Transgraniczne umieszczanie dzieci, w tym w rodzinach zastępczych

Chorwacja
Autor treści:
European Judicial Network
Europejska sieć sądowa (w sprawach cywilnych i handlowych)

1 Do którego organu należy się zwrócić, jeżeli przed transgranicznym umieszczeniem dziecka wymagane jest uprzednie zasięgnięcie opinii i uzyskanie zgody?

Przed transgranicznym umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej na terytorium Republiki Chorwacji należy zasięgnąć opinii Ministerstwa Pracy, Systemu Emerytalnego, Rodziny i Polityki Społecznej (Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike) i uzyskać jego zgodę na umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej. W strukturach ministerstwa działa powołana w tym celu Komisja ds. Stwierdzania Zgodności z Warunkami Transgranicznego Umieszczania Dzieci oraz Rozpoznawania Indywidualnych Wniosków o Wyrażenie Uprzedniej Zgody na Transgraniczne Umieszczenie Dziecka na Terytorium Republiki Chorwacji (Povjerenstvo za utvrđivanje uvjeta za prekogranični smještaj djece te razmatranje pojedinačnih zahtjeva za davanje prethodnog pristanka za prekogranični smještaj djece na području Republike Hrvatske).

2 Proszę krótko opisać procedurę konsultacji i uzyskania zgody (w tym wymagane dokumenty, terminy, procedury i inne istotne szczegóły) w przypadku transgranicznego umieszczania dzieci na terytorium Państwa kraju.

Ministerstwo Pracy, Systemu Emerytalnego, Rodziny i Polityki Społecznej, które pełni funkcję organu centralnego na potrzeby procedur przewidzianych w rozporządzeniu Rady (UE) 2019/1111, powołało pięcioosobową Komisję ds. Stwierdzania Zgodności z Warunkami Transgranicznego Umieszczania Dzieci oraz Rozpoznawania Indywidualnych Wniosków o Wyrażenie Uprzedniej Zgody na Transgraniczne Umieszczenie Dziecka na Terytorium Republiki Chorwacji. Komisja zbiera się w celu podejmowania indywidualnych decyzji na podstawie otrzymanych wniosków.

Do wniosku dołącza się wyczerpujące informacje o sytuacji dziecka oraz opinię i wnioski zespołu specjalistów ds. umieszczenia transgranicznego, zawierające dokumentację medyczną oraz uzasadnienie transgranicznego umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej, imię i nazwisko/nazwę świadczeniodawcy, u którego planuje się umieścić dziecko, szczegółowe informacje o przewidywanej dacie rozpoczęcia i zakończenia umieszczenia, oświadczenie świadczeniodawcy, w którym wyraża on zgodę na świadczenie usług na rzecz dziecka oraz ponoszenie wszelkich kosztów związanych z jego podróżą (przyjazdem i wyjazdem) oraz utrzymaniem, ubezpieczeniem zdrowotnym i kształceniem, oświadczenie dziecka, które zgadza się na transgraniczne umieszczenie i potwierdza, że jest świadome zasad programu umieszczania dzieci, oświadczenie państwa wnioskującego gwarantujące, że przedstawiciel świadczeniodawcy będzie upoważniony do reprezentowania dziecka do celów zarejestrowania jego pobytu tymczasowego, a także do celów podejmowania wszelkich działań niezbędnych do zapewnienia dziecku ochrony, dane organu właściwego do podejmowania decyzji w sprawie umieszczenia dziecka w państwie wnioskującym, orzeczenia sądów dotyczące dziecka (np. w sprawie władzy rodzicielskiej wobec dziecka) oraz inne dokumenty, które państwo wnioskujące uzna za istotne do przeprowadzenia tej procedury.

Dokumenty składa się w oryginale w języku państwa kierującego wniosek wraz z tłumaczeniem na język chorwacki. Ponieważ procedura ta ma charakter przyspieszony, komisja wydaje rozstrzygnięcie niezwłocznie po rozpatrzeniu wniosku i załączonych dokumentów. Na podstawie tego rozstrzygnięcia Ministerstwo Pracy, Systemu Emerytalnego, Rodziny i Polityki Społecznej podejmuje ostateczną decyzję o udzieleniu lub odmowie udzielenia uprzedniej zgody na transgraniczne umieszczenie dziecka na terytorium Republiki Chorwacji.

3 Czy to państwo członkowskie zniosło wymóg uprzedniej zgody w przypadku, gdy dziecko ma zostać umieszczone u określonych kategorii członków najbliższej rodziny? Jeżeli tak, jakich kategorii członków najbliższej rodziny to dotyczy?

Zgodnie z art. 82 rozporządzenia Rady (UE) 2019/1111 nie wymaga się zgody Chorwacji, jeżeli dziecko ma być umieszczone u jednego z rodziców lub u bliskiego krewnego. Do celów art. 82 ust. 2 rozporządzenia Rady (UE) 2019/1111 za bliskich krewnych uznaje się dziadków, wujostwo/stryjostwo, rodzeństwo rodzone/przyrodnie oraz dzieci rodzeństwa rodzonego/przyrodniego.

4 Czy w tym państwie członkowskim obowiązują porozumienia lub ustalenia upraszczające procedurę konsultacji w celu uzyskania zgody na transgraniczne umieszczenie dzieci?

W Chorwacji nie obowiązują porozumienia ani ustalenia upraszczające procedurę konsultacji w celu uzyskania zgody na transgraniczne umieszczanie dzieci.

Ostatnia aktualizacja: 20/05/2024

Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwy punkt kontaktowy Europejskiej Sieci Sądowej (EJN). Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. ESS ani Komisja Europejska nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie informacje, dane lub odniesienia zawarte w tym dokumencie. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.