U pravu EU-a, posebno Okvirnoj odluci 2005/214/PUP, primjenjuje se načelo uzajamnog priznavanja na novčane kazne, čime se pravosudnom ili upravnom tijelu omogućava da dostavi novčanu kaznu izravno tijelu u drugoj državi EU-a i da se ta kazna prizna i izvrši bez daljnjih formalnosti.
Načelo se primjenjuje na sve prijestupe u vezi s kojima se mogu nametnuti novčane kazne, a provjere dvostruke kažnjivosti ukidaju se kad je riječ o 39 navedenih prijestupa (npr. sudjelovanje u zločinačkim organizacijama, terorizam, trgovina ljudima, silovanje, krađa, prometni prekršaji). Kazne obvezno izriču pravosudna ili upravna tijela države članice i ta odluka mora biti konačna, tj. ne smije postojati mogućnost žalbe.
Odluka se zajedno s potvrdom (107 Kb) , kako je navedeno u Okvirnoj odluci, može dostaviti nadležnim tijelima države članice u kojoj fizička ili pravna osoba protiv koje je donesena odluka ima imovinu ili ostvaruje dohodak, ima uobičajeno boravište ili registrirano sjedište. Svaka država članica imenuje barem jedno tijelo koje je, u skladu s njezinim nacionalnim pravom, nadležno za dostavljanje odluka o izricanju novčanih kazni u prekograničnim predmetima. Na inicijativu određenih država članica 2017. je izrađeno 5 standardiziranih obrazaca. Neobvezujuće su prirode i cilj im je olakšati mehanizam za izvršenje prekograničnih novčanih kazni kako je utvrđeno Okvirnom odlukom, a doveli bi i do smanjenja financijskog i administrativnog opterećenja koje nastaje zbog postupka.
Država kojoj je odluka dostavljena može odbiti izvršiti odluku samo u ograničenom broju slučajeva (npr. ako navedena potvrda nije priložena, ako je nepotpuna, ako novčana kazna ne prelazi 70 EUR, ako je ograničeno pravo dotične osobe na određeni pravni lijek itd.) Izvršenje odluke uređeno je pravom države izvršiteljice. Na taj se način u slučaju nenaplaćene novčane kazne mogu nametnuti kazna zatvora ili druge kazne predviđene nacionalnim zakonodavstvom. Sredstva dobivena izvršenjem odluka pripadat će državi izvršiteljici, osim ako se dotične države članice drukčije dogovore.
Za detaljnije informacije o provedbi u različitim državama članicama, kliknite ovdje (bit ćete preusmjereni na posebnu stranicu Europske pravosudne mreže posvećenu kaznenim stvarima).
Stranicu održava Europska komisija. Informacije na ovoj stranici ne odražavaju nužno službeno stajalište Europske komisije. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest koja se odnosi na propise za autorska prava za europske stranice.