Hledat informace podle regionů
Obecný popis
Počáteční odborná příprava je povinná pro všechny justiční čekatele a nově ustanovené soudce a státní zástupce. Tuto odbornou přípravu organizuje Belgický institut pro justiční vzdělávání v obou hlavních národních jazycích (francouzštině nebo nizozemštině).
Přístup k počáteční odborné přípravě
Počáteční odborná příprava je určena pro dvě cílové skupiny:
- Justiční čekatelé
Justiční čekatelé jsou vybíráni na základě výběrové vstupní zkoušky, kterou každoročně pořádá Nejvyšší soudní rada. Počet dostupných míst pro každou jazykovou skupinu stanovuje každý rok ministerstvo spravedlnosti. Stáž u soudu mohou zahájit pouze uchazeči, kteří mají odpovídající kvalifikaci, a tato stáž začíná každý rok vždy 1. října a trvá dva roky. Povinná počáteční odborná příprava probíhá během stáže.
- Nově ustanovení soudci a státní zástupci
Nejvyšší soudní rada pořádá každý rok zkoušky způsobilosti pro uchazeče o funkci soudce či státního zástupce, kteří mají alespoň pětiletou (v případě státních zastupitelství) nebo desetiletou (v případě soudů) odbornou praxi, a také a ústní hodnotící zkoušky (tzv. „zkouška třetího stupně“) pro advokáty s alespoň dvacetiletou praxí. Úspěšní uchazeči obdrží osvědčení, které jim umožní ucházet se o volné místo na státním zastupitelství, a to do pěti let od obdržení osvědčení. Výběrové řízení organizuje rovněž Nejvyšší soudní rada. Po svém jmenování musí uchazeči absolvovat individuálně uzpůsobený program počáteční odborné přípravy (e francouzštině nebo nizozemštině).
Formát a obsah počáteční odborné přípravy
V případě justičních čekatelů trvá počáteční odborná příprava dva roky, které začíná každý rok vždy 1. října a končí 30. září o dva roky později. Tato odborná příprava začíná jedenáctiměsíční stáží na státním zastupitelství, během níž čekatel vykonává povinnosti státního zástupce pod dohledem zkušeného mentora. Na konci stáže na státním zastupitelství vypracuje mentor zprávu o stáži. Od září do prosince následujícího roku absolvuje čekatel tříměsíční externí stáž ve službách v oblasti soudnictví (soud, věznice, policejní složky atd.). Od prosince probíhá stáž u soudu, kde čekatel připravuje rozsudky, rovněž pod dohledem mentora, který odpovídá za odbornou přípravu u soudu a který na konci stáže (koncem září) vypracuje zprávu o stáži.
V průběhu této dvouleté stáže musí čekatelé absolvovat povinný program odborné přípravy (ve francouzštině nebo nizozemštině) s celkovou dobou trvání 60 dní, včetně tří prezenčních seminářů v délce jednoho týdne a několika dnů odborné přípravy zaměřené na konkrétní témata. Zvláštní kurz odborné přípravy je pak věnován mezinárodní spolupráci v trestních věcech. Ostatní povinné kurzy odborné přípravy se v příslušných případech zabývají také evropskou legislativou.
Povinná je také účast v programu AIAKOS Evropské sítě pro justiční vzdělávání: čekatelé vyjíždějí na týdenní výměnný pobyt do zahraničí, po kterém se rovněž účastní týdne AIAKOS v Belgii, který pro zahraniční účastníky pořádá Belgický institut pro justiční vzdělávání (IGO-IFJ) a který je zaměřen především na evropské právo, jazykové dovednosti a navazování kontaktů.
Pokud čekatel úspěšně dokončí a absolvuje všechny povinné kurzy odborné přípravy, obdrží osvědčení o stáži, které mu umožní ucházet se o volné místo soudce nebo státního zástupce. Žádné další dodatečné přezkoušení neprobíhá.
Pro nově ustanovené soudce a státní zástupce, kteří se přihlásí na základě osvědčení o zkoušce způsobilosti a po svém ustanovení nastoupí přímo do funkce soudce či státního zástupce, je určen zkrácený program odborné přípravy. Ten zahrnuje povinná školení týkající se jejich funkce.
Justiční čekatelé i nově jmenovaní soudci a státní zástupci mohou absolvovat jazykové kurzy, které však nejsou povinné.
Většinu kurzů odborné přípravy vedou aktivní soudci a externí odborníci. Všechny kurzy odborné přípravy věnují velkou pozornost praktickému využití získaných dovedností, a to prostřednictvím seminářů, cvičení nebo hraní rolí.
Ukončení počáteční odborné přípravy a procesu kvalifikace
Všechna volná místa soudců nebo státních zástupců jsou zveřejněna v belgickém úředním věstníku.
Úspěšní účastníci zkoušky odborné způsobilosti a ústní hodnotící zkoušky, čekatelé, kteří mají osvědčení o absolvované praxi, a již ustanovení soudci a státní zástupci se mohou na tyto volné pozice hlásit prostřednictvím ministerstva spravedlnosti.
Ministerstvo spravedlnosti si vyžádá určitá stanoviska ohledně uchazeče, například od advokátní komory (v případě, že se jedná o advokáty, kteří se hlásí na danou pozici), budoucího předsedy soudu a případně současného předsedy soudu.
Spis o uchazečích (včetně obdržených stanovisek) je zaslán Nejvyšší soudní radě, která následně pozve uchazeče na slyšení, kde mohou uvést své důvody, proč se o místo ucházejí, a poskytnout další informace.
Na základě všech těchto náležitostí Nejvyšší rada navrhne ministrovi spravedlnosti uchazeče, kteří získali nejlepší hodnocení, k jejich oficiálnímu jmenování.
Za výběr a jmenování soudců a státních zástupců odpovídá Nejvyšší soudní rada.
Tyto stránky spravuje Evropská komise. Informace na této stránce nemusí nezbytně vyjadřovat oficiální stanovisko Evropské komise. Komise neodpovídá ani neručí za informace nebo údaje, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Pokud jde o předpisy v oblasti autorských práv pro webové stránky EU, viz právní upozornění.