Početno osposobljavanje sudaca i tužitelja u Europskoj uniji

Belgija

Belgija

Opći opis

Početno osposobljavanje obvezno je za sve pravosudne vježbenike i novoimenovane mirovne suce. Organizira ga belgijski Institut za pravosudno osposobljavanje, a provodi se na oba glavna nacionalna jezika (francuskom ili nizozemskom).

Pristup početnom osposobljavanju

Početno osposobljavanje pohađaju dvije ciljne skupine:

  1. Pravosudni vježbenici

Pravosudni vježbenici odabiru se nakon prijemnog ispita koji svake godine organizira Visoko pravosudno vijeće. Ministarstvo pravosuđa svake godine određuje broj raspoloživih mjesta za svaki jezik. Samo kandidati s odgovarajućim kvalifikacijama mogu započeti vježbenički staž na sudu, koji počinje 1. listopada svake godine i traje 2 godine. Obvezno početno osposobljavanje odvija se tijekom vježbeničkog staža.

  1. Novoimenovani mirovni suci

Visoko pravosudno vijeće organizira godišnje provjere osposobljenosti kandidata za mirovne suce s najmanje 5 godina (u državnim odvjetništvima) ili 10 godina (na sudovima) radnog iskustva, kao i usmene evaluacijske ispite (takozvani ispit trećeg puta) za odvjetnike s najmanje 20 godina iskustva. Kandidati koji polože ispit dobivaju potvrdu kojom se u narednom razdoblju od 5 godina mogu prijavljivati na otvorena radna mjesta u sudstvu. Postupak odabira isto tako organizira Visoko pravosudno vijeće. Nakon imenovanja moraju slijediti prilagođeni program početnog osposobljavanja (francuski ili nizozemski).

Struktura i sadržaj početnog osposobljavanja

Pravosudni vježbenici pohađaju početno osposobljavanje koje traje 2 godine, počevši od 1. listopada prve godine do 30. rujna 2 godine kasnije. Počinje vježbeničkim stažem u državnom odvjetništvu u trajanju od 11 mjeseci tijekom kojeg vježbenik obavlja dužnosti državnog odvjetnika pod nadzorom mentora. Na kraju vježbeničkog staža u državnom odvjetništvu mentor sastavlja izvješće o stažiranju. Od rujna do prosinca naredne godine vježbenik provodi tromjesečni vanjski vježbenički staž u pravosudnim službama (sudnica, zatvor, policija itd.). Od prosinca nadalje vježbenik stažira na sudu gdje priprema presude, isto tako pod nadzorom mentora na sudu, koji zatim na kraju stažiranja (krajem rujna) sastavlja i izvješće o stažiranju.

Tijekom ovog dvogodišnjeg vježbeničkog staža vježbenici moraju pohađati obvezni program osposobljavanja (na francuskom ili nizozemskom) u trajanju od 60 dana, uključujući tri rezidencijalna seminara od kojih svaki traje jedan tjedan i određeni broj dana posebnog osposobljavanja. Poseban tečaj osposobljavanja posvećen je međunarodnoj suradnji u kaznenim stvarima. Drugi obvezni tečajevi osposobljavanja odnose se, prema potrebi, i na europsko zakonodavstvo.

Sudjelovanje u programu AIAKOS Europske mreže za pravosudno osposobljavanje također je obvezno. Vježbenici odlaze u inozemstvo na jednotjednu razmjenu, nakon čega sudjeluju i u tjednu AIAKOS-a u Belgiji koji organizira belgijski Institut za pravosudno osposobljavanje (IGO-IFJ) za strane sudionike, koji je uglavnom usmjeren na europsko pravo, jezične vještine i umrežavanje.

Ako vježbenik uspješno završi stažiranje i odsluša sve obvezne tečajeve osposobljavanja, dobit će potvrdu o stažiranju kojom se može prijaviti na otvoreno radno mjesto za mirovne suce. Više se ne provodi dodatno ispitivanje.

Novoimenovani suci koji podnose zahtjev na temelju potvrde o provjeri osposobljenosti, a zatim odmah nakon imenovanja počinju obavljati funkciju mirovnog suca, pohađaju skraćeni program osposobljavanja. Taj program uključuje obvezne tečajeve osposobljavanja relevantne za njihovu funkciju.

Pravosudni vježbenici i novoimenovani mirovni suci mogu pohađati jezične tečajeve, ali oni nisu obvezni.

Većinu tečajeva osposobljavanja održavaju mirovni suci i vanjski stručnjaci. U svim tečajevima osposobljavanja posebna se pozornost posvećuje praktičnoj primjeni stečenih vještina organiziranjem radionica, vježbi ili igre uloga.

Završetak početnog osposobljavanja i postupak kvalifikacije

Sva slobodna radna mjesta za mirovne suce objavljuju se u Službenom listu Belgije.

Kandidati koji su uspješno položili provjeru stručne osposobljenosti i usmeni ispit, vježbenici s potvrdom o stažiranju i već imenovani mirovni suci mogu se prijaviti na ta slobodna radna mjesta preko Ministarstva pravosuđa.

Ministarstvo pravosuđa traži mišljenja o kandidatu, na primjer od odvjetničke komore (za odvjetnike koji se prijavljuju), budućeg voditelja suda i trenutačnog voditelja suda (ako je primjenjivo).

Spis o kandidaturi (uključujući primljena mišljenja) šalje se Visokom pravosudnom vijeću, koje poziva kandidate na razgovor na kojem mogu objasniti svoju motivaciju i pružiti dodatne informacije o kandidaturi.

Na temelju svih tih elemenata Visoko vijeće ministru pravosuđa predlaže najbolje rangirane kandidate za službeno imenovanje.

Visoko pravosudno vijeće odgovorno je za odabir i imenovanje mirovnih sudaca.

Posljednji put ažurirano: 14/08/2024

Stranicu održava Europska komisija. Informacije na ovoj stranici ne odražavaju nužno službeno stajalište Europske komisije. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest koja se odnosi na propise za autorska prava za europske stranice.