- 1 Melyik hatósággal kell konzultálni, és melyik hatóság előzetes hozzájárulását kell beszerezni a gyermeknek az Ön országa területén történő, határon átnyúló elhelyezéséhez?
- 2 Kérjük, röviden ismertesse a gyermekeknek az Ön országa területén történő, határon átnyúló elhelyezésére vonatkozó konzultációs eljárást és a hozzájárulás beszerzését (beleértve a szükséges dokumentumokat, határidőket, az eljárás részletes szabályait és egyéb vonatkozó részleteket).
- 3 Az Ön tagállama úgy döntött-e, hogy nincs szükség hozzájárulásra a gyermekeknek az Ön országa területén történő, határon átnyúló elhelyezéséhez, amennyiben a gyermeket közeli hozzátartozók bizonyos kategóriáinál helyezik el? Ha igen, mik ezek a közeli hozzátartozói kategóriák?
- 4 Rendelkezik-e az Ön tagállama olyan megállapodásokkal vagy rendszerekkel, amelyek egyszerűsítik a gyermekek határokon átnyúló elhelyezéséhez való hozzájárulás beszerzésére irányuló konzultációs eljárást?
Információk keresése régiónként
- Belgiumbe
- Bulgáriabg
- Csehországcz
- Dániadk
- Németországde
- Észtországee
- Írországie
- Görögországel
- Spanyolországes
- Franciaországfr
- Horvátországhr
- Olaszországit
- Cipruscy
- Lettországlv
- Litvánialt
- Luxemburglu
- Magyarországhu
- Máltamt
- Hollandianl
- Ausztriaat
- Lengyelországpl
- Portugáliapt
- Romániaro
- Szlovéniasi
- Szlovákiask
- Finnországfi
- Svédországse
1 Melyik hatósággal kell konzultálni, és melyik hatóság előzetes hozzájárulását kell beszerezni a gyermeknek az Ön országa területén történő, határon átnyúló elhelyezéséhez?
Az uniós tagállamoktól érkező, a gyermekek görögországi intézetben, gyermekvédelmi intézményben vagy nevelőszülőknél történő elhelyezésére irányuló megkeresések fogadása tekintetében az Igazságügyi Minisztérium (Ypourgeío Dikaiosýnis) Nemzetközi Magánjogi Főosztálya (Tmíma Idiotikoú Dikaíou) az illetékes hatóság, amelyet központi hatóságként jelöltek ki. A gyermekek Görögországban történő elhelyezésére irányuló kérelmeket az athéni ügyészség fiatalkorúakkal foglalkozó osztályának ügyésze és annak helyettese hagyja jóvá.
2 Kérjük, röviden ismertesse a gyermekeknek az Ön országa területén történő, határon átnyúló elhelyezésére vonatkozó konzultációs eljárást és a hozzájárulás beszerzését (beleértve a szükséges dokumentumokat, határidőket, az eljárás részletes szabályait és egyéb vonatkozó részleteket).
A gyermek elhelyezésének engedélyezésére irányuló kérelemmel együtt a megkereső hatóságnak a következő információkat kell megküldenie a görög központi hatóság részére, amelyekhez csatolnia kell azok görög nyelvű hivatalos fordítását is. Az alábbi információk tartoznak ide:
- a szülő utóneve, családi neve és állampolgársága, a gyermek születési helye és ideje, tartózkodási helye, valamint társadalombiztosítási azonosító jele, ha rendelkezik ilyennel;
- a gyermek felett szülői felügyeletet vagy egyéb felügyeleti jogot gyakorló személy neve, születési helye és ideje, tartózkodási helye, telefonszáma, e-mail-címe, társadalombiztosítási azonosító jele (ha rendelkezik ilyennel), valamint az elhelyezéshez való hozzájárulása. Ha nem csatolnak hozzájáruló nyilatkozatot, közölni kell, hogy arra miért nincs szükség;
- az illetékes hatóság által kiállított, a gyermek büntetett előéletére vonatkozó adatokat tartalmazó bizonyítvány vagy annak megfelelő egyéb dokumentum. Ha nem áll rendelkezésre ilyen bizonyítvány vagy annak megfelelő egyéb dokumentum, valamely illetékes hatóság által kiállított igazolást kell benyújtani;
- a gyermek állapotáról és személyiségéről, az elhelyezés szükségességéről és okairól, valamint az elhelyezés javasolt időtartamáról (kezdő és befejező időpontjáról) szóló részletes jelentés, amelyet a gyermek elhelyezés előtti utolsó lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti illetékes hatóság szociális munkása, fiatalkorúakkal foglalkozó felügyelője vagy más tisztviselője írt;
