Wyszukaj informacje według regionu
Sędziowie
Opis ogólny
Za szkolenie pracowników cypryjskiego wymiaru sprawiedliwości, który obecnie liczy 130 sędziów, odpowiada Cypryjska Szkoła Kadr Wymiaru Sprawiedliwości, oficjalnie ustanowiona w 2020 r. [ustawa 101(I)/2020], Koncentruje się ona przede wszystkim na szkoleniu ustawicznym, które obejmuje tematy związane z UE, a także umiejętności z „warsztatu sędziego” i szkolenia w zakresie ustawodawstwa krajowego.
W przeciwieństwie do szkół prawa innego niż precedensowe w Europie, które zapewniają aplikantom sędziowskim szkolenie przed powołaniem na stanowisko, Cypr wyróżnia się tym, że sędziowie nie przechodzą szkolenia przed objęciem funkcji sędziego. Ponadto ze względu na wielkość kraju i niewielką liczbę zatrudnianych corocznie sędziów nie zawsze można zorganizować szkolenie wstępne dla bardzo małej liczby sędziów. W związku z tym szkolenia wstępne nie są organizowane co roku ani bardzo często. Zazwyczaj nowych sędziów powołuje się dopiero wtedy, gdy inni sędziowie awansują lub przechodzą w stan spoczynku, dlatego w ciągu roku liczba powołań może wynosić zaledwie 1–2. Wyjątkiem były lata 2020 i 2021, w których powołano po 12–15 nowych sędziów. Dlatego po 2020 r. udało się zorganizować szkolenie wstępne.
Po powołaniu sędziowie przechodzą kurs wprowadzający polegający na obserwowaniu pracy sędziów z większym stażem.. Po kursie wprowadzającym przeprowadza się, w miarę możliwości, szkolenie wstępne dla nowo powołanych sędziów, niezależnie od jurysdykcji. (Szczegółowe informacje znajdują się w sekcji „Forma i treść szkolenia wstępnego”). Szkolenie odbywa się w ciągu 1–2 lat od powołania na stanowisko sędziego. Nie ma rozróżnienia w odniesieniu do rodzaju sędziów, ponieważ wstępne szkolenie dotyczy „warsztatu sędziego”. Szkolenie, o ile jest oferowane, jest obowiązkowe i organizowane dla najmniej 15 sędziów.
Ponadto na Cyprze, jako kraju, w którym obowiązuje system prawa precedensowego, prokuratorów nie uznaje się za część wymiaru sprawiedliwości, a zatem Cypryjska Szkoła Kadr Wymiaru Sprawiedliwości nie jest odpowiedzialna za ich szkolenie. Szkoła koordynuje jednak ich udział w seminariach szkoleniowych organizowanych przez EJTN.
Dostęp do szkolenia wstępnego
Jak wspomniano powyżej, szkolenie wstępne sędziów na Cyprze odbywa się po powołaniu na stanowisko sędziego. W tym zakresie nie ma warunków dostępu do szkolenia wstępnego dla sędziów ani procedury rekrutacji do udziału w takim szkoleniu.
Forma i treść szkolenia wstępnego
Nowo mianowani sędziowie uczestniczą w kursie wprowadzającym trwającym od 10 do 15 dni przed podjęciem oficjalnych obowiązków w składzie orzekającym. W tym okresie podlegają oni bezpośredniemu nadzorowi sędziego Sądu Najwyższego. Sędzia Sądu Najwyższego przydziela nowo powołanego sędziego do prezesa sądu, który odpowiada za program kursu wprowadzającego, odpowiadanie na wszelkie pytania pojawiające się w trakcie okresu wprowadzenia do zawodu oraz udzielanie wskazówek w codziennych kwestiach związanych z procedurami sądowymi. W okresie wprowadzenia do zawodu nowo powołani sędziowie obserwują sędziów w sądzie, odwiedzają sekretariaty sądów i spotykają się z innymi sędziami.
Od 2020 r. ze względu na większy nabór sędziów Cypryjska Szkoła Kadr Wymiaru Sprawiedliwości oferuje zajęcia z „warsztatu sędziego” jako część szkolenia wstępnego sędziów. Kurs ten obejmuje szkolenie z zakresu etyki i postępowania sędziego, odporności sędziów, nieświadomych uprzedzeń i wydawania wyroków ex tempore. Sędziowie są szkoleni przez certyfikowanych trenerów szkoły, którzy wykorzystują różne metody nauczania, takie jak prezentacje, filmy, ćwiczenia grupowe, kazusy i dyskusje plenarne.
Wkrótce po powołaniu sędziowie są również zapraszani do udziału w szkoleniach ERA, EJTN i innych szkoleniach za granicą.
Zakończenie szkolenia wstępnego oraz uzyskanie kwalifikacji
Cypr nie stosuje tego modelu wobec sędziów. Cypryjska Szkoła Kadr Wymiaru Sprawiedliwości w żaden sposób nie uczestniczy w procesie rekrutacji sędziów. Jak wspomniano powyżej, szkolenie wstępne odbywa się po powołaniu na stanowisko sędziego, nie stanowi zatem etapu w procesie rekrutacji. Na stanowisko sędziego nie przeprowadza się egzaminów końcowych ani dalszego procesu rekrutacji. Szkoła wydaje zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu, które jest przechowywane w archiwum Sądu Najwyższego i aktach osobowych sędziego.
Prokuratorzy
Treść nie została dostarczona.
Stroną zarządza Komisja Europejska. Informacje na tej stronie nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Komisji Europejskiej, nie ponosi ona również odpowiedzialności za wszelkie informacje, dane czy odniesienia na niej zawarte. Więcej informacji na temat praw autorskich odnoszących się do stron UE znajduje się na stronie „Informacje prawne”.