Počiatočná odborná príprava sudcov a prokurátorov v Európskej únii

Česko

Česko

Všeobecný opis

V Českej republike poskytuje počiatočnú odbornú prípravu Česká justičná akadémia.

Justičná akadémia poskytuje počiatočnú odbornú prípravu stážistom, konkrétne odborným justičným stážistom (budúcim sudcom) a právnym čakateľom prokuratúry (budúcim prokurátorom) a najnovšie justičným kandidátom (budúcim sudcom).

Justiční odborní stážisti a právni čakatelia prokuratúry absolvujú trojročnú prípravnú službu, počas ktorej vykonávajú prax na súde/prokuratúre a zúčastňujú sa na vzdelávacích podujatiach organizovaných Justičnou akadémiou a súdmi/prokuratúrou. Zmenou zákona o súdoch a sudcoch (č. 6/2002 Zb.) sa s účinnosťou od 1. januára 2022 zrušilo miesto odborného justičného stážistu. Odborní justiční stážisti, ktorí boli prijatí do prípravnej služby pred týmto dátumom, dokončia svoju prípravnú službu v súlade s existujúcim plánom prípravnej služby.

Uvedenou zmenou sa nedávno vytvorilo miesto justičných kandidátov. Justičný kandidát absolvuje jednoročný kurz odbornej prípravy. Jeho účelom je čo najlepšie pripraviť justičného kandidáta na funkciu sudcu. To je zabezpečené tak prácou na rôznych oddeleniach súdov prvého stupňa a odvolacích súdov, ako aj účasťou na vzdelávacích podujatiach Justičnej akadémie, ktoré majú najmä formu praktických seminárov. Účasť na niektorých seminároch Justičnej akadémie je pre justičných kandidátov povinná. Na niektorých súdoch v súčasnosti prebiehajú prvé výberové konania na miesto justičných kandidátov. Očakávame, že v roku 2022 bude v Českej republike na konci tejto prvej fázy výberového konania približne 30 justičných kandidátov. Ďalšie výberové konania sa uskutočnia na jeseň 2022. K 1. januáru 2022 pôsobilo 74 právnych čakateľov prokuratúry.

Právny rámec pre počiatočnú odbornú prípravu justičných kandidátov pozri v zákone č. 6/2002 Zb. o súdoch, sudcoch, prísediacich a štátnej správe súdov v znení neskorších predpisov (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2002-6) a vo vyhláške č. 516/20021 Zb. o odbornej justičnej skúške, výberu a odbornej príprave justičných kandidátov v znení neskorších predpisov (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2021-516 ); právny rámec pre počiatočnú odbornú prípravu právnych čakateľov prokuratúry pozri v zákone č. 283/1993 Zb. o štátnej prokuratúre v znení neskorších predpisov (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1993-283) a vo vyhláške č. 383/2017 Zb. o výbere, čakateľskej praxi a skúške právnych čakateľov prokuratúry.

Prístup k počiatočnej odbornej príprave

Výberové konanie na prijatie do prípravnej služby pre právnych čakateľov prokuratúry vyhlasuje predseda krajského súdu po porade s ministerstvom spravodlivosti, ak vznikne potreba obsadiť voľné pracovné miesta právnych čakateľov prokuratúry. Právny čakateľ prokuratúry musí spĺňať tieto požiadavky: musí mať občianstvo Českej republiky, plnú právnu spôsobilosť, byť bezúhonný a mať vysokoškolské vzdelanie v odbore právo získané na českej univerzite. Výberové konanie zahŕňa písomný test, pohovor a psychologické vyšetrenie. Písomný test a pohovor sa používajú na overenie odborných znalostí a spôsobilosti uchádzača na prijatie do prípravnej služby. Úspešné absolvovanie písomnej skúšky je základným predpokladom postupu do ústnej časti výberového konania. Výsledok pohovoru predloží skúšobná komisia krajskému prokurátorovi, ktorý prijme úspešného uchádzača do trojročnej prípravnej služby.

