Izvorna jezična inačica ove stranice francuski nedavno je izmijenjena. Naši prevoditelji trenutačno pripremaju jezičnu inačicu koju vidite.
Swipe to change

Dostava pismena: službena dostava pravnih pismena

Luksemburg
Sadržaj omogućio
European Judicial Network
Europska pravosudna mreža (u građanskim i trgovačkim stvarima)

1 Što pravni pojam „dostava pismena” znači u praksi? Zašto postoje posebna pravila o „dostavi pismena”?

Otprema pismena, postupak kojim se adresatu dostavlja sudsko pismeno, u Luksemburgu reguliran je dvama odvojenim skupovima pravila, od kojih se prvi sastoji od dva podskupa.

Prvi podskup čini dostava putem sudskog izvršitelja (signification).

Cjelovita i potpuna dostava putem sudskog izvršitelja predstavlja redoviti postupak. Provodi ga sudski izvršitelj (huissier de justice), koji osobno dostavlja pismeno adresatu nakon što provjeri njegovu kućnu adresu, prebivalište ili sjedište. Taj postupak omogućuje veći stupanj sigurnosti. Primjenjuje se na otpremu raznih pismena kojima se pokreće postupak u prvom stupnju (actes introductifs en première instance) i na sve obavijesti o žalbi (actes d’appel). Primjenjuje se i kao opće pravilo na otpremu sudskih presuda, označavajući početak roka dostupnog za žalbu i izvršenje.

Za određene postupke pred mirovnim sucima koristi se pojednostavnjeni oblik dostave za dostavu pismena kojima se pokreće postupak: sudski izvršitelj provjerava kućnu adresu, prebivalište ili sjedište adresata i šalje pismeno preporučenom pošiljkom s povratnicom.

Dostava poštom (notification) ne uključuje sudskog izvršitelja. Stoga nudi manji stupanj sigurnosti od dostave putem sudskog izvršitelja. Pisarnica suda (greffe du tribunal) šalje pismeno (pismeno kojim se pokreće postupak ili presliku presude) preporučenom pošiljkom s povratnicom. Taj se postupak većinom koristi u prvostupanjskim postupcima koji se odnose na stanarsko (bail à loyer) i radno pravo (droit du travail). Dostava presuda poštom isto tako označava početak roka koji je dostupan za žalbu.

2 Koja je pismena potrebno službeno dostaviti?

Većina se postupovnih pismena mora dostaviti prije nego što se mogu predati sucu.

Zakonom se posebno zahtijeva dostava pismena kojima se pokreće postupak i poziva tuženika da se osobno ili putem odvjetnika pojavi pred sucem.

Presude se moraju dostaviti i kako bi ostvarile učinak res judicata po proteku rokova za žalbu.

3 Tko je odgovoran za dostavu pismena?

Dostavu izvršava sudski izvršitelj, u cijelosti kao cjelovitu i potpunu dostavu ili samo kao pojednostavnjenu dostavu (signification atténuée) slanjem preporučene pošiljke s povratnicom.

Dostava poštom podrazumijeva da pisarnica suda šalje adresatu pismeno preporučenom pošiljkom s povratnicom.

4 Upiti o adresi

4.1 Pokušava li tijelo koje prima zahtjev u toj državi članici na vlastitu inicijativu utvrditi gdje se nalazi primatelj pismena koja treba dostaviti ako navedena adresa nije točna? Vidjeti i obavijest u skladu s člankom 7. stavkom 2. točkom (c) Uredbe o dostavi pismena

Sudski izvršitelji, kao tijelo koje prima zahtjev, dužni su po zakonu dostaviti pismena adresatu osobno ili na njegovu kućnu adresu, odnosno sjedište. Sudski izvršitelji podnose zahtjeve za informacije o adresama fizičkih ili pravnih osoba u baze podataka koje su im dostupne, na vlastitu inicijativu, prije nego što bilo koje pismeno proslijede adresatu. Ako na području nadležnosti sudskog izvršitelja postoji nova službena adresa, sudski izvršitelj dostavlja pismeno na tu novu adresu.

