- 1 Rendelkeznek a tagállamban a törvényes kamatról? Ha igen, miként határozzák meg a törvényes kamatot e tagállamban?
- 2 Ha igen, mekkora az összege/mértéke és mi a jogalapja? Ha a törvényes kamatnak különböző mértékei vannak, azokat mely körülmények és feltételek mellett kell alkalmazni?
- 3 Szükség esetén rendelkezésre áll-e egyéb információ a törvényes kamat számításáról?
- 4 Van-e ingyenes online hozzáférés a fent említett jogalaphoz?
Információk keresése régiónként
- Belgiumbe
- Bulgáriabg
- Csehországcz
- Dániadk
- Németországde
- Észtországee
- Írországie
- Görögországel
- Spanyolországes
- Franciaországfr
- Horvátországhr
- Olaszországit
- Cipruscy
- Lettországlv
- Litvánialt
- Luxemburglu
- Magyarországhu
- Máltamt
- Hollandianl
- Ausztriaat
- Lengyelországpl
- Portugáliapt
- Romániaro
- Szlovéniasi
- Szlovákiask
- Finnországfi
- Svédországse
- Egyesült Királyságuk
1 Rendelkeznek a tagállamban a törvényes kamatról? Ha igen, miként határozzák meg a törvényes kamatot e tagállamban?
A fizetési kötelezettségeket terhelő ügyleti és büntető törvényes kamatról és a bankszektorra vonatkozó egyes pénzügyi és adóintézkedések szabályozásáról szóló 13/2011. kormányrendelet meghatározza a következőkre vonatkozó jogi szabályokat:
- ügyleti törvényes kamat (ez az adós által adott határidőig fizetendő összeg után felszámított kamattartozását jelenti, a tartozás összegének esedékességét megelőző időszakra kiszámítva) és
- büntető törvényes kamat (ez az adós által fizetendő összeg után felszámított azon kamattartozását jelenti, amelyet a kötelezettség teljesítésének az esedékességig történő elmulasztása miatt köteles megfizetni).
A 13/2011. kormányrendelet 2. cikke szerint, amennyiben törvényi rendelkezés vagy szerződéses feltétel értelmében adott esetben a fizetési kötelezettségre ügyleti és/vagy büntető kamat vonatkozik, és amennyiben a felek kifejezett rendelkezésben nem állapodtak meg a kamat mértékéről, a fizetendő ráta az azoknak külön-külön megfelelő törvényes kamatláb.
2 Ha igen, mekkora az összege/mértéke és mi a jogalapja? Ha a törvényes kamatnak különböző mértékei vannak, azokat mely körülmények és feltételek mellett kell alkalmazni?
Az ügyleti/büntető törvényes/hagyományos kamat jogi szabályait lefektető rendelkezések a fizetési kötelezettségeket terhelő ügyleti és büntető törvényes kamatról és a bankszektorra vonatkozó egyes pénzügyi és adóintézkedések szabályozásáról szóló 13/2011. kormányrendelet 3-5. cikkei:
3. cikk - (1) Az ügyleti törvényes kamatláb a Román Nemzeti Bank (Banca Națională a României) referencia-kamatlába, amely a Román Nemzeti Bank Igazgatótanácsa által határozatban megállapított monetáris politikai kamatláb.
(2) A büntető törvényes kamatláb a referencia-kamatláb plusz 4 százalékpont.
(21) A szakemberek közötti, illetve a szakemberek és ajánlatkérő szervek közötti ügyletek esetében a büntető törvényes kamatláb a referencia-kamatláb plus 8 százalékpont.
(3) A polgári törvénykönyvről szóló, újból közzétett 287/2009. törvény 3. cikkének (3) bekezdése értelmében ha a jogviszony nem profitorientált vállalkozás működtetéséből ered, a törvényes kamatlábat az (1) és (2) bekezdésnek megfelelően kell meghatározni és 20 %-kal kell azt csökkenteni.
(4) A Román Nemzeti Banknak a monetáris politikai kamatláb minden módosulásakor a Román Nemzeti Bank referencia-kamatlábát Románia Hivatalos Közlönye I. részében közzé kell tennie.
4. cikk – A határon átnyúló vonatkozással rendelkező jogviszonyok esetében, amennyiben a román jog alkalmazandó és a kifizetés külföldi pénznemben történik, a törvényes kamat évi 6 %.
5. cikk – (1) A polgári törvénykönyvről szóló, újból közzétett 287/2009. törvény 3. cikkének (3) bekezdése értelmében ha a jogviszony nem profitorientált vállalkozás működtetéséből ered, a kamatláb évi 50 %-nál többel nem haladhatja meg a törvényes kamatot.
(2) Az (1) bekezdés rendelkezéseit sértő bármilyen rendelkezés semmis. Ebben az esetben a hitelező elveszti a törvényes kamat követeléséhez való jogát.
(3) A hagyományos kamatláb érvényességét a kikötés napján hatályban lévő törvényes kamatra történő hivatkozással kell meghatározni.”
3 Szükség esetén rendelkezésre áll-e egyéb információ a törvényes kamat számításáról?
A fizetési kötelezettségeket terhelő ügyleti és büntető törvényes kamatról és a bankszektorra vonatkozó egyes pénzügyi és adóintézkedések szabályozásáról szóló 13/2011. kormányrendelet 3. cikkének (1) bekezdése kiköti, hogy a törvényes kamatláb a Román Nemzeti Bank referencia-kamatlába, amely a Román Nemzeti Bank Igazgatótanácsa által határozatban megállapított monetáris politikai kamatláb. A Román Nemzeti Bank weboldalán a következő címen teszik közzé: https://www.bnr.ro/Monetary-Policy--3318.aspx
A törvényes kamatláb különböző esetekre vonatkozó számítási módszerét lásd a fenti válaszban.
4 Van-e ingyenes online hozzáférés a fent említett jogalaphoz?
Igen, románul a fizetési kötelezettségeket terhelő ügyleti és büntető törvényes kamatról és a bankszektorra vonatkozó egyes pénzügyi és adóintézkedések szabályozásáról szóló 13/2011. kormányrendelethez. Lásd a Román Nemzeti Bank weboldalát a következő címen: http://www.bnr.ro/apage.aspx?pid=404&actId=324573
Igen, angolul a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-kamatlábához. Lásd a Román Nemzeti Bank weboldalát a következő címen: https://www.bnr.ro/Monetary-Policy--3318.aspx
Ennek a lapnak a különböző nyelvi változatait az Európai Igazságügyi Hálózat tagállami kapcsolattartói tartják fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Sem az Európai Igazságügyi Hálózat, sem a Bizottság nem vállal semmilyen felelősséget, illetve kötelezettséget az e dokumentumban közzétett vagy hivatkozott információk és adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.