Információk keresése régiónként
- Belgiumbe
- Bulgáriabg
- Csehországcz
- Dániadk
- Németországde
- Észtországee
- Írországie
- Görögországel
- Spanyolországes
- Franciaországfr
- Horvátországhr
- Olaszországit
- Cipruscy
- Lettországlv
- Litvánialt
- Luxemburglu
- Magyarországhu
- Máltamt
- Hollandianl
- Ausztriaat
- Lengyelországpl
- Portugáliapt
- Romániaro
- Szlovéniasi
- Szlovákiask
- Finnországfi
- Svédországse
- Egyesült Királyságuk
Bírói kar
Általános ismertető
A 2020-ban hivatalosan létrehozott ciprusi Bíróképző Iskola (101(I)/2020. sz. törvény) feladata a jelenleg 130 bíróból álló ciprusi bírói kar képzése. Iskolaként a fő hangsúlyt a továbbképzésre helyezzük, amely az EU-val kapcsolatos témákkal, valamint a bírói készségekkel és a nemzeti jogszabályokkal kapcsolatos képzésből áll.
A bírósági fogalmazóknak kinevezés előtt képzést nyújtó más európai, nem common law iskoláktól eltérően, Ciprus abban különbözik, hogy a bírák a bírói kinevezés előtt nem részesülnek képzésben. Ezen túlmenően, tekintettel az ország méretére és az évente felvett bírák igen kis számára, nem mindig megvalósítható a nagyon kis számú bíró részére szakmai alapképzési tevékenységek megszervezése. Ebben a tekintetben szakmai alapképzést nem kínálnak évente vagy nagyon gyakran. Az új bírákat általában más bírák előléptetése vagy nyugdíjba vonulása után nevezik ki, ezért évente csak 1-2 bíró kinevezésére kerülhet sor. A 2020-as és a 2021-es év kivétel volt, ekkor minden évben 12–15 új bírót neveztek ki. Ezért 2020-tól kezdve meg tudtuk szervezni a szakmai alapképzést.
A bírák kinevezésüket követően bevezető képzésen vesznek részt, amelynek során a felettes bírák munkáját figyelik. A bevezető képzést követően az újonnan kinevezett bírák számára – lehetőség szerint – szakmai alapképzést biztosítanak, az ügyszaktól függetlenül. (A részleteket lásd az alábbi, „A szakmai alapképzés formája és tartalma” című szakaszban). Erre a bírói kinevezést követő első 1–2 évben kerül sor. A bírák között nincs ügyszak szerinti megkülönböztetés, mivel a szakmai alapképzés a bírói foglalkozásra összpontosító programból áll. A képzés – amennyiben megrendezésre kerül – kötelező, és arra törekszünk, hogy azon legalább 15 bíró vegyen részt.
Végül, a „common law” rendszert követő Cipruson az ügyészeket nem tekintik a bírói kar részének, ezért az iskolának nem feladata a képzésük. Azonban az Iskola koordinálja az EJTN képzési szemináriumain való részvételüket.
Hozzáférés a szakmai alapképzéshez
Amint fentebb említettük, Cipruson a bírói kar szakmai alapképzésére a bírói kinevezést követően kerül sor. E tekintetben a bírói kar szakmai alapképzésében való részvételre nincsenek felvételi feltételek, illetve felvételi eljárás.
A szakmai alapképzés formája és tartalma
Az újonnan kinevezett bírák 10–15 napos bevezető képzésen vesznek részt, mielőtt megkezdenék hivatalos munkájukat a bírói karban. Ez idő alatt egy legfelsőbb bírósági bíró közvetlen felügyelete alatt állnak. A legfelsőbb bírósági bíró az újonnan kinevezett bírót egy bírósági elnökhöz osztja be, aki a bevezető képzés programjáért, e kezdeti időszak alatt felmerülő kérdések megválaszolásáért, valamint a bírósági eljárások során felmerülő napi ügyekben való iránymutatásért felel. A A kezdeti időszak során az újonnan kinevezett bírák hospitálnak a bíróságon dolgozó bírák mellett, ellátogatnak a bírósági nyilvántartókba, és találkoznak a bírói kar más tagjaival.
2020-tól – tekintettel arra, hogy több bírót veszünk fel – a bírói szakmai alapképzés részeként kínáljuk a „bírói mesterség” elsajátítására összpontosító képzést. Ez a tanfolyam a következő témakörökben nyújt képzést: bírói etika és magatartás, bírói reziliencia, tudattalan előítélet, valamint azonnali (ex tempore) ítéletek hozatala. A bírói kart az Iskola minősített oktatói képzik, akik különböző oktatási módszereket alkalmaznak, például prezentációkat, videókat, csoportos gyakorlatokat, esettanulmányokat és plenáris megbeszéléseken folytatott vitákat.
Az újonnan kinevezett bírákat röviddel kinevezésük után kiválasztják az ERA, az EJTN és más külföldi képzéseken való részvételre is.
A szakmai alapképzési és minősítési folyamat befejezése
Ciprus nem ezt a modellt követi a bírák esetében. Az Iskola semmilyen módon nem vesz részt a bírák felvételi eljárásában. Amint fentebb említettük, a szakmai alapképzésre a bírói kinevezés után kerül sor, tehát nem a felvételi eljárás egyik lépése. A bírává váláshoz nincs záróvizsga vagy további felvételi eljárás. Az iskola részvételi igazolást állít ki, amelyet a Legfelsőbb Bíróság archívumában és a bírák személyes fejlődési aktájában helyeznek el.
Ügyészek
Ezt a tartalmat nem adtuk meg.
A honlapot az Európai Bizottság tartja fenn. Az ezen az oldalon található információ nem feltétlenül tükrözi az Európai Bizottság hivatalos álláspontját. A Bizottság semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal az e dokumentumban foglalt vagy említett információk és adatok tekintetében. Kérjük, az európai oldalak szerzői jogi szabályai vonatkozásában vegye figyelembe a jogi nyilatkozatot.