U svrhu obavljanja svojih zadaća sudski izvršitelji ovlašteni su pristupiti sljedećim podacima:

  • Fizičke osobe:
    • ime i prezime
    • kućna adresa
    • datum rođenja.

Te se informacije mogu pronaći u registru fizičkih osoba (registre des personnes physiques). Sudski izvršitelji imaju pravo pristupa tom registru za obavljanje svojih zadaća.

  • Trgovačka društva:
    • naziv
    • tvrtka
    • registrirano sjedište
    • broj upisa u trgovački registar.

Za trgovačka društva upisana u obrtni i trgovački registar ti su podaci javni i stoga slobodno dostupni.

4.2 Imaju li strana pravosudna tijela i/ili stranke u sudskim postupcima pristup registrima ili uslugama u toj državi članici kojima se omogućuje utvrđivanje trenutačne adrese osobe? Ako da, koji registri ili usluge postoje i koji se postupci moraju slijediti? Je li potrebno platiti naknadu i ako da, u kojem iznosu?

Strana pravosudna tijela i/ili stranke u sudskom postupku ne mogu pristupiti registru fizičkih osoba radi utvrđivanja adrese fizičke osobe.

Za trgovačka društva upisana u obrtni i trgovački registar osnovni podaci (sjedište, naziv, broj upisa u trgovački registar) dostupni su javnosti besplatno. Pristup detaljnijim informacijama naplaćuje se.

4.3 Koju vrstu pomoći u upitima o adresi iz drugih država članica pružaju tijela te države članice u skladu s člankom 7. stavkom 1. Uredbe o dostavi pismena? Vidjeti i obavijest u skladu s člankom 7. stavkom 1. Uredbe o dostavi pismena.

U skladu s člankom 7. Luksemburg pruža pomoć predviđenu člankom 7. stavkom 1. točkom (a) pri utvrđivanju adrese osobe kojoj treba dostaviti sudsko ili izvansudsko pismeno.

Sudski izvršitelji su nadležna tijela kojima otpremna tijela mogu uputiti zahtjeve za utvrđivanje adrese osobe kojoj treba dostaviti pismeno.

Sudske izvršitelje i informacije o njihovoj područnoj nadležnosti možete potražiti na sljedećim internetskim stranicama:

Komora sudskih izvršitelja Luksemburga

5 Kako se pismeno obično dostavlja u praksi? Postoje li alternativni načini koje se mogu primijeniti (osim zamjenske dostave iz točke 7. u nastavku)?

  • Sažetak postupka za dostavu poštom

Ako poštanski službenik zatekne adresata na adresi, traži ga da potpiše povratnicu, koja se zatim vraća pošiljatelju. Ako adresat odbije potpisati povratnicu, poštanski službenik bilježi to odbijanje, a pismeno se smatra dostavljenim. Taj se postupak naziva osobnom dostavom putem pošte.

Ako se adresat ne može pronaći, a druga osoba na kućnoj adresi, adresi prebivališta ili sjedišta preuzme preporučenu pošiljku, poštanski službenik upisuje identitet te osobe na povratnici. Dostava poštom trećoj strani smatra se dostavom putem pošte na kućnu adresu.

Ako se nitko ne može pronaći na adresi, a ona je ispravna, poštanski službenik ostavlja u poštanskom sandučiću obavijest kojom poziva adresata da u roku navedenom u obavijesti preuzme pismeno u poštanskom uredu. Pismeno se u tom slučaju smatra dostavljenim čak i ako adresat ne ode do poštanskog ureda. Taj se postupak naziva i dostavom putem pošte na kućnu adresu.

Ako se adresa ne može pronaći, poštanski službenik vraća pismeno pošiljatelju i javlja da pismeno nije dostavljeno. U tom slučaju podnositelj zahtjeva mora navesti novu adresu. Ako adresat nema poznatu adresu, podnositelj zahtjeva može odustati od dostave pismena poštom i zatražiti dostavu putem sudskog izvršitelja, ako je potrebno i sa zapisnikom o istraživanju.

