- 1 Melyik hatósággal kell konzultálni, és melyik hatóság előzetes hozzájárulását kell beszerezni a gyermeknek az Ön országa területén történő, határon átnyúló elhelyezéséhez?
- 2 Kérjük, röviden ismertesse a gyermekeknek az Ön országa területén történő, határon átnyúló elhelyezésére vonatkozó konzultációs eljárást és a hozzájárulás beszerzését (beleértve a szükséges dokumentumokat, határidőket, az eljárás részletes szabályait és egyéb vonatkozó részleteket).
- 3 Az Ön tagállama úgy döntött-e, hogy nincs szükség hozzájárulásra a gyermekeknek az Ön országa területén történő, határon átnyúló elhelyezéséhez, amennyiben a gyermeket közeli hozzátartozók bizonyos kategóriáinál helyezik el? Ha igen, mik ezek a közeli hozzátartozói kategóriák?
- 4 Rendelkezik-e az Ön tagállama olyan megállapodásokkal vagy rendszerekkel, amelyek egyszerűsítik a gyermekek határokon átnyúló elhelyezéséhez való hozzájárulás beszerzésére irányuló konzultációs eljárást?
Információk keresése régiónként
- Belgiumbe
- Bulgáriabg
- Csehországcz
- Dániadk
- Németországde
- Észtországee
- Írországie
- Görögországel
- Spanyolországes
- Franciaországfr
- Horvátországhr
- Olaszországit
- Cipruscy
- Lettországlv
- Litvánialt
- Luxemburglu
- Magyarországhu
- Máltamt
- Hollandianl
- Ausztriaat
- Lengyelországpl
- Portugáliapt
- Romániaro
- Szlovéniasi
- Szlovákiask
- Finnországfi
- Svédországse
1 Melyik hatósággal kell konzultálni, és melyik hatóság előzetes hozzájárulását kell beszerezni a gyermeknek az Ön országa területén történő, határon átnyúló elhelyezéséhez?
A Franciaországban történő elhelyezés iránti kérelmekért és a jóváhagyásért az Ifjúságvédelmi és Fiatalkorúak Igazságügyi Igazgatóságának (DPJJ) Európai és Nemzetközi Ügyek Osztálya felelős.
A pályázatokat postai úton a 13, Place de Vendôme, 75041 Paris Cedex 01 címre, vagy elektronikus úton a saei.dpjj@justice.gouv.fr címre lehet elküldeni.
2 Kérjük, röviden ismertesse a gyermekeknek az Ön országa területén történő, határon átnyúló elhelyezésére vonatkozó konzultációs eljárást és a hozzájárulás beszerzését (beleértve a szükséges dokumentumokat, határidőket, az eljárás részletes szabályait és egyéb vonatkozó részleteket).
A megkeresett állam illetékes központi hatóságának jóváhagyás iránti kérelmet kell benyújtania az Igazságügyi Minisztérium Európai és Nemzetközi Ügyek Főosztályához (SAEI).
A kérelemnek a következő információkat kell tartalmaznia, francia fordítással együtt:
- a gyermek teljes családi állapota (a családi állapotot igazoló dokumentum másolatával),
- a gyermek egyéni és családi helyzetének összefoglalása (az igazságügyi hatóságok határozatai, valamint a gyermekjóléti szolgálatok jelentései és feljegyzései),
- a javasolt elhelyezés indoklása, figyelembe véve a gyermek mindenek felett álló érdekét,
- a szülői felelősséget gyakorló személyek személyazonossága és elérhetőségei, valamint az elhelyezési tervhez való hozzájárulásukról szóló feljegyzés,
- a kiskorú hozzájárulása a javasolt elhelyezéshez (a meghallgatás jegyzőkönyvének másolata vagy a meghallgatásról készült felvétel másolata, ha ilyenre sor került),
- az elhelyezés előkészítése érdekében tett lépések összefoglalása,
- az intézmény vagy a nevelőcsalád jóváhagyása,
- az elhelyezéssel kapcsolatos intézkedések (időtartam, helyszín, a fogadó személy azonosítása, a levelezési, elviteli, látogatási és tartózkodási jogok megszervezése),
- az elhelyezés nyomon követésének megszervezése és az esetleges váratlan események kezelése,
- az elhelyezés finanszírozása.
Miután megkapta ezeket az információkat, a SAEI a következő lépéseket teszi meg:
- bírósági határozat alapján történő elhelyezési kérelem esetén egyeztet az ügyésszel, aki az ügyet véleményezés céljából az illetékes fiatalkorúak bírósága bírájához utalja,
- intézményi elhelyezés esetén ellenőrzi a megyei tanács által az intézmény számára az elhelyezés időtartamára kiadott engedélyt,
- jóváhagyott nevelőcsaládnál történő elhelyezés esetén ellenőrzi a jóváhagyás érvényességét az illetékes megyei tanácsnál,
- családtagnál történő elhelyezés esetén a családtag otthonában élő személyekre vonatkozó információkat továbbítja az illetékes megyei tanács vezetőjének. Ha a szolgáltatott információk elegendőek, ellenőrzést végeznek az illetékes incidens-adatszolgáltatóval. Ha nem, a SAEI meghatározott határidőn belül értékelési kérelmet nyújt be a megyei tanácshoz.
A kérelem beérkezését követően a SAEI legfeljebb három hónapon belül dönt a jóváhagyásról vagy a jóváhagyás elutasításáról.
3 Az Ön tagállama úgy döntött-e, hogy nincs szükség hozzájárulásra a gyermekeknek az Ön országa területén történő, határon átnyúló elhelyezéséhez, amennyiben a gyermeket közeli hozzátartozók bizonyos kategóriáinál helyezik el? Ha igen, mik ezek a közeli hozzátartozói kategóriák?
Franciaország nem értesítette a Bizottságot a szülőkön kívül a közeli hozzátartozók azon kategóriáiról, amelyek esetében nincs szükség jóváhagyásra.
4 Rendelkezik-e az Ön tagállama olyan megállapodásokkal vagy rendszerekkel, amelyek egyszerűsítik a gyermekek határokon átnyúló elhelyezéséhez való hozzájárulás beszerzésére irányuló konzultációs eljárást?
Franciaország jelenleg nem alkalmaz semmilyen megállapodást vagy megegyezést a határokon átnyúló elhelyezés iránti kérelmekre vonatkozó eljárás egyszerűsítésére.
Ennek a lapnak a különböző nyelvi változatait az Európai Igazságügyi Hálózat tagállami kapcsolattartói tartják fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Sem az Európai Igazságügyi Hálózat, sem a Bizottság nem vállal semmilyen felelősséget, illetve kötelezettséget az e dokumentumban közzétett vagy hivatkozott információk és adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.