Počiatočná odborná príprava sudcov a prokurátorov v Európskej únii

Belgija

Belgija

Všeobecný opis

Počiatočná odborná príprava je povinná pre všetkých odborných justičných stážistov, resp. právnych čakateľov prokuratúry a novovymenovaných sudcov. Organizuje ju belgický inštitút odbornej justičnej prípravy v oboch hlavných národných jazykoch (francúzštine alebo holandčine).

Prístup k počiatočnej odbornej príprave

Počiatočná odborná príprava má dve cieľové skupiny:

  1. Odborní justiční stážisti, resp. právni čakatelia prokuratúry

Odborní justiční stážisti, resp. právni čakatelia prokuratúry sú vybraní po súťažnej prijímacej skúške, ktorú každoročne organizuje vysoká súdna rada. Počet dostupných miest stanovuje každý rok ministerstvo spravodlivosti pre každú jazykovú funkciu. Len primerane kvalifikovaní uchádzači môžu začať justičnú stáž, ktorá sa každoročne začína 1. októbra a trvá dva roky. Povinná počiatočná odborná príprava sa uskutočňuje počas stáže.

  1. Novovymenovaní sudcovia

Vysoká súdna rada organizuje každoročné skúšky spôsobilosti pre uchádzačov o funkciu sudcu, ktorí majú aspoň päť rokov (na prokuratúre) alebo desať rokov (na súdoch) odbornej praxe, ako aj ústne hodnotiace skúšky (tzv. „tretí spôsob skúšky“) pre advokátov najmenej s 20-ročnou praxou. Úspešní uchádzači dostanú osvedčenie, ktoré im umožňuje uchádzať sa o voľné pracovné miesto na súde do piatich rokov od získania osvedčenia. Výberové konanie organizuje aj vysoká súdna rada. Po vymenovaní musia absolvovať prispôsobený program počiatočnej odbornej prípravy (vo francúzštine alebo holandčine).

Forma a obsah počiatočnej odbornej prípravy

Počiatočná odborná príprava odborných justičných stážistov, resp. právnych čakateľov prokuratúry trvá dva roky, pričom každoročne sa začína 1. októbra a trvá do 30. septembra o dva roky neskôr. Začína sa 11-mesačnou stážou na prokuratúre, počas ktorej stážista, resp. čakateľ vykonáva povinnosti prokurátora pod dohľadom mentora. Na konci stáže na prokuratúre vypracuje mentor správu o stáži. Od septembra do decembra nasledujúceho roka stážista, resp. čakateľ absolvuje trojmesačnú externú stáž v justičných službách (súd, väznica, policajné zložky atď.). Od decembra sa začína stáž na súde, kde stážista, resp. čakateľ pripravuje rozsudky, a to aj pod dohľadom mentora na súde, ktorý potom na konci stáže (koniec septembra) vypracuje aj správu o stáži.

Počas tejto dvojročnej stáže musia stážisti, resp. čakatelia absolvovať povinnú odbornú prípravu (vo francúzštine alebo holandčine) v celkovej dĺžke 60 dní vrátane troch rezidenčných seminárov, pričom každý trvá jeden týždeň, a niekoľko dní odbornej prípravy zameranej na konkrétne témy. Špeciálny kurz odbornej prípravy je venovaný medzinárodnej spolupráci v trestných veciach. Ostatné povinné kurzy odbornej prípravy sa v prípade potreby zaoberajú aj európskymi právnymi predpismi.

Účasť na programe siete EJTN AIAKOS je takisto povinná: Stážisti, resp. čakatelia absolvujú týždennú zahraničnú výmenu, po ktorej sa zúčastnia aj na týždni AIAKOS v Belgicku, ktorý organizuje belgický inštitút odbornej justičnej prípravy (IGO-IFJ) pre zahraničných účastníkov a zameriava sa najmä na európske právo, jazykové zručnosti a vytváranie sietí.

Ak stážista, resp. čakateľ úspešne ukončí stáž a absolvoval všetky povinné kurzy odbornej prípravy, dostane osvedčenie o stáži, ktoré mu umožní uchádzať sa o voľné pracovné miesta sudcu. Neexistuje žiadne ďalšie preskúšanie.

Novovymenovaným sudcom, ktorí sa uchádzajú o miesto na základe osvedčenia o skúške spôsobilosti a potom po vymenovaní priamo začnú vykonávať funkciu sudcu, sa poskytuje skrátený program odbornej prípravy. Zahŕňa povinné kurzy odbornej prípravy súvisiace s ich funkciou.

Odborní justiční stážisti, resp. právni čakatelia prokuratúry, ako aj novovymenovaní sudcovia môžu absolvovať jazykové kurzy, ktoré však nie sú povinné.

Väčšinu kurzov odbornej prípravy vyučujú sudcovia vo funkcii a externí odborníci. V rámci všetkých kurzov odbornej prípravy sa venuje veľká pozornosť praktickému uplatňovaniu nadobudnutých zručností organizovaním seminárov, cvičení alebo simulácií situácií.

Ukončenie počiatočnej odbornej prípravy a procesu kvalifikácie

Všetky voľné pracovné miesta sudcov sú uverejnené v belgickom úradnom vestníku.

Uchádzači, ktorí úspešne absolvovali skúšku odbornej spôsobilosti a ústnu hodnotiacu skúšku, stážisti, resp. čakatelia, ktorí získali osvedčenie o stáži, a už vymenovaní sudcovia sa môžu uchádzať o tieto voľné pracovné miesta prostredníctvom ministerstva spravodlivosti.

Ministerstvo spravodlivosti si vyžiada niekoľko stanovísk o uchádzačovi, napríklad v advokátskej komore (v prípade prihlásených advokátov), u predsedu budúceho súdu a predsedu terajšieho súdu (ak je to vhodné).

Spis o uchádzačovi (vrátane prijatých stanovísk) sa zasiela vysokej súdnej rade, ktorá následne pozve uchádzačov na vypočutie, na ktorom môžu vyjadriť svoju motiváciu a poskytnúť ďalšie informácie o svojej kandidatúre.

Na základe všetkých týchto prvkov vysoká rada navrhne ministrovi spravodlivosti najlepšie hodnotených uchádzačov na účely oficiálneho vymenovania.

Vysoká súdna rada je zodpovedná za výber a vymenovanie sudcov.

Posledná aktualizácia: 27/05/2024

Tieto stránky spravuje Európska komisia. Informácie na tejto stránke nemusia nevyhnutne vyjadrovať oficiálne stanovisko Európskej komisie. Komisia nenesie žiadnu zodpovednosť ani inak neručí za informácie alebo údaje, ktoré tento dokument obsahuje alebo na ktoré odkazuje. Pokiaľ ide o pravidlá v oblasti autorských práv pre webové stránky EÚ, pozri právne upozornenie.