Taj se postupak dostave pismena primjenjuje samo ako adresat ima boravište u Luksemburgu. Ako adresat ima boravište u inozemstvu, pismeno mora dostaviti sudski izvršitelj.

  • Sažetak postupka za dostavu putem sudskog izvršitelja

Dostava putem sudskog izvršitelja uključuje osobnu dostavu pismena adresatu na bilo kojem mjestu gdje ga sudski izvršitelj zatekne.

Sudski izvršitelj u pravilu odlazi na kućnu adresu adresata. Međutim, pismeno se može dostaviti na bilo kojem mjestu na kojem sudski izvršitelj zatekne adresata, na primjer na njegovu radnom mjestu.

Pismeno se smatra osobno dostavljenim kad se primjerak preda u ruke adresata. Ako se radi o pravnoj osobi, pismeno se smatra osobno dostavljenim kad se primjerak preda njezinu pravnom zastupniku, odvjetniku ili bilo kojoj drugoj osobi koja je za to ovlaštena. U slučaju dostave na adresi za dostavu pismeno se smatra osobno dostavljenim kad se primjerak preda zastupniku.

Ako adresat prihvati primjerak, sudski izvršitelj to bilježi u obavijesti o dostavi (exploit). U tom se slučaju pismeno smatra dostavljenim na dan predaje adresatu.

Ako adresat odbije prihvatiti primjerak, sudski izvršitelj to bilježi u obavijesti o dostavi. U tom se slučaju pismeno smatra dostavljenim na dan uručenja adresatu. Taj se postupak naziva osobnom dostavom putem sudskog izvršitelja.

Ako se pismeno ne može osobno dostaviti, sudski izvršitelj odlazi na kućnu adresu, adresu prebivališta ili sjedišta adresata. Primjerak se predaje bilo kojoj osobi koja se tamo nalazi, pod uvjetom da ta osoba prihvati pismeno, uz navođenje njezina prezimena, imena, svojstva i adrese te uz predaju potvrde o primitku. Uručuje se u zatvorenoj omotnici na kojoj su naznačeni samo prezime, imena, svojstvo i adresa adresata s pečatom sudskog izvršitelja na pečatu omotnice. Primjerak se ne može predati djetetu mlađem od 15 godina ili osobi koja je zatražila dostavu pismena. Sudski izvršitelj na kućnoj adresi, adresi prebivališta ili sjedišta u zatvorenoj omotnici ostavlja obavijest s datumom da je primjerak dostavljen i podatke o osobi kojoj je primjerak uručen. U svim tim slučajevima pismeno se smatra dostavljenim na dan uručenja primjerka. Taj se postupak naziva dostavom putem sudskog izvršitelja na kućnu adresu.

U svim slučajevima sudski izvršitelj sastavlja zapisnik o ispunjenju formalnosti koji se prilaže izvorniku pismena. Potonje se zajedno sa zapisnikom o dostavi vraća osobi koja je zatražila dostavu.

Ne smiju se koristiti nikakve alternativne metode osim zamjenske dostave navedene u točki 7. u nastavku.

6 Je li elektronička dostava pismena (dostava sudskih ili izvansudskih pismena elektroničkom komunikacijom na daljinu, primjerice e-poštom, sigurnom internetskom aplikacijom, faksom, SMS-om itd.) dopuštena u parničnim postupcima? Ako da, za koju je vrstu postupaka dozvoljena? Postoje li ograničenja u pogledu dostupnosti/pristupa tom načinu dostave pismena ovisno o tome tko je primatelj (pravni stručnjak, pravna osoba, poduzeće ili drugi poslovni subjekt itd.?)

Elektronička dostava pismena nije dopuštena Novim zakonom o parničnom postupku (Nouveau Code de Procédure Civile).

6.1 Koja je vrsta elektroničke dostave u smislu članka 19. stavka 1. Uredbe o dostavi pismena dostupna u toj državi članici u kojoj se dostava obavlja izravno osobi koja ima poznatu adresu za dostavu u drugoj državi članici?

