

Wyszukaj informacje według regionu
Pomimo trwającego kryzysu nie dokonano żadnych zmian w terminach ustawowych obowiązujących w postępowaniach sądowych.
Sądy pozostają niezależne. Krajowy Urząd Administracji Sądowej wydaje jednak wytyczne dla sądów dotyczące zarządzania nimi i udziela sądom stosownych porad w tym zakresie.
Urząd ten ogłosił wytyczne, w których zalecił sądom dalsze prowadzenie postępowań z zachowaniem środków ostrożności, np. ograniczenia fizycznej obecności wyłącznie do spraw pilnych. Krajowy Urząd Administracji Sądowej zaleca sądom prowadzenie rozpraw za pośrednictwem wideokonferencji lub innych dostępnych i odpowiednich środków technicznych. Urząd opublikował również wytyczne dla wszystkich sądów dotyczące korzystania z połączeń zdalnych w trakcie rozpraw. Wytyczne te sporządzono wyłącznie z myślą o obecnej sytuacji wyjątkowej – nie mają one na celu zmiany obowiązującej polityki ani istniejących instrukcji czy zaleceń. Poprawa efektywności korzystania z połączeń zdalnych służy ograniczeniu ryzyka dla zdrowia do minimum dzięki uniknięciu konieczności organizowania zgromadzeń z udziałem szeregu osób. Wspomniane wytyczne – a także wszelkie przyszłe wytyczne – są dostępne tutaj.
Według stanu na dzień 10 maja 2020 r. fińskie sądy rejonowe zawiesiły rozprawy w 1 431 sprawach cywilnych. Zaktualizowane informacje można znaleźć tutaj.
Zachęca się do kontaktowania się z sądami przede wszystkim telefonicznie i za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Wzajemna pomoc prawna jest w dalszym ciągu udzielana, ale sądy nadają priorytet sprawom w zależności od dostępnych zasobów.
Większość pracowników merytorycznych fińskiego organu centralnego (na potrzeby rozporządzeń nr 2201/2003, 4/2009, 1393/2007 i 1206/2001) pracuje obecnie zdalnie. W siedzibie organu obecnych jest fizycznie kilka osób na potrzeby spraw pilnych. W miarę możliwości zaleca się komunikację za pośrednictwem poczty elektronicznej: central.authority@om.fi oraz maintenance.ca@om.fi (wyłącznie w sprawach dotyczących zobowiązań alimentacyjnych).
-
Możliwość ogłoszenia upadłości dłużnika na wniosek wierzyciela ograniczona w okresie od 1.05.2020 r. do 31.01.2021 r. Prace nad projektem przepisów zapewniających dłużnikom więcej czasu na spłatę – od 1.02.2021 r.
Tymczasowa zmiana ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w celu poprawy sytuacji dłużników w okresie od 1.05.2020 r. do 31.01.2021 r.
Przewidziano zmianę terminu płatności oraz kryteriów obowiązujących w przypadku złożenia wniosku o zawieszenie egzekucji z nieruchomości na określoną liczbę miesięcy. Terminy na wykonanie nakazów eksmisji ulegną przedłużeniu.
-
-
Zwrócenie się do ogółu wierzycieli o zastosowanie odpowiedzialnego podejścia.
Ponadto Finlandia koncentruje swoje wysiłki na zapobieganiu nadmiernemu zadłużeniu osób prywatnych i gospodarstw domowych.
Tymczasowa górna granica oprocentowania kredytów konsumenckich na poziomie 10% oraz tymczasowy zakaz prowadzenia marketingu bezpośredniego takich kredytów – obowiązują w okresie 1.07.–31.12.2020 r. Prace nad projektem ustawy przewidującej przedłużenie tych tymczasowych środków.
W projekcie zaproponowano tymczasowe uregulowanie kwestii kosztów windykacji długów związanych z wierzytelnościami innymi niż wierzytelności konsumenckie oraz ograniczenie możliwości korzystania z przepisów projektu ustawy w odniesieniu do niektórych kategorii dłużników.
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwy punkt kontaktowy Europejskiej Sieci Sądowej (EJN). Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. ESS ani Komisja Europejska nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie informacje, dane lub odniesienia zawarte w tym dokumencie. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.