Hledat informace podle regionů
Soudci
Obecný popis
Kyperská škola pro justiční vzdělávání, oficiálně zřízená v roce 2020 (zákon 101(I)/2020), odpovídá za poskytování odborné přípravy a vzdělávání kyperským soudcům, kterých je v současné době 130. Jako škola se zaměřujeme především na průběžné vzdělávání, které zahrnuje témata související s EU, ale i profesní kompetence soudců a vzdělávání v oblasti vnitrostátních právních předpisů.
Na rozdíl od jiných škol v Evropě, které se zabývají jiným než zvykovým právem a které poskytují vzdělávání justičním čekatelům před jejich jmenováním, se Kypr liší v tom, že soudci před jmenováním do soudní funkce vzdělávání neabsolvují. Navíc vzhledem k velikosti země a velmi malému počtu soudců, kteří jsou každoročně přijímáni, není vždy možné uspořádat počáteční vzdělávání pro tak malý počet soudců. V tomto ohledu se počáteční vzdělávání nenabízí každý rok ani se nenabízí příliš často. Ke jmenování nových soudců obvykle dochází po povýšení a odchodu jiných soudců do důchodu, a může tedy dojít pouze k jednomu či dvěma jmenováním za rok. Výjimkou byly roky 2020 a 2021, kdy bylo v každém roce jmenováno 12 až 15 nových soudců. Z toho důvodu bylo možné, abychom od roku 2020 zorganizovali program počáteční odborné přípravy.
Poté, co dojde k jejich jmenování, soudci absolvují úvodní kurz, v jehož rámci sledují při práci nadřízené soudce. Po úvodním kurzu je nově jmenovaným soudcům bez ohledu na jejich příslušnost, pokud je to možné, poskytnuto počáteční vzdělávání. (Podrobnosti naleznete níže v části „Forma a obsah počátečního vzdělávání“). K tomu dochází do jednoho až dvou let po jmenování. U soudců se nerozlišuje, o jaký typ soudce se jedná, jelikož počáteční vzdělávání zahrnuje program zaměřený na profesní kompetence soudců. Vzdělávání, pokud je nabízeno, je povinné a snažíme se, aby se ho zúčastnilo alespoň 15 soudců.
A konečně, na Kypru, který je zemí, jež se řídí systémem zvykového práva, nejsou státní zástupci považováni za součást soudní moci, a škola proto nezodpovídá za jejich vzdělávání. Škola však koordinuje jejich účast na vzdělávacích seminářích Evropské školy pro justiční vzdělávání.
Přístup k počáteční odborné přípravě
Jak bylo uvedeno výše, počáteční vzdělávání soudců na Kypru probíhá po jmenování do soudní funkce. V tomto ohledu neexistují žádné podmínky ani přijímací řízení, které by se vztahovaly na účast na počátečním vzdělávání soudců.
Forma a obsah počáteční odborné přípravy
Nově jmenovaní soudci absolvují před nástupem do funkce úvodní kurz, který trvá 10 až 15 dnů. Během tohoto období jsou pod přímým dohledem soudce Nejvyššího soudu. Soudce Nejvyššího soudu přidělí nově jmenovanému soudci předsedu soudu, který bude zodpovědný za program úvodního kurzu, za zodpovězení všech dotazů, které se během tohoto úvodního období vyskytnou, a bude mu poskytovat poradenství v každodenních záležitostech, které se objevují v soudním řízení. Během úvodního období nově jmenovaní soudci sledují soudce u soudu, navštěvují soudní kanceláře a setkávají se s ostatními soudci.
Vzhledem k většímu počtu nově přijatých soudců nabízíme od roku 2020 v rámci počáteční vzdělávání soudců také kurz zaměřený na profesní kompetence. Tento kurz zahrnuje vzdělávání týkající se soudcovské etiky a chování, odolnosti soudců, nevědomé předpojatosti a vynášení rozsudků ex tempore. Soudci jsou vzděláváni certifikovanými školiteli školy, kteří využívají kombinaci výukových dovedností, jako jsou prezentace, videa, skupinová cvičení, případové studie a diskuse v plénu.
Nově jmenovaní soudci jsou rovněž krátce po svém jmenování vybíráni k účasti na školeních pořádaných organizacemi ERA, EJTN a dalších školeních v zahraničí.
Ukončení počátečního vzdělávání a kvalifikačního procesu
Kypr se tímto modelem pro soudce neřídí. Škola se žádným způsobem nepodílí na náboru soudců. Jak bylo uvedeno výše, počáteční vzdělávání probíhá až po jmenování soudce, není tedy krokem v rámci přijímacího řízení. Pro přijetí do funkce soudce nejsou organizovány závěrečné zkoušky ani další přijímací řízení. Škola vydává osvědčení o účasti, které je uloženo v archivu Nejvyššího soudu a v osobních spisech soudců.
Státní zástupci
Tento obsah nebyl poskytnut.
Tyto stránky spravuje Evropská komise. Informace na této stránce nemusí nezbytně vyjadřovat oficiální stanovisko Evropské komise. Komise neodpovídá ani neručí za informace nebo údaje, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Pokud jde o předpisy v oblasti autorských práv pro webové stránky EU, viz právní upozornění.