Nije primjenjivo.

6.2 Je li ta država članica u skladu s člankom 19. stavkom 2. Uredbe o dostavi pismena navela dodatne uvjete pod kojima će prihvaćati elektroničku dostavu e-poštom iz članka 19. stavka 1. točke (b) te uredbe? Vidjeti i obavijest u skladu s člankom 19. stavkom 2. Uredbe o dostavi pismena

Ne.

7 „Zamjenska” dostava

7.1 Dopušta li zakon te države članice druge načine dostave u slučajevima kad nije bilo moguće pismena dostaviti primatelju (npr. obavijest na kućnu adresu, na ured sudskog izvršitelja, poštom ili stavljanjem pismena na oglasnu ploču suda)?

Dostava putem sudskog izvršitelja na kućnu adresu

Ako se pismeno ne može osobno dostaviti adresatu, primjerak se dostavlja na njegovu kućnu adresu. Ako adresat ne živi na toj adresi ili nema kućnu adresu, primjerak se dostavlja na adresu njegova glavnog mjesta stanovanja. Ako je riječ o pravnoj osobi, pismeno se dostavlja na adresu njezina registriranog sjedišta ili upravnog ureda.

Primjerak se predaje bilo kojoj osobi koja se tamo nalazi, pod uvjetom da ta osoba prihvati pismeno, uz navođenje njezina prezimena, imena, svojstva i adrese te uz predaju potvrde o primitku. Uručuje se u zatvorenoj omotnici na kojoj su naznačeni samo prezime, imena, svojstvo i adresa adresata s pečatom sudskog izvršitelja na pečatu omotnice.

Primjerak se ne može predati djetetu mlađem od 15 godina ili osobi koja je zatražila dostavu pismena.

Sudski izvršitelj na kućnoj adresi ili adresi glavnog mjesta stanovanja adresata ili na adresi registriranog sjedišta ili upravnog ureda pravne osobe ostavlja u zatvorenoj omotnici obavijest s datumom da je primjerak dostavljen i podatke o osobi kojoj je primjerak uručen.

Sudski izvršitelj prilaže i primjerak pismena na neovjerenom papiru. Isto se primjenjuje i u slučaju dostave na adresu za dostavu.

U svim tim slučajevima pismeno se smatra dostavljenim na dan uručenja primjerka.

U skladu s člankom 161. Novog zakona o parničnom postupku: dostava na kućnu adresu definira se kao dostava na adresu na koju je adresat prijavljen u registru stanovništva.

U članku 164. Novog zakona o parničnom postupku navodi se sljedeće: Pismena se dostavljaju:

1.° državi, na urede premijera

2.° javnim institucijama, na njihove urede

3.° općinama, na općinske urede

4.° trgovačkim društvima, neprofitnim udrugama i komunalnim poduzećima na adresu njihova registriranog sjedišta ili njihovu voditelju.

Dostava putem sudskog izvršitelja uz ostavljanje primjerka obavijesti o dostavi

U članku 155. stavku 6. Novog zakona o parničnom postupku navedeno je: Ako se dokument ne može dostaviti kako je prethodno navedeno i ako je iz obavljenih provjera, koje sudski izvršitelj treba zabilježiti u pismenu, vidljivo da adresat živi na navedenoj adresi, sudski izvršitelj ostavlja na toj adresi primjerak pismena u zapečaćenoj omotnici zajedno s obavijesti adresatu da nikoga nije bilo na toj adresi ili da su prisutne osobe odbile primiti primjerak pismena.

Pismeno se smatra dostavljenim na dan njegova ostavljanja. Istog dana ili najkasnije prvog radnog dana nakon toga sudski izvršitelj običnom poštom šalje primjerak pismena i prethodno navedenu obavijest na adresu navedenu u pismenu.

