Vispārīgs apraksts
Sākotnējā apmācība ir obligāta visiem tiesu iestāžu praktikantiem un jaunieceltajiem miertiesnešiem. To organizē Beļģijas Tiesiskās apmācības institūts abās galvenajās valsts valodās (franču vai nīderlandiešu valodā).
Piekļuve sākotnējai apmācībai
Sākotnējai apmācībai ir divas mērķgrupas.
- Tiesu iestāžu praktikanti
Tiesu iestāžu praktikantus atlasa pēc iestājeksāmena, ko katru gadu organizē Augstā tieslietu padome. Tieslietu ministrija katru gadu katrai valodai nosaka pieejamo vietu skaitu. Tikai atbilstoši kvalificēti kandidāti var sākt tiesu iestāžu praksi, kas sākas katra gada 1. oktobrī un ilgst divus gadus. Obligātā sākotnējā apmācība notiek prakses laikā.
- Jaunieceltie miertiesneši
Augstā tieslietu padome organizē ikgadējus zināšanu pārbaudes eksāmenus miertiesnešu kandidātiem, kuriem ir vismaz 5 gadu (prokuratūrās) vai 10 gadu (tiesās) profesionālā pieredze, kā arī mutiskus vērtēšanas eksāmenus (t. s. “trešās pakāpes eksāmens”) juristiem ar vismaz 20 gadu pieredzi. Veiksmīgie kandidāti saņem sertifikātu, kas ļauj pieteikties uz vakanci miertiesneša amatā 5 gadu laikā pēc sertifikāta saņemšanas. Atlases procedūru organizē Augstā tieslietu padome. Pēc iecelšanas amatā viņiem ir jāpiedalās īpaši pielāgotā sākotnējās apmācības programmā (franču vai nīderlandiešu valodā).
Sākotnējās apmācības formāts un saturs
Tiesu iestāžu praktikantiem sākotnējā apmācība ilgst divus gadus, un ik gadu norit no 1. oktobra līdz 30. septembrim pēc diviem gadiem. Tā sākas ar 11 mēnešu praksi prokuratūrā, kuras laikā praktikants pilda prokurora pienākumus mentora uzraudzībā. Beidzoties praksei prokuratūrā, mentors sagatavo prakses ziņojumu. No nākamā gada septembra līdz decembrim praktikants sāk trīs mēnešu ārējo praksi juridiskajos dienestos (tiesu ēkā, cietumā, policijā u. c.). No decembra sākas prakse tiesā, kur praktikants sagatavo spriedumus tiesas praktikanta uzraudzībā, kurš pēc tam prakses beigās (septembra beigās) sagatavo prakses ziņojumu.
Šīs divu gadu prakses laikā praktikantam ir jāapgūst obligāta mācību programma (franču vai nīderlandiešu valodā), kuras kopējais ilgums ir 60 dienas, tostarp 3 semināri klātienē, kas katrs ilgst vienu nedēļu, un vairākas mācību dienas par konkrētiem tematiem. Īpašs mācību kurss ir veltīts starptautiskajai sadarbībai krimināllietās. Citos obligātajos apmācības kursos attiecīgā gadījumā tiek aplūkoti arī Eiropas tiesību akti.
Dalība EJTN programmā AIAKOS ir obligāta: praktikanti dodas vienu nedēļu apmaiņā ārvalstīs, un pēc tam viņi piedalās arī AIAKOS nedēļā Beļģijā, ko organizē Beļģijas Tiesiskās apmācības institūts (IGO-IFJ) ārvalstu dalībniekiem un kas galvenokārt koncentrējas uz Eiropas tiesībām, valodu prasmēm un tīklu veidošanu.
Ja praktikants sekmīgi pabeidz praksi un ir apguvis visus obligātos apmācības kursus, viņš saņem prakses sertifikātu, kas viņam ļauj pieteikties uz vakantām amata vietām, lai kļūtu par miertiesnesi. Nekādi papildu pārbaudījumi nenotiek.
Attiecībā uz jaunieceltiem miertiesnešiem, kuri piesakās, pamatojoties uz savu zināšanu pārbaudes eksāmena sertifikātu, un pēc tam tieši sāk strādāt kā miertiesneši pēc iecelšanas amatā, tiek nodrošināta saīsināta mācību programma. Tas ietver obligātus apmācības kursus, kas attiecas uz viņu pienākumiem.
Gan tiesu iestāžu praktikanti, gan jaunieceltie miertiesneši var piedalīties valodu kursos, tomēr tie nav obligāti.
Lielāko daļu mācību kursu māca amatā esoši miertiesneši un ārējie eksperti. Visos mācību kursos īpaša uzmanība tiek pievērsta iegūto prasmju praktiskai piemērošanai, organizējot darbseminārus, vingrinājumus vai lomu spēles.
Sākotnējās apmācības beigas un kvalifikācijas process
Visas miertiesnešu vakances tiek publicētas Beļģijas Oficiālajā Vēstnesī.
Profesionālo zināšanu eksāmena un mutiskā eksāmena veiksmīgie kandidāti, praktikanti, kuriem ir prakses sertifikāts, un jau ieceltie miertiesneši var pieteikties uz šiem vakantajiem amatiem ar Tieslietu ministrijas starpniecību.
Tieslietu ministrija pieprasa noteiktu skaitu atzinumu par kandidātu, piemēram, Advokātu asociācijā (juristiem, kas piesakās), topošajam tiesas vadītājam un pašreizējam tiesas vadītājam (attiecīgā gadījumā).
Kandidatūras dokumentācija (tostarp saņemtie atzinumi) tiek nosūtīta Augstajai tieslietu padomei, kas pēc tam uzaicina kandidātus uz uzklausīšanu, kurā viņi var izklāstīt savu motivāciju un sniegt papildu informāciju par savu kandidatūru.
Pamatojoties uz visiem šiem elementiem, Augstā padome iesaka tieslietu ministram labākos kandidātus oficiālai iecelšanai amatā.
Augstā tieslietu padome ir atbildīga par miertiesnešu atlasi un iecelšanu.
Šo lapu uztur Eiropas Komisija. Informācija šajā tīmekļa vietnē nav uzskatāma par Eiropas Komisijas oficiālo nostāju. Komisija neuzņemas nekādu atbildību vai saistības attiecībā uz informāciju vai datiem, kas ietverti vai izmantoti šajā dokumentā. Autortiesību noteikumus Eiropas tīmekļa vietnēs lūdzu skatīt juridiskajā paziņojumā.