

Poišči informacije po področjih
Sprejetih je bilo več ukrepov za ublažitev najnujnejših težav državljanov v zvezi s sodnimi postopki, izvršbami in postopki zaradi insolventnosti. Obširno se uporabljajo obstoječe določbe procesnih zakonikov o oprostitvi zamujenih rokov v sodnih postopkih, če je bil rok zamujen zaradi omejitev zaradi izrednih ukrepov (obvezne karantene, omejitve gibanja in zbiranja oseb).
Ministrstvo za pravosodje je priporočilo preložitev vseh sodnih obravnav. Če sodne obravnave ni mogoče preložiti, jo je treba izvesti strogo v skladu z vladno uredbo o izrednem stanju. Javnost je izključena s sodnih obravnav, njeno gibanje v sodnih stavbah pa je omejeno.
Sodišča informacije zagotavljajo po telefonu/elektronski pošti.
Ministrstvo za pravosodje pri izvajanju svojih nadzornih pooblastil zamud v sodnih postopkih zaradi izvajanja teh priporočil ne bo štelo za zamude.
Notarske storitve so javnosti še na voljo, vendar pa delo poteka omejeno.
Urad za mednarodno pravno varstvo otrok (uredba Bruselj IIa in uredba o preživninah): program urada se bo izvajal v skladu z navodili za izredno stanje; vsi osebni stiki z uradom se nadomestijo s pisnimi (papirnimi ali elektronskimi) in telefonskimi stiki; uradne ure urada potekajo samo ob ponedeljkih in sredah od 9.00 do 12.00.
Češko ministrstvo za pravosodje (osrednji organ za uredbi o vročanju pisanj in pridobivanju dokazov): člani osebja (vključno z vsemi kontaktnimi točkami) trenutno večinoma delajo od doma. Močno se priporoča elektronska komunikacija / komunikacija na daljavo. Vse roke je treba ohraniti.
Edina težava je vse več omejitev pri izvajanju poštnih storitev v nekaterih državah, ki se v dogovoru z ministrstvom za zunanje zadeve poskušajo premagati z uporabo diplomatske poti za vročanje sodnih pisanj. Tuji osrednji organi bi morali sodiščem/pristojnim organom svetovati, naj vsa zaprosila glede vročanja pisanj in pridobivanja dokazov pošljejo neposredno pristojnim sodiščem in ne prek osrednjega organa (ministrstva za pravosodje), saj se bodo trenutno s tem bistveno skrajšali roki za uspešno izvršitev zaprosila.
Začasna odložitev obveznosti dolžnika, da vloži predlog za začetek postopka zaradi insolventnosti (v primeru stečaja, povezanega s COVID-19, v šestih mesecih po koncu vladnih izrednih ukrepov).
Datum izteka roka začasne odložitve je podaljšan do 30. junija 2021.
Pravica upnika, da vloži predlog za začetek postopka zaradi insolventnosti dolžnika, se začasno odloži do 31. avgusta 2020.
Z izrednim moratorijem se začasno ustavi izvrševanje sklepov o izvršbi in odloži uveljavljanje pravic iz zavarovanja s premoženjem. Dolžnikom je ta moratorij na voljo brez težav, saj se zanj za prve tri mesece ne zahteva soglasje upnikov; za podaljšanje za nadaljnje tri mesece pa je soglasje upnikov potrebno.
Druga faza prošenj za izredni moratorij se je začela 13. novembra 2020 (do 30. junija 2021 in samo za prosilce, ki prvič vložijo prošnjo). Za podaljšanje izrednega moratorija iz prve faze ni potrebno soglasje upnikov.
Izredni moratorij prav tako varuje dolžnika pred prekinitvijo pogodbe za oskrbo z električno energijo, dobavo surovin, blaga in storitev ter dolžniku omogoča plačilo obveznosti, ki so neposredno povezane z ohranjanjem delovanja podjetja, in sicer prednostno pred starejšimi dolgovi.
Ministrstvo za pravosodje je priporočilo odlog vseh sodnih obravnav, kadar je to mogoče. Oprostitev zamujenih rokov v sodnih postopkih, če je bil rok zamujen zaradi trenutnih omejitev (kot so obvezne karantene ali omejitve gibanja).
Dokler velja začasna odložitev obveznosti dolžnika, da vloži predlog za začetek postopka zaradi insolventnosti, so začasno ustavljeni tudi roki za vračilo sredstev, ki se nanašajo na tožbe za razveljavitev predhodnih transakcij. Uzakonjena je bila okrepljena zaščita dolžnikov pred razveljavitvijo tekočih postopkov odpusta dolga zaradi zmanjšanja dohodka.
Obroki posojil, ki zapadejo med aprilom in oktobrom 2020, se lahko odložijo, obdobje veljavnosti pogodb pa se samodejno podaljša. V obdobju varovanja se ne smejo naložiti kazni ali zamudne obresti.
Večina različnih vrst posameznih postopkov izvršbe, ki jih vodijo sodni izvršitelji, se začasno prekine do 31. januarja 2021.
Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezne kontaktne točke pri Evropski pravosodni mreži, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska pravosodna mreža v civilnih in gospodarskih zadevah ter Evropska komisija ne prevzemata nobene odgovornosti v zvezi z informacijami in podatki v tem dokumentu. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.