Právo Unie, konkrétně rámcové rozhodnutí 2005/214/SVV, uplatňuje zásadu vzájemného uznávání peněžitých trestů a pokut, což umožňuje soudnímu nebo správnímu orgánu předat peněžitý trest nebo pokutu přímo orgánu v jiné zemi EU a zajistit tak jejich uznání a výkon bez dalších formalit.
Uvedená zásada se použije na všechny činy a přestupky, za které je možno uložit peněžité tresty a pokuty a u nichž se neprovádí ověření oboustranné trestnosti v souvislosti se seznamem 39 kategorií trestných činů (např. účast na zločinném spolčení, terorismus, obchodování s lidmi, znásilnění, krádež, dopravní přestupky). Peněžité tresty a pokuty musí být uloženy soudními nebo správními orgány členských států, přičemž jejich rozhodnutí musí být pravomocné, tj. již neexistuje možnost podat proti tomuto rozhodnutí odvolání.
Rozhodnutí spolu s osvědčením (107 Kb) podle uvedeného rámcového rozhodnutí může být předáno příslušným orgánům členského státu, ve kterém má fyzická nebo právnická osoba, proti níž bylo rozhodnutí vydáno, majetek nebo příjmy nebo ve kterém má obvyklé bydliště nebo sídlo. Každý členský stát určí jeden nebo více orgánů, které jsou podle jeho vnitrostátního práva příslušné pro předávání rozhodnutí o vydání peněžitých trestů a pokut v přeshraničních případech. V roce 2017 bylo z podnětu některých členských států vypracováno pět standardizovaných formulářů. Mají nezávaznou povahu a jejich cílem je usnadnit mechanismus výkonu přeshraničních peněžitých trestů a pokut, jak je stanoveno v rámcovém rozhodnutí, a mají vést ke snížení finanční a administrativní zátěže spojené s příslušným postupem.
Stát, jemuž bylo rozhodnutí předáno, může odmítnout jeho výkon pouze v omezených případech (např. pokud není předloženo příslušné osvědčení nebo pokud není úplné; peněžitý trest nebo pokuta je nižší než 70 EUR; bylo omezeno právo dotčené osoby na účinné opravné prostředky atd.). Výkon rozhodnutí se řídí právem vykonávajícího státu. V případě neuhrazení peněžitého trestu nebo pokuty může tento stát uložit trest odnětí svobody nebo jiné sankce stanovené vnitrostátním právem. Nedohodnou-li se příslušné členské státy jinak, připadnou peníze získané z výkonu rozhodnutí vykonávajícímu státu.
Podrobnější informace o provádění jednotlivými členskými státy získáte zde (budete přesměrováni na příslušnou stránku Evropské justiční sítě v trestních věcech).
Tyto stránky spravuje Evropská komise. Informace na této stránce nemusí nezbytně vyjadřovat oficiální stanovisko Evropské komise. Komise neodpovídá ani neručí za informace nebo údaje, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Pokud jde o předpisy v oblasti autorských práv pro webové stránky EU, viz právní upozornění.