Informacijos paieška pagal regionus
- Belgijabe
- Bulgarijabg
- Čekijacz
- Danijadk
- Vokietijade
- Estijaee
- Airijaie
- Graikijael
- Ispanijaes
- Prancūzijafr
- Kroatijahr
- Italijait
- Kiprascy
- Latvijalv
- Lietuvalt
- Liuksemburgaslu
- Vengrijahu
- Maltamt
- Nyderlandainl
- Austrijaat
- Lenkijapl
- Portugalijapt
- Rumunijaro
- Slovėnijasi
- Slovakijask
- Suomijafi
- Švedijase
- Jungtinė Karalystėuk
Teisėjai
Bendras aprašymas
2020 m. oficialiai įsteigta Kipro teisėjų mokykla (Įstatymas Nr. 101(I)/2020) yra atsakinga už mokymą Kipro teisminėms institucijoms, kuriose šiuo metu dirba 130 teisėjų. Kaip mokykla, daugiausia dėmesio skiriame tęstiniam mokymui, kuris apima su ES susijusias temas, taip pat teisėjų profesijos įgūdžius ir mokymą nacionalinės teisės aktų klausimais.
Kitaip nei kitose ne bendrosios teisės mokyklose Europoje, kuriose mokymai teisėjams stažuotojams rengiami prieš paskyrimą, Kipro mokykloje teisėjai prieš paskyrimą į teismines institucijas mokymuose nedalyvauja. Be to, atsižvelgiant į šalies dydį ir į tai, kad kasmet priimama labai nedaug naujų teisėjų, ne visada įmanoma organizuoti pirminį mokymą labai nedideliam teisėjų skaičiui. Šiuo atžvilgiu pirminis mokymas nėra siūlomas kasmet ar labai dažnai. Paprastai nauji teisėjai skiriami po kitų teisėjų paaukštinimo pareigose ir išėjimo į pensiją, todėl per metus gali būti skiriami tik 1–2 teisėjai. 2020 ir 2021 m. buvo išimtiniai, kai kiekvienais metais buvo paskiriama 12–15 naujų teisėjų. Todėl nuo 2020 m. galėjome suorganizuoti pirminį mokymą.
Paskyrus teisėjus, jie dalyvauja stažuotės kursuose – stebi vyresniųjų teisėjų darbą. Po stažuotės kurso, jei įmanoma, naujai paskirtiems teisėjams, neatsižvelgiant į jurisdikciją, suteikiamas pirminis mokymas (išsamiau žr. skirsnį „Pirminio mokymo forma ir turinys“). Tai atliekama per pirmus–antrus teisėjo paskyrimo metus. Teisėjai pagal pareigų tipą nediferencijuojami, nes pirminį mokymą sudaro teisėjų profesijos programa. Mokymas, kai jis organizuojamas, yra privalomas ir siekiame, kad jame dalyvautų ne mažiau kaip 15 teisėjų.
Galiausiai Kipre, kaip šalyje, kuri vadovaujasi bendrosios teisės sistema, prokurorai nelaikomi teismų sistemos dalimi, todėl mokykla nėra atsakinga už jų mokymą. Tačiau mokykla koordinuoja jų dalyvavimą ETMT mokymo seminaruose.
Galimybė dalyvauti pirminiame mokyme
Kaip minėta pirmiau, pirminis teisėjų mokymas Kipre vyksta po teisėjų paskyrimo. Šiuo atžvilgiu nėra nei dalyvavimo pirminiame teisėjų mokyme sąlygų, nei įdarbinimo procedūros.
Pirminio mokymo forma ir turinys
Naujai paskirti teisėjai dalyvauja 10–15 dienų trukmės stažuotės kursuose, prieš pradėdami eiti oficialias pareigas teismo posėdžiuose. Šiuo laikotarpiu juos tiesiogiai prižiūri Aukščiausiojo Teismo teisėjas. Aukščiausiojo Teismo teisėjas priskiria naujai paskirtą teisėją teismo pirmininkui, kuris tampa atsakingas už stažuotės kursų programą, privalo atsakyti į visus klausimus, kurie kyla per stažuotės laikotarpį, ir padeda naujai paskirtam teisėjui orientuotis kasdieniniais teismo procesuose kylančiais klausimais. Stažuotės laikotarpiu naujai paskirti teisėjai stebi teisėjų darbą teisme, lankosi teismų kanceliarijose ir susitinka su kitais teisėjais.
Nuo 2020 m., atsižvelgdami į didesnį naujai priimtų teisėjų skaičių, kaip pirminio teisėjų mokymo dalį suteikiame mokymą pagal teisėjų profesijos programą. Šie kursai apima mokymus apie teisėjų etiką ir elgesį, teisėjų atsparumą, nesąmoningą šališkumą ir ex tempore sprendimų priėmimą. Teisėjus rengia mokyklos atestuoti instruktoriai, kurie naudoja įvairius mokymo metodus, pavyzdžiui, pristatymus, vaizdo įrašus, grupines pratybas, atvejų tyrimus ir posėdžių diskusijas.
Naujai paskirti teisėjai taip pat atrenkami dalyvauti Europos teisės akademijos (ERA), Europos teisėjų mokymo tinklo (ETMT) ir kituose mokymuose užsienyje netrukus po jų paskyrimo.
Pirminio mokymo užbaigimas ir kvalifikacijos suteikimo procesas
Kipras teisėjams šio modelio netaiko. Mokykla niekaip nedalyvauja teisėjų įdarbinimo procese. Kaip minėta, pirminis mokymas vyksta po teisėjo paskyrimo, todėl tai nėra įdarbinimo proceso etapas. Baigiamųjų egzaminų ar tolesnio įdarbinimo teisėjo pareigose proceso nėra. Mokykla išduoda dalyvavimo pažymėjimą, kuris pateikiamas saugoti Aukščiausiojo Teismo archyvuose ir teisėjų asmeninio kvalifikacijos kėlimo bylose.
Prokurorai
Šis turinys nepateiktas.
Šį puslapį tvarko Europos Komisija. Šiame tinklalapyje pateikta informacija nebūtinai atitinka Europos Komisijos oficialią poziciją. Europos Komisija neprisiima atsakomybės ar įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą informaciją arba duomenis. Informacija apie ES tinklalapių autorių teises pateikiama teisiniame pranešime.