Трансгранично настаняване на дете, включително в приемно семейство

Хърватия
Съдържание, предоставено от
European Judicial Network
Европейска съдебна мрежа (по граждански и търговски дела)

1 До кой орган трябва да се извърши допитване и кой орган трябва да даде съгласие преди трансграничното настаняване на дете на ваша територия?

Преди трансграничното настаняване на дете на територията на Република Хърватия първо трябва да се проведе консултация с Министерството на труда, пенсионната система, семейството и социалната политика (Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike) и да се получи неговото съгласие. Комисията за установяване на спазването на условията за трансгранично настаняване на деца и за разглеждане на индивидуални искания за даване на предварително съгласие за трансгранично настаняване на дете на територията на Република Хърватия (Povjerenstvo za utvrđivanje uvjeta za prekogranični smještaj djece te razmatranje pojedinačnih zahtjeva za davanje prethodnog pristanka za prekogranični smještaj djece na području Republike Hrvatske) работи в рамките на министерството за постигането на тази цел.

2 Моля, опишете накратко процедурата на допитване и получаване на съгласие (включително необходимите документи, сроковете, условията и реда и други важни подробности) за трансгранично настаняване на деца на ваша територия.

Министерството на труда, пенсионната система, семейството и социалната политика, в качеството си на централен орган за действие съгласно Регламент (ЕС) 2019/1111 на Съвета, създаде петчленна комисия за установяване на спазването на условията за трансгранично настаняване на деца и за разглеждане на индивидуални искания за даване на предварително съгласие за трансгранично настаняване на дете на територията на Република Хърватия. Комисията заседава, за да взема индивидуални решения въз основа на получените искания.

Подава се молба, придружена от подробен доклад за детето с мнението и заключението на експертния екип за трансгранично настаняване, включително медицинска документация и причините за трансграничното настаняване, името на доставчика на услуги, при когото се иска настаняване, подробности за планираната начална и крайна дата на настаняването, декларация от доставчика на услуги, че е съгласен да предостави услугата на детето и да поеме всички разходи за пътуване (пристигане и заминаване) и престой на детето, разходите за здравно осигуряване и образование, декларация от детето, с която то дава съгласието си за трансграничното настаняване и потвърждава, че е запознато с програмата за настаняване, декларация от молещата държава, с която се гарантира, че представителят на доставчика на услуги ще бъде упълномощен да представлява детето с цел регистриране на временния му престой, както и да предприема всички необходими действия за закрила на детето, данни за органа на молещата държава, който е компетентен да взема решения за настаняване, съдебни решения, издадени по отношение на детето (например решения относно родителските права върху детето и т.н.) и друга документация, която молещата държава смята за необходима, за да се проведе тази процедура.

Документите се предоставят в оригинал на езика на молещата държава, придружени от превод на хърватски език. Процедурата е спешна, така че комисията се произнася незабавно, след като е разгледала искането и придружаващите го документи. Въз основа на тази преценка Министерството на труда, пенсионната система, семейството и социалната политика приема окончателно решение за удовлетворяване или отхвърляне на искане за предварително съгласие за трансгранично настаняване на територията на Република Хърватия.

3 Вашата държава членка решила ли е, че не се изисква съгласие за трансгранично настаняване на деца на ваша територия, когато детето ще бъде настанено при определени категории близки роднини? Ако отговорът е „да“, какви са категориите близки роднини?

Съгласно член 82 от Регламент (ЕС) 2019/1111 на Съвета не е необходимо съгласието на Хърватия, когато детето ще бъде настанено при родител или близък роднина. За целите на член 82, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2019/1111 на Съвета бабите и дядовците, чичовците, лелите, братя/полубратя, сестри/полусестри и децата на братя и сестри/полусестри се смятат за близки роднини.

4 Вашата държава членка въвела ли е споразумения или договорености за опростяване на процедурата на допитване за получаване на съгласие за трансгранично настаняване на деца?

Хърватия не е въвела споразумения или договорености за опростяване на процедурата на допитване за получаване на съгласие за трансгранично настаняване на деца.

Последна актуализация: 20/05/2024

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответното звено за контакт към Европейската съдебна мрежа. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите. Нито ЕСМ, нито Европейската комисия поемат каквато и да е отговорност по отношение на информацията или данните, които се съдържат или са споменати в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.