

Informácie podľa oblasti
(Procesné) lehoty vrátane premlčacích lehôt, ktoré uplynú medzi 12. marcom a koncom núdzového stavu +1 mesiac sa predlžujú. Na konci uvedeného obdobia sa všetky lehoty obnovia normálne, ale v lehote 2 mesiacov. Predĺžené obdobie však neobmedzuje strany, aby sa v maximálnej možnej miere snažili o nápravu alebo aby uplatnili svoje práva na konanie v núdzovom stave.
Plnenie povinností a lehoty stanovené v zmluvách nie sú v zásade ovplyvnené, uplatnia sa vnútroštátne právne predpisy uplatniteľné na osobitné okolnosti (vyššia moc atď.). Zmluvné sankcie za neplnenie zo strany dlžníka (doložka o sankcii, doložka o ukončení atď.) sa však dočasne rušia, aby sa zohľadnili ťažkosti s presadzovaním právnych predpisov.
Zmluvné pokuty, predĺženia a výpovedné lehoty stanovené zákonom sa tiež pozastavujú alebo predlžujú.
Od 17. marca do 10. mája sa súdy zaoberali len naliehavými prípadmi (pojednávanie týkajúce sa občianskej slobody a zverenia do starostlivosti v občianskych veciach, vymáhanie práva, ochrana detí, naliehavý prípad rodinného súdu vrátane ochranných príkazov a núdzové predbežné konanie).
Súdy od 11. mája postupne pokračujú vo svojej činnosti vo všetkých záležitostiach.
V prípade, že súd nemôže pracovať, môže byť na riešenie naliehavých prípadov určený iný súd.
Strany sú informované o súdnych rozhodnutiach všetkými prostriedkami, najmä e-mailom alebo telefonicky (rozhodnutia sa nebudú považovať za doručené príjemcovi).
Pokiaľ ide o ochranné opatrenia pre deti a dospelých, automaticky sa predlžujú tie opatrenia, ktoré uplynú počas obdobia núdzového stavu, pokiaľ sudca nerozhodne inak.
Lehoty pre vyšetrovacie a mediačné opatrenia sú pozastavené a predlžujú sa o ďalšie tri mesiace od 23. júna 2020.
Vedúci súdov budú schopní regulovať tok ľudí vstupujúcich do súdu a stanoviť počet ľudí, ktorí smú vstúpiť do súdnej siene, aby sa zabezpečil súlad s pravidlami obmedzenia fyzického kontaktu.
Osoby, ktoré si želajú zúčastniť sa na pojednávaní s obmedzeným prístupom, ich môžu osloviť formou žiadosti.
V prípade, že sa na uskutočnenie pojednávania používajú audiovizuálne alebo iné komunikačné prostriedky, pojednávanie sa nemusí konať na jednom mieste.
Na záver sa pripomína, že použité komunikačné prostriedky musia zaručovať zachovanie tajomstva v rámci zasadaní.
Čo sa týka justičnej spolupráce, žiadosti sa vybavujú bežným spôsobom.
Spolupráca v rodinných veciach (nariadenie č. 2201/2003): V oblasti medzinárodných únosov detí a ochrany detí pracujú sociálni pracovníci francúzskeho ústredného orgánu väčšinu času na diaľku a do kancelárie prichádzajú aspoň jeden deň v týždni. Znamená to, že všetky nové žiadosti sa môžu zasielať poštou, faxom alebo e-mailom.
Vykonávanie dôkazov (nariadenie č. 1206/2001): Žiadosti sa vybavujú bežným spôsobom. Čas spracovania môže byť o niečo dlhší, keďže sociálny pracovník pracuje na diaľku a do kancelárie prichádza jeden deň v týždni, aby vybavoval žiadosti prijaté poštou alebo faxom.
Doručovanie písomností (nariadenie č. 1393/2007): Za súčasných okolností sa doručovanie písomností môže výrazne spomaliť. Elektronické doručovanie je možné vykonávať pod podmienkou, že príjemca dal predchádzajúci súhlas.
Francúzsky ústredný orgán podľa týchto troch nariadení (2201/2003, 1206/2001, 1393/2007) naďalej komunikuje prostredníctvom e-mailu (entraide-civile-internationale@justice.gouv.fr), ale aj pošty alebo faxu.
Francúzsky ústredný orgán podľa nariadenia (ES) č. 4/2009 o vyživovacej povinnosti komunikuje prostredníctvom e-mailu: obligation.alimentaire@diplomatie.gouv.fr.
-
-
Nariadenie 2020-596 stanovuje, že dlžník môže požiadať predsedu súdu o udelenie všeobecného prerušenia počas trvania zmierovacieho postupu. Počas tohto postupu sa uvádzajú aj podmienky na udelenie lehoty odkladu.
Pozri nariadenie 2020-596 – 20. mája 2020.
Pripomienka (opatrenia, ktoré sa netýkajú výlučne kontextu ochorenia COVID-19):
Na súdne reštrukturalizačné konania (procédures de sauvegarde ou de redressement judiciaire) sa vzťahuje všeobecné prerušenie jednotlivých opatrení v oblasti presadzovania (so špecifickými výnimkami).
Pred otvorením likvidačného konania (procédure de liquidation judiciaire) alebo súdneho reštrukturalizačného konania (procédure de sauvegarde ou redressement judiciaire) je možné na žiadosť dlžníka otvoriť neformálne a dôverné konanie (zmierovacie konanie). Ak počas zmierovacieho konania veriteľ podá žalobu alebo žiadosť o mimosúdne konanie týkajúce sa dlžníka, môže dlžník požiadať predsedu súdu o udelenie lehoty odkladu.
Pripomienka (opatrenia, ktoré sa netýkajú výlučne kontextu ochorenia COVID-19):
Obchodný zákonník počas konania týkajúceho sa súdneho reštrukturalizačného konania (procédures de sauvegarde ou de redressement judiciaire) bráni veriteľom ukončiť alebo upraviť základné exekučné zmluvy na úkor dlžníka.
-
Nariadenie 2020-596 poskytuje súdu možnosť udeliť dlžníkovi úpravu plánu súdnej reštrukturalizácie a predĺžiť jeho trvanie.
Obstarávatelia nového alebo dočasného financovania počas súdneho reštrukturalizačného konania môžu mať nárok na získanie osobitnej výhody (priorita pri platbe v prípade následnej platobnej neschopnosti). Túto výhodu môže udeliť súd v prípade splnenia špecifických podmienok.
Zjednodušené likvidačné konanie pre samostatne zárobkovo činné osoby a malé podniky sa uľahčilo.
Pozri nariadenie 2020-596 – 20. mája 2020.
Hlavné opatrenie sú nasledovné:
Hospodárske a finančné opatrenia na podporu podnikateľskej činnosti: na nové peňažné pôžičky poskytované finančnými inštitúciami sa vzťahuje štátna garančná schéma (je potrebné splniť špecifické podmienky).
Sociálne opatrenia: podniky môžu žiadať o schému čiastočného obmedzenia činnosti z dôvodu nezvyčajných okolností.
Ďalšie informácie sú k dispozícii na stránke: https://www.economie.gouv.fr/covid19-soutien-entreprises/les-mesures
Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné kontaktné body EJS. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska justičná sieť pre občianske a obchodné veci ani Európska komisia nenesú žiadnu zodpovednosť ani inak neručia za informácie alebo údaje, ktoré tento dokument obsahuje alebo na ktoré odkazuje. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.