Výberové konanie na prijatie do prípravnej služby pre justičných kandidátov vyhlasuje predseda krajského súdu, ak vznikne potreba obsadiť voľné pracovné miesta justičných kandidátov. Justičný kandidát musí spĺňať tieto požiadavky: musí mať občianstvo Českej republiky, vysokoškolské vzdelanie v odbore právo získané na univerzite v Českej republike, odbornú justičnú skúšku (alebo inú porovnateľnú odbornú skúšku), právnu spôsobilosť a byť bezúhonný, jeho skúsenosti a morálne vlastnosti musia poskytovať záruku, že bude riadne zastávať svoju funkciu, uspeje vo výberovom konaní na miesto justičného kandidáta a zloží prísahu do rúk predsedu krajského súdu. Výberové konanie pozostáva z písomnej časti, psychologickej skúšky a pohovoru. Písomná časť obsahuje prípadové štúdie so základnou úrovňou obtiažnosti týkajúce sa občianskeho práva, trestného práva, správneho práva a konkurzného práva, ako aj otázky testujúce logické uvažovanie. Písomnú časť výberového konania zabezpečuje a organizuje Justičná akadémia. Úspešné absolvovanie písomnej skúšky je základným predpokladom postupu do ústnej časti výberového konania. Uchádzač, ktorý postúpi do ústnej časti výberového konania, sa musí pred prijatím do ústnej časti výberového konania podrobiť psychologickému vyšetreniu. Výsledok psychologického vyšetrenia je jedným z dokumentov, ktoré sa predkladajú výberovej komisii. Členovia výberovej komisie kladú otázky týkajúce sa písomnej časti výberového konania, ako aj otázky týkajúce sa odborných znalostí a osobných kvalít uchádzača. Každý člen komisie udelí uchádzačovi body na stupnici od 0 do 10. Zohľadnia sa všetky dokumenty, ktoré má výberová komisia k dispozícii, výsledky písomnej časti, ktorú uchádzač vypracoval, výsledky jeho psychologického vyšetrenia a odpovede uchádzača v ústnej časti výberového konania vrátane jeho celkového vystupovania a prejavu. Výsledky výberového konania na miesto justičného kandidáta uverejňuje predseda krajského súdu v pseudonymizovanej forme na webovom sídle súdu.

Forma a obsah počiatočnej odbornej prípravy

Počiatočná odborná príprava právnych čakateľov prokuratúry trvá tri roky. Počas tohto obdobia môžu absolvovať vzdelávacie kurzy ponúkané Justičnou akadémiou, ktoré sú určené špeciálne pre túto cieľovú skupinu.

Patria sem semináre o uplatňovaní hmotného a procesného práva, adaptačné kurzy, semináre a webináre. Právni čakatelia prokuratúry majú prístup aj k širokej škále materiálov diaľkového vzdelávania, video kurzov, metodík alebo nahrávok prednášok vo forme audiokníh. Adaptačný kurz, ktorý je povinný, sa uskutočňuje počas prvých šiestich mesiacov počiatočnej odbornej prípravy. Jeho cieľom je oboznámiť novoprijatých právnych čakateľov prokuratúry s obsahom prípravnej služby a so základnými právnymi predpismi upravujúcimi prácu štátnej prokuratúry. Medzi vzdelávacie činnosti ponúkané tejto cieľovej skupine patria aj simulované súdne procesy, seminár zameraný na praktickú odbornú prípravu v oblasti rozhodovania o treste, pravidelné semináre zamerané na zmeny trestnoprávnych predpisov a záverečné prípravné kurzy na záverečnú odbornú skúšku. Každý právny čakateľ prokuratúry má v štátnej prokuratúre školiteľa, ktorý dohliada na úroveň prípravnej služby z odborného a pedagogického hľadiska. Školiteľ tiež vedie čakateľov k tomu, aby si osvojili zásady profesijnej etiky. Školiteľa vymenúva a odvoláva krajský prokurátor a vyberá ho spomedzi najskúsenejších prokurátorov.

