Wpływ COVID-19 na sprawy cywilne i upadłościowe

Niderlandy
Autor treści:
European Judicial Network
Europejska sieć sądowa (w sprawach cywilnych i handlowych)

1 Wpływ Covid-19 na postępowanie cywilne

1.1 Terminy w postępowaniu cywilnym

Stany Generalne (izba niższa i izba wyższa) przyjęły tymczasowe przepisy nadzwyczajne. Przepisy te umożliwiły rozwiązywanie najpilniejszych problemów związanych z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości.

Wspomniane przepisy obowiązują od 24 kwietnia 2020 r.

Rozprawy w sprawach cywilnych i administracyjnych

Wprowadzono możliwość przeprowadzenia rozprawy w całości za pośrednictwem narzędzi komunikacji elektronicznej, jeżeli fizyczne stawienie się stron na rozprawie okaże się niemożliwe ze względów związanych z COVID-19. Decyzję w kwestii sposobu przeprowadzenia rozprawy podejmuje każdorazowo sędzia.

Nie wprowadzono żadnych zmian w terminach obowiązujących w sprawach cywilnych, administracyjnych ani karnych.

1.2 Organizacja wymiaru sprawiedliwości i sądownictwo

W okresie od 17 marca 2020 r. do 11 maja 2020 r. wszystkie sądy pozostawały zamknięte – jedyny wyjątek dotyczył niezwykle pilnych spraw. Wszystkie inne sprawy rozpoznawano w toku procedury pisemnej bądź za pośrednictwem audio- lub wideokonferencji.

Od 11 maja 2020 r. sądy zostaną ponownie otwarte i będą rozpoznawały wszystkie sprawy na gruncie prawa karnego, wszystkie sprawy z udziałem nieletnich i wszystkie sprawy na gruncie prawa rodzinnego. Organy wymiaru sprawiedliwości przyjęły środki bezpieczeństwa i środki organizacyjne zgodne z zaleceniami krajowych organów ds. ochrony zdrowia.

W miarę możliwości sądy będą rozpoznawały również inne sprawy, przeprowadzając rozprawy z fizycznym udziałem stron. Jeżeli okaże się to niemożliwe, sądy będą mogły zorganizować wideokonferencję lub skorzystać z innych środków elektronicznych.

Sądy pozostaną jednak zamknięte dla publiczności, z wyjątkiem spraw o istotnym znaczeniu z punktu widzenia interesu publicznego. Sądy mogą również zwrócić się do Rady Sądownictwa o wprowadzenie profesjonalnej usługi transmisji strumieniowej na żywo, jeżeli uznają, że leży to w interesie publicznym. Niezależnie od rodzaju sprawy w rozprawie może wziąć udział maksymalnie trzech przedstawicieli mediów. Ponadto organy wymiaru sprawiedliwości dążą do zwiększenia liczby orzeczeń pisemnych publikowanych online.

Organy wymiaru sprawiedliwości starają się wywiązywać z obowiązku przeprowadzania publicznych i otwartych rozpraw przy jednoczesnym zagwarantowaniu poszanowania prawa stron do prywatności.

Organy wymiaru sprawiedliwości przewidziały możliwość wprowadzenia tymczasowych zmian w przepisach procesowych mających zastosowanie do sądów wszystkich instancji oraz utworzyły stronę na swoim portalu internetowym zawierającą przegląd aktualnej sytuacji oraz wytyczne dotyczące pracy w czasie kryzysu związanego z COVID-19. https://www.rechtspraak.nl/

1.3 Współpraca sądowa UE

Większość pracowników organów centralnych w Niderlandach pracuje zdalnie. Zaleca się komunikację za pośrednictwem poczty elektronicznej.

2 Środki dotyczące upadłości, które przyjęto lub planuje się przyjąć w państwach członkowskich od wybuchu pandemii

2.1 Istotne środki dotyczące upadłości i powiązane środki mające wpływ na wykonanie umów

2.1.1 Zawieszenie postępowania upadłościowego

2.1.1.1 Zawieszenie obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości (przez dłużników)

Niderlandy nie popierają pomysłu dotyczącego zawieszenia obowiązku składania wniosków o ogłoszenie upadłości, ponieważ wiązałoby się to z ryzykiem utrzymania nierentownych spółek przy życiu dłużej, niż wymagałoby tego odpowiedzialne podejście. Byłoby to niekorzystne dla wierzycieli. Niderlandy skupiają się raczej na ułatwianiu przeprowadzenia szybkiej i wczesnej restrukturyzacji.

2.1.1.2 Ochrona dłużników przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości przez wierzycieli

-

2.1.2 Zawieszenie prawa do dochodzenia wierzytelności i zawieszenie prawa do odstąpienia od umowy

2.1.2.1 Ogólne/szczególne przypadki zawieszenia prawa do dochodzenia roszczeń / dochodzenia niektórych rodzajów roszczeń

Obecnie nie bierze się pod uwagę zawieszenia obowiązku zapłaty, ponieważ mogłoby to spowodować reakcję łańcuchową.

2.1.2.2 Zawieszenie prawa do odstąpienia od umowy (umowy ramowe/szczegółowe)

-

2.2 Zawieszenie pracy sądów cywilnych, w tym sądów upadłościowych, oraz zawieszenie postępowań

-

2.3 Inne środki dotyczące upadłości (np. związane z postępowaniami o stwierdzenie bezskuteczności czynności, planami restrukturyzacyjnymi, nieformalnymi porozumieniami)

Wiele banków dobrowolnie zgodziło się na tymczasowe porozumienie z wierzycielami dotyczące odstąpienia od umów kredytowych oraz zawieszenie środków egzekucyjnych (pod pewnymi warunkami). W każdym razie w Niderlandach banki rzadko decydują się na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości.

2.4 Powiązane środki inne niż dotyczące upadłości (odroczenie płatności, kredyty bankowe, zabezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, pomoc dla przedsiębiorców)

W celu umożliwienia obywatelom i przedsiębiorcom dalszego wypełniania swoich zobowiązań finansowych ogłoszono ogólne środki nadzwyczajne.

Pakiet ten obejmuje takie środki jak niezwłoczne zaprzestanie poboru niektórych podatków (podatek dochodowy, podatek od osób prawnych, podatek od wartości dodanej) oraz elastyczny system przewidujący odroczenie zapłaty wielu innych podatków i składek emerytalnych.

Ostatnia aktualizacja: 26/10/2021

Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwy punkt kontaktowy Europejskiej Sieci Sądowej (EJN). Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. ESS ani Komisja Europejska nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie informacje, dane lub odniesienia zawarte w tym dokumencie. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.