Намиране на информация по региони
Общо описание
Първоначалното обучение е задължително за всички обучаващи се и новоназначени магистрати. То се организира от Белгийския институт за съдебно обучение на двата основни национални езика (френски или нидерландски).
Достъп до първоначалното обучение
Първоначалното обучение е насочено към две целеви групи:
- Стажантите в съдебната система
Стажантите в съдебната система се избират след конкурсен изпит, организиран ежегодно от Висшия съдебен съвет. Броят на наличните места се определя всяка година от Министерството на правосъдието за всяка езикова роля. Само кандидатите с подходяща квалификация могат да започнат съдебен стаж, който започва на 1 октомври всяка година и продължава две години. Задължителното първоначално обучение се провежда по време на техния стаж.
- Новоназначените магистрати
Висшият съдебен съвет организира годишни изпити за правоспособност за кандидати за магистрати с професионален опит от най-малко 5 години (в прокуратурите) или 10 години (в съдилищата), както и устни изпити за оценяване (т.нар. „трети изпит“) за адвокати с най-малко 20 години опит. Успешно издържалите конкурса кандидати получават удостоверение, което им позволява да кандидатстват за свободна длъжност в магистратурата в срок от 5 години след получаване на удостоверението. Процедурата за подбор се организира и от Висшия съдебен съвет. След назначаването им те трябва да следват специална програма за първоначално обучение (на френски или нидерландски).
Формат и съдържание на първоначалното обучение
За стажанти в съдебната система, първоначалното обучение трае 2 години — от 1 октомври всяка година до 30 септември две години по-късно. Обучението започва с 11-месечен стаж в прокуратура, по време на който стажантът изпълнява функциите на прокурор под ръководството на наставник. В края на стажа в прокуратурата наставникът изготвя доклад за стажа. От септември до декември през следващата година стажантът участва в тримесечен външен стаж в съдебните служби (съдебна зала, затвор, полицейски сили и др.). От декември нататък започва стажът в съда, по време на който стажантът подготвя съдебни решения, също под надзора на наставник в съда, който също изготвя доклад за стажа след неговия край (в края на септември).
По време на този 2-годишен стаж стажантите трябва да преминат задължителна програма за обучение (на френски или нидерландски) с обща продължителност 60 дни, включително 3 присъствени семинара от по една седмица и няколко дни за обучение по конкретни теми. Специален курс на обучение е посветен на международното сътрудничество по наказателноправни въпроси. Другите задължителни курсове за обучение също се отнасят до европейското законодателство, когато е приложимо.
Участието в програмата AIAKOS на EJTN също е задължително: стажантите отиват за една седмица на обмен в чужбина, след което участват и в седмицата на AIAKOS в Белгия, организирана от Белгийския институт за съдебно обучение (IGO-IFJ) за чуждестранни участници, която е съсредоточена основно върху европейското право, езиковите умения и изграждането на контакти.
Ако стажантът завърши успешно стажа и е преминал всички задължителни курсове за обучение, той ще получи удостоверение за стаж, което му позволява да кандидатства за свободни длъжности за магистрати. Не се полагат допълнителни изпити.
За новоназначените магистрати, които кандидатстват въз основа на удостоверение за положен изпит за правоспособност и след това започват направо като магистрати при назначаването си, се предоставя съкратена програма за обучение. Тя включва задължителни курсове, съответстващи на тяхната функция.
Както стажантите в съдебната система, така и новоназначените магистрати могат да участват в езикови курсове, но те не са задължителни.
Повечето от курсовете за обучение се водят от магистрати на длъжност и външни експерти. Във всички курсове за обучение се обръща специално внимание на практическото прилагане на придобитите умения, като се организират семинари, упражнения или ролеви игри.
Приключване на процеса на първоначално обучение и квалификация
Всички свободни работни места за магистрати се публикуват в белгийския Официален вестник.
Кандидатите, издържали успешно изпита за професионални умения и устния изпит за оценка, стажантите, които притежават удостоверение за стаж, и вече назначените магистрати могат да кандидатстват за тези свободни длъжности чрез Министерството на правосъдието.
Министерството на правосъдието събира сведения относно кандидата, например от адвокатската колегия (ако кандидатите са адвокати), председателя на бъдещия съд и председателя на настоящия съд (ако е приложимо).
Досието за кандидатура (включващо получените сведения) се изпраща на Висшия съдебен съвет, който след това кани кандидатите на изслушване, на което те могат да мотивират и предоставят допълнителна информация за своята кандидатура.
Въз основа на всички тези елементи Висшият съвет предлага на министъра на правосъдието най-добре класиралите се кандидати, за да бъдат официално назначени.
Висшият съдебен съвет отговаря за подбора и номинирането на магистрати.
Тази страница се поддържа от Европейската комисия. Информацията на тази страница не отразява задължително официалната позиция на Европейската комисия. Комисията не поема никаква отговорност по отношение на информацията или данните, които се съдържат или са споменати в този документ. За да се запознаете с правилата относно авторското право за страниците на ЕС, моля прочетете правната информация.