- 1 Rendelkeznek a tagállamban a törvényes kamatról? Ha igen, miként határozzák meg a törvényes kamatot e tagállamban?
- 2 Ha igen, mekkora az összege/mértéke és mi a jogalapja? Ha a törvényes kamatnak különböző mértékei vannak, azokat mely körülmények és feltételek mellett kell alkalmazni?
- 3 Szükség esetén rendelkezésre áll-e egyéb információ a törvényes kamat számításáról?
- 4 Van-e ingyenes online hozzáférés a fent említett jogalaphoz?
Információk keresése régiónként
- Belgiumbe
- Bulgáriabg
- Csehországcz
- Dániadk
- Németországde
- Észtországee
- Írországie
- Görögországel
- Spanyolországes
- Franciaországfr
- Horvátországhr
- Olaszországit
- Cipruscy
- Lettországlv
- Litvánialt
- Luxemburglu
- Magyarországhu
- Máltamt
- Hollandianl
- Ausztriaat
- Lengyelországpl
- Portugáliapt
- Romániaro
- Szlovéniasi
- Szlovákiask
- Finnországfi
- Svédországse
- Egyesült Királyságuk
1 Rendelkeznek a tagállamban a törvényes kamatról? Ha igen, miként határozzák meg a törvényes kamatot e tagállamban?
Igen. A kamatot általánosságban a 89/2012. törvény (polgári törvénykönyv) 1802-1806. szakaszai szabályozzák; meghatározásuk szerint ez egy pénzügyi szankció, amely automatikusan, ex lege kamat formájában akkor keletkezik, ha az adós valamilyen esedékes kifizetést nem teljesít. A törvényes kamat a másodlagos jognak (jelenleg a 351/2013. kormányrendelet) megfelelően került meghatározásra.
2 Ha igen, mekkora az összege/mértéke és mi a jogalapja? Ha a törvényes kamatnak különböző mértékei vannak, azokat mely körülmények és feltételek mellett kell alkalmazni?
A törvényes kamat összege az adós késedelembe esésének első napján hatályban lévő jogszabályok szerint kerül kiszámításra.
A 2013. október 16-i 351/2013. cseh kormányrendelet 2014. január 1-je óta hatályos. Meghatározza a késedelmi kamat összegét és az adósság behajtásával kapcsolatos költségeket, a felszámoló, a csődbiztos és a jogi személyt képviselő szerv bíróság által kinevezett tagjának javadalmazását, valamint szabályoz bizonyos kérdéseket a Kereskedelmi Közlönnyel és a jogi és természetes személyek nyilvántartásával kapcsolatosan. A rendelet értelmében a késedelmi kamat évi összegének alapja a Cseh Nemzeti Bank által a késedelem által érintett naptári időszak első napjára meghatározott repokamatláb, plusz nyolc százalékpont. Ez a kamatösszeg ezt követően változatlan marad a késedelem ideje alatt.
3 Szükség esetén rendelkezésre áll-e egyéb információ a törvényes kamat számításáról?
A 351/2013. kormányrendelet hatályba lépését megelőzően kezdődött késedelem kamatját korábban hatályban lévő jogszabály, azaz a 142/1994. kormányrendelet szabályozza; mindig hivatkozni kell a késedelem első napján hatályban lévő változatra.
4 Van-e ingyenes online hozzáférés a fent említett jogalaphoz?
Ennek a lapnak a különböző nyelvi változatait az Európai Igazságügyi Hálózat tagállami kapcsolattartói tartják fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Sem az Európai Igazságügyi Hálózat, sem a Bizottság nem vállal semmilyen felelősséget, illetve kötelezettséget az e dokumentumban közzétett vagy hivatkozott információk és adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.