Justičný kandidát je povinný zúčastniť sa na určených seminároch počas jednoročnej počiatočnej odbornej prípravy. Povinný je seminár, na ktorom sa noví justiční kandidáti oboznámia so súdnictvom a základmi profesijnej etiky. Následne musí justičný kandidát absolvovať päťdňový praktický, interaktívny seminár o občianskom súdnom konaní s názvom „Priebeh konania od stanovenia žalobného nároku až po rozsudok“, ktorý sa zameriava na občianske súdne konanie vedené na občianskom súde prvého stupňa. Okrem toho sa od justičného kandidáta vyžaduje, aby sa zúčastnil na interaktívnom seminári o trestnom konaní s názvom „Priebeh konania od podania obžaloby až po rozsudok“, ktorý sa zameriava na konanie na trestnom súde prvého stupňa. Následne je justičný kandidát povinný zúčastniť sa na jednom simulovanom vypočutí, konkrétne „simulovanom občianskoprávnom vypočutí“ alebo „simulovanom trestnoprávnom vypočutí“. Tieto vypočutia sa konajú v simulovanej súdnej sieni a sú založené na aktívnej úlohe účastníkov. Okrem povinných seminárov môžu justiční kandidáti absolvovať nepovinné semináre. Tieto semináre sa zameriavajú na zastupovanie v súdnej sieni, základy rétoriky a účinnú komunikáciu, zručnosti v oblasti písania a praktické tipy na používanie hlavných systémov právnych informácií. Seminár „Správne súdnictvo“ slúži ako príprava pre budúcich sudcov správnych súdov. K dispozícii sú aj viaceré študijné materiály elektronického učenia sa, metodické usmernenia a školiace videá. Môžu sa zúčastňovať aj na iných vzdelávacích podujatiach, ktoré ponúka Justičná akadémia a ktoré sú určené pre iné cieľové skupiny.

Justičný kandidát má školiteľov aj počas prípravnej služby na súde, ktorí dohliadajú na úroveň prípravnej služby z odborného a pedagogického hľadiska. Justičný kandidát má školiteľa na každom justičnom oddelení, na ktorom pracuje. Školiteľmi sú sudcovia, ktorých vymenúva a odvoláva predseda krajského súdu. Školitelia okrem toho vypracúvajú hodnotenie výkonu justičného kandidáta na tomto oddelení.

Ukončenie počiatočnej odbornej prípravy a procesu kvalifikácie

Počiatočná prípravná služba právneho čakateľa prokuratúry trvá tri roky. Po ukončení trojročnej prípravnej služby absolvuje právny čakateľ prokuratúry záverečnú skúšku. Pozostáva z písomného testu a pohovoru pred výberovou komisiou. V písomnej časti záverečnej skúšky právny čakateľ prokuratúry vypracuje obžalobu, iné rozhodnutie alebo návrh v trestnej veci alebo návrh v občianskoprávnej veci, v ktorej je štátny prokurátor oprávnený konať, a odvolanie voči rozhodnutiu súdu prvého stupňa. V rámci ústnej časti záverečnej skúšky sa testujú znalosti kandidáta v oblasti

  1. ústavného práva;
  2. občianskeho práva hmotného a procesného;
  3. pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia;
  4. rodinného práva;
  5. trestného práva hmotného a procesného;
  6. obchodného práva;
  7. správneho práva a správneho práva hmotného a procesného;
  8. finančného práva;
  9. práva notárstva a exekučného poriadku;
  10. rokovacieho poriadku súdov a štátnej prokuratúry, ich vnútorných a úradných predpisov a organizácie súdov a prokuratúr.