Dostava putem sudskog izvršitelja na nepoznatu adresu

U članku 157. Novog zakona o parničnom postupku određen je ovaj način dostave ako adresat nema poznatu kućnu adresu ili adresu prebivališta ili sjedišta te se navodi: Ako osoba kojoj se pismeno mora dostaviti nema poznatu kućnu adresu ili adresu prebivališta, sudski izvršitelj sastavlja zapisnik o dostavi u kojem točno navodi korake poduzete da bi se pronašlo adresata. U zapisniku o dostavi navode se priroda pismena i ime tražitelja dostave.

Istog dana ili najkasnije prvog radnog dana nakon toga sudski izvršitelj šalje adresatu primjerak pismena i zapisnika o dostavi preporučenom pošiljkom s povratnicom na posljednju poznatu adresu adresata. Isti se postupak provodi i običnom poštom istog dana.

U primjerku zapisnika o dostavi koji se šalje adresatu dostavlja mu se obavijest da u uredu sudskog izvršitelja može u roku od tri mjeseca preuzeti primjerak pismena ili da u tu svrhu može ovlastiti bilo koju osobu po svojem izboru.

U članku 157. stavku 3. Novog zakona o parničnom postupku navedeno je: Prethodne odredbe primjenjuju se na dostavu pismena koje se odnosi na pravnu osobu koja više nema poznati poslovni nastan u mjestu koje je u obrtnom i trgovačkom registru navedeno kao sjedište.

Ostali oblici dostave putem sudskog izvršitelja

U članku 157. stavku 4. među ostalim je navedeno: Ako je pismeno kojim se pokreće postupak ili istovrijedno pismeno dostavljeno u skladu s prethodnim odredbama i ako se tuženik ne pojavi, sudac koji vodi predmet može, prema potrebi, naložiti objavu obavijesti u luksemburškim ili stranim novinama.

U članku 158. Novog zakona o parničnom postupku dodaje se: Ako adresat pismena nije pronađen ili ako se ne dokaže da je bio učinkovito obaviješten, sudac na vlastitu inicijativu može naložiti sve dodatne korake, osim privremenih i zaštitnih mjera potrebnih za zaštitu prava podnositelja zahtjeva.

U članku 81. Novog zakona o parničnom postupku dodatno je navedeno: Tuženik koji se ne pojavi može, na inicijativu podnositelja zahtjeva ili odlukom suca donesenom na njegovu inicijativu, biti ponovno pozvan da se pojavi ako pismeno o pokretanju postupka nije bilo osobno dostavljeno. Pismeno kojim se pokreće postupak reproducira se na temelju prvog pismena kojim se pokreće postupak, osim ako se ne primjenjuju pravila specifična za određene jurisdikcije.

Dostava preporučenom pošiljkom s povratnicom

Pismeno koje izdaje sudska pisarnica dostavlja se preporučenom pošiljkom s povratnicom.

Ako adresa adresata nije poznata, pismeno se dostavlja putem sudskog izvršitelja.

7.2 Ako se primjenjuju drugi načini dostave, kada se smatra da su dokumenti dostavljeni?

Ako pismeno dostavlja osobno sudski izvršitelj, u obavijesti o dostavi navodi se datum dostave koji odgovara datumu uručenja obavijesti o dostavi adresatu ili na njegovu adresu prebivališta ili datumu kad je pismeno ostavljeno na kućnoj adresi adresata.

Ako se pismeno dostavlja poštom, datum dostave preporučene pošiljke na kućnu adresu, adresu prebivališta ili sjedišta adresata predstavlja datum dostave.

7.3 Ako je drugi način dostave pohrana pismena na posebno mjesto (npr. u poštanski ured), kako se primatelja obavješćuje o tome?

U svim slučajevima adresata obavješćuje sudski izvršitelj (dostava putem sudskog izvršitelja) ili poštanski službenik (dostava poštom) koji ostavlja obavijest o neizvršenoj dostavi.

7.4 Ako primatelj odbija prihvatiti dostavu pismena, koje su posljedice? Smatra li se pismeno propisno dostavljenim ako odbijanje nije bilo zakonito?

