

Informații pe regiuni
Da, se pot obține probe prin videoconferință, fie cu participarea unei instanțe din statul membru solicitant, fie în mod direct de către o instanță din statul membru respectiv.
În temeiul articolului 5 din Legea (2003:493) referitoare la Regulamentul (CE) privind obținerea de probe în materie civilă și comercială (denumit în continuare „Regulamentul privind obținerea de probe”), probele se obțin de către instanțele regionale (tingsrätter); trebuie să se aplice normele privind obținerea de probe stabilite la articolele 8-11 din Codul de procedură judiciară (rättegångsbalken), cu excepția cazului în care se prevede altfel în regulament.
Ar trebui remarcat faptul că, în situațiile în care Regulamentul privind obținerea de probe nu se aplică, există dispoziții în alte acte legislative, de exemplu Legea (1946: 816) privind obținerea de probe pentru o instanță dintr-un alt stat.
Orice parte care urmează să fie audiată într-o cauză poate fi audiată prin videoconferință.
Nu s-au impus restricții speciale.
Obținerea de probe este efectuată de către instanțele regionale. În alte privințe, nu s-au impus restricții speciale.
Da, este permisă înregistrarea și echipamentele necesare sunt disponibile.
(a) Ședința de judecată trebuie să se desfășoare în limba suedeză, însă instanța poate utiliza serviciile unui interpret.
(b) Aceasta depinde de normele statului solicitant.
În cazul în care audierea are loc în Suedia, instanța suedeză este cea care decide cu privire la interpreți.
Instanța solicitată transmite o citație persoanei care urmează să fie audiată. În citație se precizează data și locul în care va avea loc ședința de judecată. Nu există norme care să reglementeze intervalul de timp care trebuie acordat atunci când se stabilește data ședinței de judecată.
În cazul în care instanța suedeză solicită acest lucru, instanța solicitantă trebuie să acopere costurile aferente experților și interpreților, costurile rezultate ca urmare a cererii de executare în conformitate cu o procedură specială, precum și costurile legate de tehnologia comunicațiilor, cum ar fi videoconferința și teleconferința [a se vedea articolul 18 alineatul (2) și articolul 10 alineatele (3) și (4) din Regulamentul privind obținerea de probe].
Instanța solicitantă trebuie să informeze persoana vizată că obținerea de probe în temeiul articolului 17 din Regulamentul privind obținerea de probe se face în mod voluntar.
Nu există nicio procedură reglementată în mod specific pentru verificarea identității în acest sens.
De regulă, se aplică normele naționale privind prestarea jurămintelor și nu s-au stabilit condiții specifice sau cerințe de informare pentru aplicarea articolului 17.
În cadrul tuturor instanțelor există personal capabil să utilizeze echipamentele pentru videoconferințe.
De regulă, nu este necesară nicio informație suplimentară.
Versiunea în limba naţională a acestei pagini este administrată de punctul de contact RJE respectiv. Traducerile au fost efectuate de serviciile Comisiei Europene. Este posibil ca eventualele modificări aduse originalului de către autoritatea naţională competentă să nu se regăsească încă în traduceri. Nici RJE și nici Comisia Europeană nu-și asumă nicio răspundere sau responsabilitate în legătură cu informațiile sau datele pe care le conține ori la care face trimitere acest document. Pentru a afla care sunt regulile privind protecția drepturilor de autor aplicabile de statul membru responsabil pentru această pagină, vă invităm să consultați avizul juridic.