Získavajú aj základné vedomosti o práve Európskej únie a oboznamujú sa so základnými prameňmi medzinárodného práva. Prihliada sa aj na všeobecnú orientáciu uchádzača v právnom poriadku a rokovacom poriadku štátnej prokuratúry, schopnosť uchádzača správne uplatňovať a vykladať právne ustanovenia a jeho slovné vyjadrovanie. Výsledok záverečnej skúšky sa klasifikuje ako „vynikajúco kvalifikovaný“, „kvalifikovaný“ a „nekvalifikovaný“. Úspešný uchádzač dostane osvedčenie o absolvovaní od ministerstva spravodlivosti. Úspešné absolvovanie záverečnej skúšky je základným predpokladom následného výkonu funkcie štátneho prokurátora. Výkon funkcie štátneho prokurátora zahŕňa tieto podmienky: musí mať občianstvo Českej republiky, právnu spôsobilosť, byť bezúhonný, mať vek najmenej 25 rokov, vysokoškolské vzdelanie v odbore právo získané na univerzite v Českej republike, musel úspešné absolvovať záverečnú skúšku, jeho morálne vlastnosti musia poskytovať záruku, že bude riadne zastávať funkciu, a musí súhlasiť s vymenovaním do funkcie štátneho prokurátora a s pridelením na konkrétnu štátnu prokuratúru. Štátneho prokurátora vymenúva minister spravodlivosti na neobmedzený čas na návrh Najvyššej prokuratúry.

Odborná príprava justičného kandidáta trvá jeden rok. Na konci tohto obdobia sa môže justičný kandidát prihlásiť do výberového konania na miesto sudcu, ktoré vyhlasuje minister spravodlivosti. Do výberového konania na miesto sudcu sa môžu prihlásiť nielen justiční kandidáti, ale aj iné osoby. Napríklad osoby, ktoré päť rokov vykonávali funkciu štátneho zástupcu, advokáta, notára, súdneho úradníka a sudcu ústavného súdu, ako aj osoby, ktoré sa desať rokov venujú právnickej praxi alebo vedeckej alebo pedagogickej činnosti v právnej oblasti súvisiacej s rozhodovacou činnosťou súdov. Výberové konanie pozostáva z písomnej a ústnej časti. Písomnú časť výberového konania organizuje Justičná akadémia a zahŕňa prípadové štúdie s vyššou úrovňou obtiažnosti v oblasti občianskeho práva, trestného práva, správneho práva, konkurzného práva a ústavného práva. V rámci písomnej skúšky sa overujú odborné znalosti a spôsobilosť uchádzača o miesto sudcu. Uchádzač, ktorý uspeje v písomnej skúške a postúpi do ústnej časti, sa pred prijatím do ústnej časti výberového konania podrobí psychologickému vyšetreniu (ak ho ešte nepodstúpil vo výberovom konaní na miesto justičného kandidáta). Ústna časť výberového konania na miesto sudcu má formu pohovoru. Výberová komisia je zložená z piatich členov (sudcov a odborníkov z ministerstva spravodlivosti). Počas pohovoru členovia výberovej komisie kladú otázky zamerané na písomnú časť výberového konania, ako aj otázky zamerané na odborný aspekt výkonu funkcie sudcu a na osobnú kvalifikáciu uchádzača. Každý člen výberovej komisie udelí uchádzačovi body na stupnici od 0 do 10, pričom sa zohľadnia dokumenty, ktoré má výberová komisia k dispozícii, výsledky písomnej časti, ktorú uchádzač vypracoval, výsledky jeho psychologického vyšetrenia a odpovede uchádzača v ústnej časti výberového konania vrátane jeho všeobecného vystupovania a prejavu. Počet udelených bodov určuje úspech alebo neúspech uchádzača vo výberovom konaní. Úspešné absolvovanie výberového konania na miesto sudcu je základným predpokladom možného výkonu funkcie sudcu. Pri vymenovaní musí mať uchádzač najmenej 30 rokov. Sudcu vymenúva do funkcie prezident republiky.

Posledná aktualizácia: 22/11/2024

Tieto stránky spravuje Európska komisia. Informácie na tejto stránke nemusia nevyhnutne vyjadrovať oficiálne stanovisko Európskej komisie. Komisia nenesie žiadnu zodpovednosť ani inak neručí za informácie alebo údaje, ktoré tento dokument obsahuje alebo na ktoré odkazuje. Pokiaľ ide o pravidlá v oblasti autorských práv pre webové stránky EÚ, pozri právne upozornenie.