Pirminis teisėjų ir prokurorų rengimas Europos Sąjungoje

Graikija

Graikija

Bendras aprašymas

Graikijoje privalomus pirminius mokymus teisėjams ir prokurorams rengia 1995 m. Salonikuose kaip viešoji įstaiga įkurta Nacionalinė teisėjų mokykla, prižiūrima teisingumo ministro. Yra keturios stažuotojų kategorijos:

  1. administracinio teismo teisėjai (Valstybės Taryba, Audito rūmai, administraciniai teismai);
  2. civilinio / baudžiamojo teismo teisėjai;
  3. prokurorai;
  4. taikos teisėjai.

Dabartinis teisinis mokymo pagrindas yra Konstitucijos 88 straipsnis ir neseniai (2021 m. gruodžio 10 d.) priimtas Įstatymas Nr. 4871/2021, kuriuo iš dalies keičiami ankstesni teisės aktai. Kiekvienos kategorijos stažuotojų skaičius (po vieną per metus) priklauso nuo teisėjų, kurie turėtų išeiti į pensiją kitais metais, skaičiaus. Paprastai vienoje klasėje (laidoje) mokoma 130–200 visų kategorijų stažuotojų.

Galimybė dalyvauti pirminio mokymo veikloje

Kasmet organizuojami trys skirtingi stojamieji egzaminai: vienas – administracinio teismo teisėjams, vienas – prokurorams ir vienas bendrosios kompetencijos teismo teisėjams (bendras civilinio ir baudžiamojo teismo teisėjų ir taikos teisėjų egzaminas). Paraiškas gali teikti:

  1. teisininkai, besiverčiantys teisininko praktika bent 2 metus, išskyrus atvejus, kai jie turi teisės mokslų daktaro laipsnį – tokiu atveju reikia tik 1 metų praktikos,
  2. teismo darbuotojai, turintys teisės diplomą ir ne trumpesnį nei 3 metų darbo teismuose stažą,
  3. valstybinės teisės tarnybos nariai,
  4. taikos teisėjai (bet kuriai kitai kategorijai).

Visi kandidatai turi būti 28–40 metų amžiaus (egzamino metais) ir neturi būti teisti.

Kiekvieną egzaminą, kurį sudaro rašytinė ir žodinė dalys, laikomas 5 narių (per administracinio teismo teisėjų egzaminą – 6), kurių dauguma yra vyresnieji teisėjai ir prokurorai, komisijos akivaizdoje. Egzaminus raštu sudaro du etapai. Pirmajame etape kandidatai laiko užsienio kalbos egzaminą (anglų, prancūzų, vokiečių arba italų kalbomis). Šį etapą išlaikę asmenys dalyvauja antrajame etape, kurį sudaro 4 testai, susiję su skirtingomis nacionalinės teisės sritimis, kurios yra svarbios kiekvienai kategorijai. Visi egzaminai raštu vyksta Salonikuose. Kandidatai, išlaikę egzaminus raštu, atitinkamoje komisijoje viešai laiko egzaminus žodžiu, kurių temos sutampa su egzamino raštu temomis (kurias papildo ES teisė). Egzaminai žodžiu vyksta Valstybės Taryboje (administracinio teismo teisėjams) ir Aukščiausiajame civilinių ir baudžiamųjų bylų teisme (visų kitų kategorijų asmenims).

Šiuo metu nėra jokių alternatyvių įsidarbinimo į teismines institucijas būdų.

Pirminio mokymo forma ir turinys

Mokymų trukmė yra 16 mėnesių ir juos sudaro du etapai. Pirmuoju etapu (10 mėnesių) stažuotojai daugiausia dalyvauja teoriniuose mokymuose, rengiamuose Nacionalinėje teisėjų mokykloje. Šis laikotarpis toliau skirstomas į dvi dalis. Per pirmuosius 5 mėnesius stažuotojai dalyvauja bendruose mokymuose, o per likusius 5 mėnesius kiekvienos kategorijos stažuotojai specializuojasi teismų, kuriuose jie ketina dirbti, dalykinės kompetencijos srityje (remiantis stojamojo egzamino įvertinimu balais ir 1 etapo pirmosios dalies įvertinimo vidurkiu) ir laiko baigiamuosius egzaminus. Antrajame etape (6 mėnesiai) stažuotojai dalyvauja praktiniuose mokymuose paskirtuose teismuose pagal savo specializaciją.