- a gyermek állami társadalombiztosítási intézmény által kiállított egészségbiztosítási igazolása (iatrofamakeftiki), valamint a gyermek egészségi állapotáról szóló igazolás, amelyet a gyermek Görögországba történő elküldését megelőző három hónapon belül kell kiállítani, és amelynek elsősorban a gyermek oltásait, gyógyszeres kezeléseit, fertőző betegségeit és bármilyen okból bekövetkező korábbi kórházi kezeléseit kell tartalmaznia;
- a gyermeknek a szüleivel vagy más hozzátartozóival való kapcsolattartására vonatkozó javaslatok, valamint az érintett személyek teljes körű adatai;
- adott esetben a gyermek utolsó lakóhelye szerinti illetékes hatóságtól származó teljes körű dokumentáció a gyermek sajátos nevelési igényeiről;
- a gyermek felett felügyeletet gyakorló természetes vagy jogi személy, illetve valamely más illetékes szerv írásbeli nyilatkozata, amelyben vállalja, hogy viseli a gyermek elhelyezésével és ellátásával kapcsolatos valamennyi költséget. A nyilatkozatnak a tartozás kifejezett elismerésének kell minősülnie, és tartalmaznia kell a nyilatkozattevő teljes körű adatait, lakcímét és adóazonosító számát vagy társadalombiztosítási azonosító jelét, amennyiben azt az érdekelt fél lakóhelye vagy – jogi személy esetében – székhelye szerinti tagállam vonatkozó jogszabályai előírják;
- adott esetben a gyermekre vonatkozó bírósági vagy egyéb hatósági határozatok;
- ha a gyermek konkrét nevelőszülőknél történő elhelyezését javasolják, teljeskörűen meg kell adni az adott család felnőtt tagjainak személyazonosságát és lakcímét, valamint adó- vagy társadalombiztosítási azonosító jelét, ha az rendelkezésre áll.
A görög központi hatóság köteles tájékoztatni a megkereső hatóságot, ha a fenti dokumentumok és adatok hiányosak. Ezt követően az elhelyezés jóváhagyása iránti kérelmet és a kísérő dokumentumokat továbbítani kell az athéni ügyészség fiatalkorúakkal foglalkozó osztályának az ügyészéhez. Az ügyész kijelöl egy felügyelőt a fiatalkorúakkal foglalkozó felügyelők athéni szolgálatától, aki adott esetben információkat gyűjt a gyermekvédelmi intézmények vagy létesítmények elérhetőségéről, valamint arról, hogy azok rendelkeznek-e a szükséges engedélyekkel, és a görög hatóságok felügyelete mellett működnek-e. A fiatalkorúakkal foglalkozó felügyelő által a fiatalkorúakkal foglalkozó osztály ügyészéhez benyújtott jelentésnek a fenti információkon kívül tartalmaznia kell egy arra vonatkozó javaslatot is, hogy melyik gyermekvédelmi intézmény vagy létesítmény a legmegfelelőbb az érintett gyermek elhelyezésére. A fiatalkorúakkal foglalkozó felügyelő hasonló jelentést nyújt be azokban az esetekben is, amelyekben a külföldi hatóság a gyermek görögországi nevelőszülőknél történő elhelyezését kéri.
Az athéni elsőfokú bíróság mellett működő ügyészség fiatalkorúakkal foglalkozó osztályának az ügyésze két hónapon belül jóváhagyja vagy elutasítja a gyermek elhelyezése iránti kérelmet attól számítva, hogy azt az Igazságügyi Minisztérium Nemzetközi Magánjogi Főosztálya a kísérő dokumentumokkal együtt benyújtotta.
3 Az Ön tagállama úgy döntött-e, hogy nincs szükség hozzájárulásra a gyermekeknek az Ön országa területén történő, határon átnyúló elhelyezéséhez, amennyiben a gyermeket közeli hozzátartozók bizonyos kategóriáinál helyezik el? Ha igen, mik ezek a közeli hozzátartozói kategóriák?
A határokon átnyúló elhelyezéshez előírt hozzájárulásra akkor is szükség van, ha a gyermeket közeli hozzátartozóknál kívánják elhelyezni.
4 Rendelkezik-e az Ön tagállama olyan megállapodásokkal vagy rendszerekkel, amelyek egyszerűsítik a gyermekek határokon átnyúló elhelyezéséhez való hozzájárulás beszerzésére irányuló konzultációs eljárást?
Nincsenek ilyen megállapodások.
Ennek a lapnak a különböző nyelvi változatait az Európai Igazságügyi Hálózat tagállami kapcsolattartói tartják fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Sem az Európai Igazságügyi Hálózat, sem a Bizottság nem vállal semmilyen felelősséget, illetve kötelezettséget az e dokumentumban közzétett vagy hivatkozott információk és adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.