bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa lub wolności osobistej, a także w przypadku nieodwracalnej szkody sąd może orzec o wcześniejszym zakończeniu przerwania biegu terminu.
Bieg terminów zawitych (terminów przedawnienia) zawiesza się na okres od 22 marca do 30 kwietnia.
Postępowanie egzekucyjne: Możliwość wstrzymania przymusowej licytacji ruchomości i nieruchomości, jeżeli dłużnik znalazł się w trudnej sytuacji ekonomicznej z powodu pandemii COVID-19. Eksmisję można wstrzymać na wniosek, jeżeli wskutek eksmisji dłużnik stanie się bezdomny.
Ograniczenie kontaktów między sądami a stronami.
Całkowite zaprzestanie działalności przez określone sądy z możliwością kierowania spraw pilnych do rozpoznania przez inne sądy.
Pracownicy organów centralnych odpowiedzialni za prowadzenie spraw pracują z domu. Zaleca się komunikację za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Spoczywający na dłużniku obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości wskutek nadmiernego zadłużenia zawieszono do 31 stycznia 2021 r.
W przypadku spoczywającego na dłużniku obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie 60 dni od dnia, w którym wystąpiła niewypłacalność, termin przedłuża się do 120 dni, pod warunkiem że niewypłacalność wystąpiła wskutek COVID-19.
Prawo wierzyciela do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika wskutek jego nadmiernego zadłużenia
Zawieszenie przysługującego wierzycielowi prawa do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika wskutek jego nadmiernego zadłużenia do 31 stycznia 2021 r.
Wniosek o wstrzymanie przymusowej licytacji ruchomości i nieruchomości można złożyć, jeżeli trudna sytuacja dłużnika wynika z obecnej pandemii COVID-19 i jeżeli sytuacja ta doprowadziła do wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
Sąd upadłościowy może przedłużyć okres, w którym osoby trzecie nie mogą odstąpić od umowy ani skorzystać z prawa do uprzywilejowanej spłaty wierzytelności ani z prawa do oddzielnego zaspokojenia roszczeń z masy upadłości (obowiązywało do 31.12.2020 r.).
Nie można wypowiedzieć umowy najmu lokalu mieszkalnego (prawo lokatorskie) z powodu zaległości w czynszu za okres od kwietnia do czerwca 2020 r., które są spowodowane znacznym upośledzeniem wyników ekonomicznych lokatora w związku z COVID-19. Właściciel lokalu może wytoczyć powództwo o zapłatę takiego zaległego czynszu dopiero po 31 grudnia 2020 r., przy czym odsetki za zwłokę nie mogą wynieść więcej niż 4 proc. w skali rocznej.
Sąd może przedłużyć terminy procesowe w postępowaniach upadłościowych o maksymalnie 90 dni (obowiązywało do 31.12.2020 r.).
Jeżeli dłużnik zalega ze spłatą zobowiązań w ramach planu restrukturyzacyjnego, może złożyć wniosek o zawieszenie spłaty długu na maksymalny okres 9 miesięcy (obowiązywało do 31.12.2020 r.).
Odracza się spłatę rat kredytu należnych od konsumentów lub mikroprzedsiębiorstw w okresie od kwietnia do czerwca 2020 r., jeżeli kredytobiorca poniósł straty w dochodach związane z COVID-19, które sprawiają, że wymaganie od niego terminowej spłaty rat kredytu nie wydaje się rozsądne. Czas trwania umów ulega automatycznemu przedłużeniu o 3 miesiące, chyba że kredytobiorca chce kontynuować normalną spłatę kredytu.
Za okres od kwietnia do czerwca nie nalicza się odsetek za zwłokę.
Kary umowne nie mają zastosowania, jeżeli umowę zawarto przed 1 kwietnia, a dłużnik zalega ze spłatą z powodu związanego z COVID-19 znacznego upośledzenia jego wyników ekonomicznych.
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwy punkt kontaktowy Europejskiej Sieci Sądowej (EJN). Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. ESS ani Komisja Europejska nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie informacje, dane lub odniesienia zawarte w tym dokumencie. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.