Adresat u svim slučajevima može odbiti preuzimanje pismena. Unatoč tome, dostava je valjana i proizvodi pravne učinke u trenutku kad sudski izvršitelj ili poštanski službenik ispune svoje zakonske obveze, tj. kad ostave obavijest o neizvršenoj dostavi.

U svim slučajevima adresat nakon toga može osporiti valjanost dostave tako da dokaže da naznačena adresa nije njegova kućna adresa, adresa prebivališta ni adresa za dostavu. Samim time dostava putem sudskog izvršitelja nudi veću pravnu sigurnost od dostave preporučenom pošiljkom s povratnicom jer sudski izvršitelj koji vrši dostavu provjerava adresu adresata u registru fizičkih osoba ili obrtnom i trgovačkom registru. Nadalje, datum dostave preporučene pošiljke ne može se sa sigurnošću dokazati ako adresat nije datirao i potpisao povratnicu pri (prvoj) predaji preporučene pošiljke na kućnu adresu, adresu prebivališta ili sjedišta. Nasuprot tome, datum dostave putem sudskog izvršitelja uvijek je naveden na obavijesti o dostavi koju sastavlja sudski izvršitelj.

8 Dostava poštom iz inozemstva (članak 18. Uredbe o dostavi pismena)

8.1 Ako poštanska služba dostavlja pismena poslana iz inozemstva primatelju u toj državi članici u situaciji u kojoj se zahtijeva potvrda o primitku (članak 18. Uredbe o dostavi pismena), dostavlja li poštanska služba pismena samo primatelju ili smije li, u skladu s nacionalnim pravilima poštanske dostave, pismena dostaviti drugoj osobi na istoj adresi?

U odnosu na globalne poštanske usluge u članku 6.3.9. Općih uvjeta za pružanje usluga (Conditions générales de fourniture des services offerts) navodi se: Preporučene pošiljke moraju se isporučiti adresatu na navedenoj adresi ili, ako je on odsutan: svakoj punoljetnoj osobi koja primi pošiljku na toj adresi i koja se svojim potpisom smatra propisno ovlaštenom od strane adresata te se obvezuje preuzeti dostavu u ime i za račun adresata ili bilo kojoj odrasloj osobi koja predoči: i. dostavnicu ili potvrdu koja se odnosi na mjesto preuzimanja na kojem se isporuka pohranjuje i ii. svoj identifikacijski dokument.

8.2 U skladu s pravilima poštanske dostave u toj državi članici, kako se izvršava dostava pismena iz inozemstva u skladu s člankom 18. Uredbe o dostavi pismena, ako na adresi za dostavu nije zatečen ni primatelj ni druga osoba koja je ovlaštena primiti dostavu (ako je to moguće prema nacionalnim pravilima poštanske dostave – vidjeti prethodno)?

Poštanske pošiljke dostavljaju se na navedenu adresu, osim ako postoji očita greška (primjeri: netočno napisan naziv ulice, netočan kućni broj, očito netočan poštanski broj itd.).

Ako adresat nije dostupan na navedenoj adresi, preporučena se pošiljka ne dostavlja. Poštanski službenik ostavlja obavijest o neizvršenoj dostavi.

Poštanske pošiljke koje se nisu mogle odložiti u poštanski sandučić adresata ili koje nije bilo moguće predati ovlaštenoj osobi pri dolasku poštanskog djelatnika zadržavaju se za adresata u njegovu lokalnom poštanskom uredu u razdoblju koje odredi poštansko poduzeće i koje se navodi u obavijesti o neizvršenoj dostavi koja se ostavlja u poštanskom sandučiću adresata. Po isteku roka pošiljke se vraćaju pošiljatelju ako je poznat.

8.3 Postoji li određeni rok za preuzimanje pismena prije nego što ga poštanska služba vrati pošiljatelju? Ako da, kako se primatelja obavješćuje o tome da ga u poštanskom uredu čeka pismovna pošiljka koju treba preuzeti?