Mokymo tikslas – įgyti bylų ir laiko valdymo įgūdžių, naujausių žinių (nacionalinės ir ES) teisės ir teismų praktikos bei informacinių technologijų (įskaitant dirbtinį intelektą) klausimais, gebėjimą dirbti tarptautinėje aplinkoje, taip pat ugdytis svarbius socialinius emocinių įgūdžius, kaip antai nepriklausomumo ir pagrindinių respublikos ir teismų etikos principų laikymosi, tinkamo elgesio su kolegomis, teismo darbuotojais, teisininkais ir šalimis, bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius ir kt. Šie tikslai pasiekiami, pavyzdžiui, rengiant kalbų mokymus, dalyvaujant parodomuosiuose teismo procesuose ir svarstymuose, kuriems vadovauja patyrę instruktoriai, praktiniuose seminaruose, darbo grupėse, šviečiamuosiuose apsilankymuose, ETMT / ERA veikloje, mainų programose ir kt. Instruktoriais dažniausiai būna teisėjai, o, priklausomai nuo temos, taip pat gali dalyvauti mokslininkai ir ekspertai. Antrajame mokymo etape (praktinis mokymas) instruktoriai yra atitinkamuose teismuose dirbantys teisėjai, prižiūrimi vyresniojo teisėjo.

Pirminio mokymo ir kvalifikacijos kėlimo proceso nutraukimas

Pirmajame pirminio mokymo etape stažuotojus vertina 7 instruktoriai. Pirmojo etapo pabaigoje konkursą laimėję stažuotojai (kurie vidutiniškai surenka 8 balus iš 15) laiko baigiamąjį egzaminą raštu 3 teisėjų komisijos akivaizdoje. Šį egzaminą sudaro 3 testai, susiję su 3 hipotetinėmis bylomis (teigiamas įvertinimas: 8 balų iš 15 vidurkis).

1 etapo pabaigoje eiliškumas pagal kiekvieną kategoriją grindžiamas:

  1. stojamojo egzamino balu, kuris sudaro 30 proc. galutinio įvertinimo balais,
  2. pirmojo etapo vertinimo balu, kuris sudaro 30 proc. galutinio įvertinimo balais, ir
  3. baigiamojo egzamino balu, kuris sudaro 40 proc. galutinio įvertinimo balais.

Eiliškumas šiame etape ypač svarbus administracinio teismo teisėjams, nes, priklausomai nuo stažuotojų eiliškumo, laisvų darbo vietų kiekviename teisme (Valstybės Taryboje ir administraciniuose teismuose) ir jų pageidavimų, stažuotojai paskiriami į skirtingus teismus antrajame pirminio mokymo etape (praktinis mokymas).

Antrajame mokymo etape vertinimas atliekamas kiekvieną stažuotoją paskiriant į vieną iš 4 pakopų, atsižvelgiant į jo veiklos rezultatus. Į pirmąją pakopą įtrauktų asmenų pirmojo etapo balui taikomas 1,2 koeficientas, į antrąją pakopą įtrauktų asmenų pirmojo etapo balui taikomas 1,15 koeficientas, į trečiąją pakopą įtrauktų asmenų pirmojo etapo balui taikomas 1,1 koeficientas, o į ketvirtąją pakopą įtrauktų asmenų pirmojo etapo balui netaikomas joks koeficientas.

Taip apskaičiuojamas galutinis įvertinimas balais ir nustatomas galutinis eiliškumas.

Galutinis eiliškumas yra svarbus vėliau skiriant administracinio teismo teisėjus, bendrosios kompetencijos teisėjus ir prokurorus į pirmosios instancijos teismus ir taikos teismus visoje šalyje 10 mėnesių bandomajam laikotarpiui (prieš paskiriant juos visam gyvenimui). Visi paskyrimai oficialiai atliekami prezidento dekretu, remiantis Aukščiausiosios teismų tarybos sprendimu (Konstitucijos 90 straipsnis, Įstatymo Nr. 1756/1988 67 ir 78 straipsniai). Taryba, skirdama teisėjus ir prokurorus, privalo laikytis pirmiau nurodyto eiliškumo.

Paskutinis naujinimas: 19/08/2024

Šį puslapį tvarko Europos Komisija. Šiame tinklalapyje pateikta informacija nebūtinai atitinka Europos Komisijos oficialią poziciją. Europos Komisija neprisiima atsakomybės ar įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą informaciją arba duomenis. Informacija apie ES tinklalapių autorių teises pateikiama teisiniame pranešime.