Първоначално обучение на съдии и прокурори в Европейския съюз

Гърция

Гърция

Общо описание

В Гърция задължителното първоначално обучение за съдии и прокурори се предлага от Националното училище за съдии, създадено през 1 995 г. в Солун като публичен субект под надзора на министъра на правосъдието. Съществуват четири основни категории обучаващи се:

  1. Административни съдии (Държавен съвет, Сметна палата, административни съдилища)
  2. Съдии по граждански/наказателни дела
  3. Прокурори
  4. Мирови съдии.

Настоящата законова основа на обучението е член 88 от Конституцията и Закон № 4871/2021, които бяха приети наскоро (10.12.2021 г.) за изменение на предишното законодателство. Броят на обучаващите се във всяка категория (по една на година) варира в зависимост от броя на съдиите, които се очаква да се пенсионират през следващата година. Обикновено 130—200 обучаващи се от всички категории се обучават за всеки клас (година).

Достъп до първоначалното обучение

Всяка година се организират три различни приемни изпита — един за административните съдии, един за прокурорите и един за общите съдии (общ изпит за съдии по граждански/наказателни дела и мирови съдии). За кандидатстване се допускат:

а. адвокати, упражнявали адвокатска професия в продължение на най-малко 2 години, освен ако притежават докторска степен по право, като в този случай е необходима само 1 година стаж,
б. съдебни служители, които притежават диплома по право и са работили най-малко 3 години в съдилищата,
в. членове на държавната правна служба,
г. мирови съдии (за всяка друга категория).

Всички кандидати трябва да са на възраст 28—40 години (в годината на изпита) и да не са осъждани.

Всеки изпит се провежда от комисия от 5 изпитващи (6 при изпита за административни съдии), мнозинството от които са висши съдии и прокурори, и включва писмен и устен изпит. Писмените изпити се провеждат на 2 етапа. На етап 1 кандидатите полагат изпит по чужди езици (избор между английски, френски, немски и италиански). Тези, които преминават успешно този етап, участват в етап 2, който включва 4 теста в различни области на вътрешното право, свързани с всяка категория. Всички писмени изпити се провеждат в Солун. Кандидатите, които са издържали писмените изпити, участват в устни изпити, провеждани по същите теми като писмените (плюс правото на ЕС), публично пред съответната комисия. Устните изпити се провеждат в Държавния съвет (за административните съдии) и във Върховния граждански и наказателен съд (за всички останали категории).

Понастоящем няма алтернативни начини за постъпване в съдебната система.

Формат и съдържание на първоначалното обучение

Продължителността на обучението е 16 месеца, което е структурирано в две фази. През първата фаза (10 месеца) обучаващите се преминават основно теоретично обучение в Националното училище за съдии. Този период е разделен на 2 части. През първите 5 месеца обучаващите се преминават общо обучение, докато през следващите 5 месеца обучаващите се от всяка категория се специализират в предмета на дейност на съдилищата, в които ще изпълняват задълженията си (въз основа на приемния изпит и средната оценка от първата част на фаза 1) и полагат заключителните си изпити. По време на втората фаза (6 месеца) те преминават практическо обучение в определени съдилища в зависимост от категорията си.

Целите на обучението включват овладяване управлението на делата и на сроковете, актуализиране на познанията по право (както национално, така и на правото на ЕС), съдебната практика и въпросите на информационните технологии (включително ИИ), способност за работа в международна среда, както и развиване на важни „меки“ умения, като независимост и придържане към основните принципи на републиката и съдебната етика, правилно поведение спрямо колеги, съдебни служители, адвокати и страни по делото, умения за комуникация и сътрудничество и др. Тези цели са постигнати, например, чрез получаване на езиково обучение, участие — под ръководството на опитни обучители — в симулирани съдебни процеси и обсъждания, семинари, работни групи, образователни посещения, дейности на EJTN/ERA, програми за обмен и др. Обучителите включват предимно съдии, но в зависимост от темата могат да участват и представители на академичните среди и експерти. По време на втората фаза на обучението (практическо обучение) обучителите са съдии, които работят в съответните съдилища и са под надзора на старши съдия.

Приключване на процеса на първоначално обучение и квалификация

По време на първата фаза на първоначалното обучение обучаващите се се оценяват от 7 обучители. В края на първата фаза успешно преминалите обучаващи се (тези, които са достигнали средно 8/15 точки) полагат заключителен писмен изпит, организиран от състав от 3 съдии. Този изпит включва 3 теста по 3 хипотетични казуса (необходима оценка за успешно преминаване: средно 8/15 точки).

В края на фаза 1 класирането във всяка категория се основава на:

а. приемния изпит, който представлява 30 % от окончателната оценка,
б. оценката от първата фаза на обучение, представляваща 30 % от окончателната оценка, и

в. заключителния изпит, който представлява 40 % от окончателната оценка.

Класирането на този етап е особено важно за административните съдии, тъй като в зависимост от тяхното класиране, свободните длъжности във всеки съд (Държавен съвет и административни съдилища) и предпочитанията им обучаващите се се настаняват в различни съдилища за фаза 2 от първоначалното обучение (практическо обучение).

Оценяването по време на втората фаза на обучението се извършва, като всеки обучаващ се се разпределя на едно от 4 нива в зависимост от техните резултати. Лицата, поставени в ниво 1, получават 1,2 увеличение на оценката си от фаза 1, тези, които са поставени в ниво 2, получават увеличение от 1,15, тези, които попадат в ниво 3, получават увеличение от 1,1, а тези, поставени в ниво 4, не получават никакво увеличение.

По този начин се изчислява окончателната оценка и се определя окончателното класиране.

Окончателното класиране е важно за последващото назначаване на съдиите в административните съдилища, общите съдии и прокурорите в първоинстанционните съдилища и мировите съдилища в цялата страната за пробен срок от 10 месеца (преди постоянното им назначаване). Всички назначения се извършват официално с президентски указ след решение на Висшия съдебен съвет (член 90 от Конституцията, членове 67 и 78 от Закон № 1756/1988). При назначаването на съдии и прокурори Съветът е обвързан от посоченото по-горе класиране.

Последна актуализация: 19/08/2024

Тази страница се поддържа от Европейската комисия. Информацията на тази страница не отразява задължително официалната позиция на Европейската комисия. Комисията не поема никаква отговорност по отношение на информацията или данните, които се съдържат или са споменати в този документ. За да се запознаете с правилата относно авторското право за страниците на ЕС, моля прочетете правната информация.