Poštanske pošiljke koje se nisu mogle odložiti u poštanski sandučić adresata ili koje nije bilo moguće predati ovlaštenoj osobi pri dolasku poštanskog djelatnika zadržavaju se za adresata u njegovu lokalnom poštanskom uredu u razdoblju koje odredi poštansko poduzeće i koje se navodi u obavijesti o neizvršenoj dostavi koja se ostavlja u poštanskom sandučiću adresata. Po isteku roka pošiljke se vraćaju pošiljatelju ako je poznat.

9 Postoji li pisani dokaz o dostavi pismena?

Ako se pismeno dostavlja poštom, povratnica služi kao dokaz primitka. Ako se pismeno dostavlja putem sudskog izvršitelja, on sastavlja zapisnik o poduzetim radnjama. Sudski izvršitelj je pravosudni službenik i njegov zapisnik vrijedi kao dokaz, osim ako se dokaže da je krivotvoren.

10 Što se događa ako nešto pođe po zlu i primatelj ne primi pismeno ili se pri dostavi dogodi povreda zakona (npr. dokument se dostavi trećoj osobi)? Može li dostava pismena svejedno biti valjana (npr. je li moguće ispraviti povredu zakona) ili je potrebno iznova dostaviti pismeno?

Ako su prekršena postupovna pravila za dostavu pismena, dostava se može proglasiti nevaljanom.

Međutim, nevaljanost zbog postupovne pogreške može se proglasiti samo ako se dokaže da je ta pogreška nepovoljno utjecala na adresata.

O tome odlučuje sudac.

Ako se pismeno kojim se pokreće postupak nije moglo osobno uručiti adresatu, a adresat se nije pojavio, sudac može zatražiti od podnositelja zahtjeva da pismeno ponovno dostavi (članak 81. Novog zakona o parničnom postupku). Taj postupak omogućuje otklanjanje svake sumnje o tome zašto se predmetna stranka nije pojavila.

U postupcima u kojima stranke obično poziva sudska pisarnica sudac od podnositelja zahtjeva može zatražiti i da pismeno dostavi putem sudskog izvršitelja ako postoje bilo kakve sumnje u valjanost poziva dostavljenih preporučenom pošiljkom.

Naposljetku, sudac može donijeti presudu inter partes protiv stranke koja nije došla na ročište samo ako se dokaže da je toj stranci dostava poziva izvršena osobno. Ako to nije slučaj (npr. ako je poziv uručen drugoj osobi na adresi), presuda se donosi zbog izostanka i stoga se može poništiti.

11 Ako adresat odbije primitak pismena na temelju korištenog jezika (članak 12. Uredbe o dostavi pismena), a sud ili tijelo pred kojim je pokrenut sudski postupak nakon provjere odluči da odbijanje nije bilo opravdano, postoji li poseban pravni lijek za osporavanje te odluke?

Ne, primjenjuju se redovni pravni lijekovi.

12 Moram li platiti dostavu pismena i ako da, koliko? Postoji li razlika između dostave pismena u skladu s nacionalnim pravom i dostave pismena iz druge države članice? Vidjeti i obavijest u skladu s člankom 15. Uredbe o dostavi pismena u pogledu dostave pismena iz druge države članice

Da. Ako se pismeno dostavlja putem sudskog izvršitelja u skladu s nacionalnim pravom, primjenjivi troškovi navedeni su u izmijenjenoj uredbi velikog vojvodstva (règlement grand-ducal modifié) od 24. siječnja 1991. kojom se utvrđuju naknade za sudske izvršitelje.

Ako zahtjev za dostavu potječe iz druge države članice, sudski izvršitelj primjenjuje naknadu navedenu u prethodno navedenoj uredbi, koja trenutačno iznosi 138 EUR.

Dostava putem sudske pisarnice je besplatna.

Posljednji put ažurirano: 22/11/2023

Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća kontaktna točka EJN-a. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska pravosudna mreža i Europska komisija ne preuzimaju nikakvu odgovornost u pogledu informacija ili podataka sadržanih ili navedenih u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.